Ektopowa ciąża może zostawić trwały ślad w psychice. Na rozładowanie stresu pomocne są, np. nauka relaksacji i regularne ćwiczenia, zwłaszcza oddechowe. Problemy w ciąży mogą bardzo obciążyć psychikę kobiety.
Co to jest ciąża pozamaciczna?
Ciąża pozamaciczna to implantacja zarodka poza macicą. Jajo płodowe w najczęściej zagnieżdża się w jajowodach (ciąża jajowodowa). W nielicznych przypadkach do jego implantacji dochodzi w szyjce macicy (ciąża szyjkowa), jamie brzusznej (ciąża otrzewnowa) lub jajniku (ciąża jajnikowa). Do zagnieżdżania się zarodka poza macicą najczęściej dochodzi u kobiet między 26. a 30. rokiem życia. Skutkiem ciąży pozamacicznej może być pęknięcie jajowodu, co w efekcie powoduje krwawienie wewnętrzne, które jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia.
Ciąża pozamaciczna – objawy
Typowe objawy ciąży pozamacicznej to brunatna lub krwista wydzielina z dróg rodnych oraz kłujący ból podbrzusza, który najczęściej promieniuje w okolice przepony bądź barku. Bardzo ważne jest, aby nie ignorować pierwszych symptomów. W zaawansowanej fazie ciąży pozamacicznej dochodzi do krwawienia wewnętrznego. Jest to stan zagrażający życiu, dlatego należy natychmiast udać się do szpitala. Objawy krwotoku wewnętrznego to:
- nasilający się tępy ból brzucha promieniujący do barku,
- trudności z oddychaniem,
- parcie na pęcherz i odbytnicę,
- nadmierne pocenie się,
- blada skóra,
- bardzo szybkie tętno,
- niskie ciśnienie.
Ciąża pozamaciczna – przyczyny
Najczęstsze przyczyny ciąży pozamacicznej to nieprawidłowa budowa macicy oraz zmiany w jajowodach, jak przerost śluzówki. Czynnikiem ryzyka implantacji zarodka poza macicą jest przebyte zapalenie przydatków, czyli narządów miednicy mniejszej. Inne przyczyny ciąży pozamacicznej to:
- zrośnięcia, zwężenie lub zrosty na jajowodach,
- operacja torbieli jajników (cysty),
- zabiegi operacyjne jajowodów,
- częste infekcje bakteryjne narządów rozrodczych, zwłaszcza nieodpowiednio nieleczone,
- endometrioza,
- rzeżączka,
- bakterie, w szczególności paciorkowce, znajdujące się w organizmie.
Ciąża pozamaciczna a test ciążowy
Obecność hormonu hCG w moczu świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Test ciążowy płytkowy to jedna z metod sprawdzenia czy kobieta jest w ciąży. Gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon hCG uaktywnia się niezależnie od tego jakim miejscu zagnieździł się zarodek. Zatem, test ciążowy jest w stanie określić czy ciąża występuje, ale czy jest ona pozamaciczna potwierdzi badanie USG przezpochwowego.
Test ciążowy najlepiej wykonać około 10 dni po stosunku, ponieważ dopiero po tym czasie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w endometrium. Wystarczy kilka kropel moczu umieścić na specjalnej płytce. Wynik można odczytać po około 5 minutach.
Ciąża pozamaciczna – USG
Ciążę ektopową można zdiagnozować w około 6. tygodniu od zapłodnienia. USG przezpochwowe pozwala wykryć pęcherzyk – jego brak w macicy może świadczyć o tym, że zarodek rozwija się poza jej obrębem.
Wówczas lekarz zleca badanie poziomu hormonu hCG w krwi. W przebiegu prawidłowej ciąży, jego stężenie regularnie rośnie. W ciąży pozamacicznej poziom gonadotropiny kosmówkowej wzrasta w znacznie wolniejszym tempie. Zdarza się, że diagnoza ciąży ektopowej wymaga jeszcze badania polegającego na pobraniu wyskrobin z wnętrza macicy. Histeroskopia, czyli wziernikowanie macicy, pozwala precyzyjnie określić charakter zmian patologicznych błony śluzowej.
Ciąża pozamaciczna – leczenie
Leczenie ciąży ektopowej zależy od stopnia jej zaawansowania. Jeżeli pęcherzyk nie grozi pęknięciem, wtedy zazwyczaj stosuje się odpowiednie leki. Zaawansowana forma przypadłości wymaga leczenia operacyjnego. Laparoskopowe usunięcie ciąży pozamacicznej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg polega na nacięciu skóry brzucha i wprowadzenia do ciała narzędzi operacyjnych oraz kamery. Po laparoskopii nie traci się płodności.
Ciąża pozamaciczna – czy można urodzić po niej dziecko?
Ciąża pozamaciczna nie wyklucza przyszłego macierzyństwa, choć szansę na to są mniejsze. Po zabiegu laparoskopii zaleca się obserwację drożności jajowodów poprzez, np. sonosalpingohisterografię (badanie macicy) lub badanie rentgenowskie jajowodów i macicy, czyli histerosalpingografię (HSG). Na podstawie wyników badań lekarz jest w stanie ocenić czy nie doszło do zrostów pooperacyjnych, które mogą utrudniać dostanie się zarodka do macicy, co w efekcie powoduje ciążę pozamaciczną. Badania pomagają również określić dalsze postępowanie lecznicze.