Polub nas na Facebooku
menu
Polub nas na Facebooku

endometrioza

Endometrioza to choroba nazywana również gruczolistością zewnętrzną macicy. Charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza obszarem jamy macicy, m.in. w jajnikach, jajowodach, przestrzeni zapochwowej, a nawet innych narządach - na przykład w przewodzie pokarmowym. Nagromadzona poza macicą tkanka, podobnie jak ta zlokalizowana prawidłowo, podlega cyklicznym krwawieniom.

Endometrioza została odkryta pod koniec XVII wieku przez doktora Daniela Shroena, jednak dopiero po blisko stu latach dokładnie opisano objawy towarzyszące tej przypadłości. Jak wynika z wielu badań, endometrioza dotyka nawet co piątej kobiety w wieku rozrodczym. Pomimo właściwego leczenia, choroba może mieć charakter przewlekły.

Leczenie endometriozy - zabieg i jego skuteczność

Leczenie endometriozy metodą chirurgiczną jest jednym z wariantów walki z chorobą. Zabieg wskazany jest przede wszystkim u kobiet, których dolegliwości uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie oraz tym, które mają problemy z zajściem w ciążę. O sposobie leczenia decyduje lekarz, który bierze pod uwagę stan zaawansowania endometriozy, wiek pacjentki, chęć do rozrodu oraz efektywności wcześniejszego leczenia.

Kliniki leczenia endometriozy zazwyczaj opierają leczenie na wykonaniu laparoskopii. Jej głównym celem jest usunięcie ognisk choroby, najczęściej są to zrosty lub torbiele endometrialne. Prawidłowo przeprowadzony zabieg gwarantuje zminimalizowanie dolegliwości bólowych, zachowanie płodności i zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby.

Według niektórych lekarzy prawdopodobieństwo wystąpienia endometriozy jest wyższe u kobiet po cesarskim cięciu. Wówczas endometrium może rozwijać się w bliźnie pooperacyjnej. W zależności od wielkości powstałej zmiany proponowany jest zabieg laparoskopowy lub zabieg chirurgiczny ze znieczuleniem ogólnym.

Leki na endometriozę

Endometrioza może być również leczona farmakologicznie. Takie leczenie opiera się w głównej mierze na podawaniu hormonów wpływających na poziom progesteronu i estrogenu oraz podawanie środków łagodzących dolegliwości bólowe. Często stosowane leki na endometriozę to danazol, analogi gonadoliberyn (aGnRH), progestageny oraz preparaty estrogenowo-progestagenowe (dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne).

Ze względu na duże prawdopodobieństwo występowania skutków ubocznych przyjmowania leków na endometriozę (m.in. w postaci osłabienia organizmu, wzrostu masy ciała, występowania migren), wskazane jest stosowanie terapii hormonalnej wyłącznie w  przypadku nasilonych dolegliwości bólowych bądź leczenia niepłodności.

Endometrioza - leczenie naturalne

Konwencjonalne metody leczenia endometriozy polegają na terapii farmakologicznej lub zabiegach operacyjnych. Medycyna niekonwencjonalna dopuszcza leczenie choroby ziołami lub naturalnymi preparatami hormonalnymi, jednak poddanie się takiej terapii powinno zostać skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Endometrioza a dieta

W leczeniu endometriozy bardzo ważna jest kwestia diety. Nie jest ona metodą leczenia, ale może wspierać leczenie i kondycję organizmu. W przypadku endometriozy dieta powinna być ona bogata w żelazo, które zapobiega niedokrwistości (anemii) powstającej na skutek wzmożonego krwawienia. Równie ważne są produkty, które zawierają m.in. witaminę C wspomagającą przyswajanie tego pierwiastka.

Aby wzmocnić organizm, kobiety cierpiące na endometriozę powinny jeść zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż), rośliny strączkowe, suszone owoce i warzywa, kapustę, brokuły, olej lniany oraz pić zieloną herbatę i duże ilości czystej wody bez dodatków. Lekarze zalecają też czerwone mięso bogate w żelazo (np. polędwicę wołową). Wielu lekarzy zaleca także włączenie spożywania ziół na endometriozę i zrosty.

Specjaliści zalecają też, aby przy endometriozie całkowicie usunąć z diety alkohol (nawet ten niskoprocentowy), kofeinę, cukier oraz produkty, które go zawierają, jak również żywność wysoko przetworzoną. Wiele kobiet po wyeliminowaniu tych produktów odczuwa znaczącą poprawę i mniejsze natężenie występowania objawów choroby.

Zalecane jest także ograniczenie do niezbędnego minimum takich produktów, jak: pełnotłuste masło, pieczywo z mąki pszennej, wędliny, soki i napoje gazowane oraz czarna herbata.

Rozwiń całość
Endometrioza a ciąża -  wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie
Endometrioza a ciąża -  wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie
Endometrioza – dieta. Jadłospis i przepisy dla kobiet
Endometrioza – dieta. Jadłospis i przepisy dla kobiet
Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów
Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów
Objawy oraz przyczyny endometriozy
Objawy oraz przyczyny endometriozy
Najnowsze w tym temacie