Endometrium to tkanka, która pokrywa wewnętrzną ścianę macicy i złuszcza się w czasie miesiączki. U kobiet z endometriozą struktura ta „wychodzi” poza macice i zaczyna osadzać się oraz rozrastać na okolicznych narządach, tworząc niebezpieczne dla zdrowia guzy. Bez względu na to gdzie się przemieści ulega co miesięcznemu złuszczeniu. Dlaczego tak się dzieje? Medycyna nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jedna z teorii mówi, że endometrioza może współistnieć z chorobą autoimmunologiczną, np. chorobą Hashimoto czy zespołem jelita drażliwego.
Nieleczona lub leczona nieprawidłowo może doprowadzić do poważnych problemów z zajściem w ciąże lub niepłodności. Szacuje się, że blisko połowa bezpłodnych kobiet ma endometriozę.
Chcesz wiedzieć czy znajdujesz się grupie ryzyka lub od lat lekarze nie potrafią stwierdzić co Ci dolega? Koniecznie wypełnij ankietę przygotowaną specjalnie na potrzeby programu 36,6°C przez dr n. med. Mikołaja Karmowskiego. Dzięki niej dowiesz się jak powinien wyglądać prawidłowo przeprowadzony wywiad przez lekarza. Jeśli na więcej niż połowę pytań odpowiedziałaś „tak” koniecznie poszukaj specjalisty zajmującego się leczeniem endometriozy! Ankieta jest dostępna tutaj. |
---|
Endometrioza – jakie daje objawy?
Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest bardzo silny ból, przypominający skurcze. Dodatkowo u kobiet z endometriozą występują obfite miesiączki, ból w trakcie stosunku seksualnego oraz, w zależności od lokalizacji choroby - krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunki, zaparcia, bóle w innych miejscach, nawet promieniujące do kończyn dolnych.
Choroba to nie wyrok
Mimo że choroba dotyczy ogromnej grupy kobiet wielu lekarzy nie potrafi postawić prawidłowej diagnozy. Tym samym latami pacjentki zmagają się bardzo silnym bólem i leczone są na schorzenia, których nie mają. Dlatego jeśli wynik ankiety wykaże, że możesz mieć endometriozę powinnaś jak najszybciej trafić do specjalisty. Ale ankieta to zdecydowanie za mało, aby potwierdzić chorobę. Dla pewność lekarz powinien zlecić badania – ginekologiczne i ultrasonograficzne, a także zbadać poziom markera CA-125. Zalecana jest także laparoskopia, czyli inwazyjne badanie, które pozwala bardzo dokładnie przyjrzeć się organom wewnętrznym oraz umożliwia pobranie wycinka do badania histopatologicznego.
Zobacz film i dowiedz się jak wygląda leczenie endometriozy:
Mam dwoje wspaniałych dzieci. Zróbcie coś by było łatwiej innym kobietom podjąć decyzje o leczeniu. Bardzo dobrze ze w końcu coś w tym temacie się ruszyło. I mam nadzieje ze wielu kobietom otworzy to oczy.