Symptomy podobne do objawów endometriozy mogą wywoływać torbiele i guzki jajnika. Oprócz bólu i krwawienia pomiędzy miesiączkami odczuwane są zwykle dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, zaparcia i biegunki, uczucie pełności, w przypadku torbieli i guzów mogą pojawić się też nudności i wymioty.
Endometrioza a ciąża – wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie
Zależność endometrioza a ciąża jest istotna – przerost endometrium może prowadzić do niepłodności. Objawy endometriozy w ciąży stają się łagodniejsze, a choroba nie postępuje. Dzieje się tak dzięki temu, że organizm kobiecy w ciąży nie podlega prawom cyklu miesiączkowego. Remisja choroby trwa też w okresie karmienia piersią.
Przerost endometrium upośledza funkcjonowanie układu rozrodczego, jeśli ogniska endometriozy są w jajnikach, jajowodach i na szyjce macicy. Choroba może zablokować jajowody, uszkodzić jajniki i powodować zrosty i blizny. W ten sposób fizycznie uniemożliwia zapłodnienie.
Rozwiązaniem w endometriozie jest in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Przed implantacją zarodka lekarz podejmuje decyzję o leczeniu endometriozy, by zwiększyć szansę na zagnieżdżenie zarodka i donoszenie ciąży. Możliwa jest też ciąża naturalna przy endometriozie, jednak przerost endometrium sprzyja poronieniu. Kobiety z endometriozą mogą zajść w naturalną ciążę i bezpiecznie urodzić, jeśli stopień choroby nie jest wysoki. Na internetowym forum o endometriozie można zapoznać się z historiami kobiet, które mimo przerostu endometrium próbują zajść w ciążę i opisują kolejne etapy leczenia.
Objawy endometriozy: długie, obfite i bolesne miesiączki, ból podczas stosunku
Najczęściej endometriozą dotknięte są kobiety w przedziale wiekowym od 25. do 45. roku życia. Objawy przerostu endometrium to:
- obfite, długie i bardzo bolesne miesiączki,
-
ból podczas stosunku,
- plamienia międzymiesiączkowe,
- ból podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych,
- ból w krzyżu,
- czasem biegunki i zaparcia oraz wzdęcia
- problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem.
Endometrioza wymaga leczenia, ponieważ choroba rozprzestrzenia się na inne tkanki w organizmie. W wyniku tego pojawiają się kolejne objawy endometriozy – bóle w jamie brzusznej i zmęczenie.
Dotkliwe są dolegliwości bólowe przy endometriozie, ponieważ komórki błony śluzowej macicy niezależenie od tego, gdzie się znajdą, złuszczają się i krwawią.
Endometrioza jajnika często ma postać torbieli. Jest to jeden z rodzajów torbieli w przebiegu endometriozy. Znajdują się w niej komórki śluzówki macicy, a także krew menstruacyjna. Torbiel endometrialna powiększa się z każdym cyklem miesiączkowym. Może pęknąć, wylewając zawartość do organizmu i stwarzając ryzyko zapalenia otrzewnej i krwotoku wewnętrznego. Objawem torbieli endometrialnej jajnika jest też ból podczas oddawania moczu i wydalania kału.
Co to jest endometrioza, jakie są jej przyczyny i metody wykrywania?
Co to jest endometrioza? To migracja endometrium poza macicę. Czasem endometrium macicy rozrasta się i rozprzestrzenia w miejsca, w których nie powinno go być, w tym na jajniki, jajowody, szyjkę macicy. W zaawansowanym stadium – endometrioza 4. stopnia – także na organy wewnętrzne w jamie brzusznej.
Przyczyny endometriozy nie są potwierdzone. Uważa się, że przerost endometrium ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego i że może mieć podłoże genetyczne. Inne możliwe przyczyny endometriozy to:
- nieprawidłowa budowa pochwy, szyjki macicy lub macicy,
- przeniesienie komórek endometrium podczas zabiegów operacyjnych w obrębie narządów płciowych, np. cesarskiego cięcia czy nacięcia krocza,
- dziedziczenie.
Endometrioza po cesarskim cięciu pojawia się najpierw w bliźnie, a potem może się rozprzestrzeniać. Endometrioza po „cesarce” utrudnia ponowne zajście w ciążę.
Jak wykryć endometriozę? Skuteczną metodą, by wykryć ogniska endometriozy, jest laparoskopia. To zabieg polegający na wprowadzaniu przez powłoki brzuszne kamery ze źródłem światła i z jej użyciem obejrzenie tkanek. Diagnostyka endometriozy obejmuje też badania ultrasonografem lub rezonansu magnetycznego. Jednak jeśli zmiany są zbyt małe lub trudno dostępne, wynik badania może być przekłamany. Endometrioza 1 stopnia, czyli minimalna postać przerostu endometrium, może zostać podczas USG przeoczona. Stopnie endometriozy oznaczają zaawansowanie choroby. Wyróżnia się 4 stopnie endometriozy.
Leczenie endometriozy: laparoskopia i terapia hormonalna
Leczenie endometriozy jest konieczne, ponieważ choroba z upływem kolejnych cykli menstruacyjnych postępuje. U kobiet, które planują zajście w ciążę, stosuje się najpierw metodą farmakologiczną. Leki na endometriozę hamują wydzielanie estrogenów, których wysoki poziom jest bezpośrednią przyczyną rozwoju choroby.
Leczenie endometriozy w zaawansowanym stadium lub u kobiet, które nie planują ciąży, polega na chirurgicznym usunięciu zmian powstałych w organizmie, czyli torbieli, zrostów i innych ognisk choroby. W skrajnych przypadkach leczenie endometriozy może wymagać usunięcia jajników z jajowodami.
Dieta przy endometriozie nie zatrzyma ani nie wyleczy choroby. Warto jednak spożywać produkty bogate w przeciwutleniacze, witaminy i minerały, by poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Wskazane jest też jedzenie produktów, które wykazują działanie przeciwzapalne, np. czosnek, nasiona strączkowe, zielone rośliny liściaste i tłuste ryby. Sprzyjające leczeniu endometriozy zioła to m.in. bazylia, tymianek i oregano.