Badania nad endometriozą. Na czym się skupią?
Specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku będą szukać metody, która pomoże szybko i - w miarę możliwości bezinwazyjnie - rozpoznać endometriozę.
Eksperci pod lupę wezmę badania obrazowe (USG, MRI) oraz testy molekularne, wykonywane u kobiet z podejrzeniem endometriozy. Dzięki temu naukowcy chcą opracować algorytm, który pozwoli wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju.
Co więcej, naukowcy mają nadzieję, że uda im się lepiej poznać chorobę i jej patofizjologię.
Więcej na temat endometriozy można przeczytać w materiale: Endometrioza - jak leczyć endometriozę? Czy operacja wycięcia zmian pomoże w walce z bólem?
Endometrioza - kto weźmie udział w badaniach?
Badania rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają do 2029 r. Weźmie w nich udział 450 kobiet między 16. a 45. rokiem życia, które zostały zakwalifikowane do laparoskopii z powodu dolegliwości sugerujących endometriozę.
Warto dodać, że projekt został przygotowany przez specjalistów z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej WIM-PIB oraz Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych WIM-PIB. Nad pracami bezie czuwała dr n. med. Monika Szafarowska z KGiGO, a koordynatorem naukowym będzie dr n. med. Aneta Ścieżyńska (LOMiTI).
Zobacz wideo: Jak leczyć endometriozę?
Źródło: dziennik.pl