Endometrioza charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza obszarem jamy macicy, m.in. w jajnikach, jajowodach, przestrzeni zapochwowej, a nawet innych narządach - na przykład w przewodzie pokarmowym lub mózgu! Tkanka namnaża się, podlega cyklom i tworzy niebezpieczne guzy. Schorzenie dotyczy nawet co 5. kobiety. Dr Mikołaj Karmowski, specjalista w leczeniu endometriozy, uważa, że każda zmiana powinna zostać jak najszybciej usunięta z organizmu pacjentki.
Głównym objawem endometriozy jest silny ból, jakby skurczowy. Występują też bardzo obfite miesiączki, może pojawić się ból w trakcie stosunku seksualnego oraz, w zależności od lokalizacji choroby - krwawienia z przewodu pokarmowego, biegunki, zaparcia, bóle w innych miejscach, nawet promieniujące do kończyn dolnych.
Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu podzieliło endometriozę na cztery stopnie, w zależności od jej zaawansowania:
-
I stopień: niewielkie ogniska endometriozy, poniżej 5 mm. Zrosty najczęściej zlokalizowane są w jajnikach i jajowodach.
-
II stopień: duża liczba ognisk endometriozy występujących głównie w zatoce Douglasa. Na jajnikach mogą występować tzw. torbiele endometrialne.
-
III stopień: duża liczba ognisk endometriozy, powyżej 5 mm. Zrostami zostają pokryte więzadła krzyżowo-maciczne.
- IV stopień: najcięższe stadium rozwoju choroby. Macica pozostaje nieruchoma, występują nawet kilkucentymetrowe torbiele endometrialne, ogniska endometriozy występują m.in. na wyrostku robaczkowym, w pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym.
Leczenie endometriozy
Należy wykonać badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne, a także zbadać poziom markera CA-125. Zalecana jest także laparoskopia, czyli inwazyjne badanie, które dokładnie obrazuje stan organów wewnętrznych oraz umożliwia pobranie wycinka do analiz laboratoryjnych. Zawsze należy rozważyć radykalne usunięcie zmian. Jak przekonuje dr Mikołaj Karmowski:
Endometrioza powoduje szereg biochemicznych stanów zapalnych w organizmie. Laparoskopia, jako chirurgia mało inwazyjna przeprowadzona w sposób mikrourazowy, jest obarczona najmniejszym ryzykiem powstawania zrostów. Radykalne wycięcie ognisk endometrialnych z zabezpieczeniem preparatami barierowymi zmniejsza ryzyko powstawania zrostów.
Ciąża a endometrioza
Lekarze podkreślają, że poród siłami natury jest korzystniejszy, gdyż cesarskie cięcie zwiększa ryzyku rozsiewu zmian po organizmie:
Jeśli nie ma przeciwwskazań położniczych poród siłami natury jest korzystniejszy. CC jest kolejnym ryzykiem rozsiewu endometriozy. Po porodzie i okresie laktacji należy rozważyć wraz z lekarzem prowadzącym usunięcie endometriozy.
Warto jednak pamiętać o tym, że endometrioza jest główną przyczyną niepłodności u kobiet: