Polub nas na Facebooku
Czytasz: Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów
menu
Polub nas na Facebooku

Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów

NAN

Fot: kei907 / fotolia.com

Endometrioza - leczenie tej choroby stanowi nie lada wyzwanie. Dlatego tak ważne jest poznanie właściwej drogi, którą należy obrać, aby pomóc sobie w walce z tą przypadłością. Lekarze stosują terapię farmakologiczną i zabiegi chirurgiczne. Przy leczenia ważna jest również właściwa dieta bogata w żelazo.

Endometrioza to choroba nazywana również gruczolistością zewnętrzną macicy. Charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza obszarem jamy macicy, m.in. w jajnikach, jajowodach, przestrzeni zapochwowej, a nawet innych narządach - na przykład w przewodzie pokarmowym. Nagromadzona poza macicą tkanka, podobnie jak ta zlokalizowana prawidłowo, podlega cyklicznym krwawieniom.

Endometrioza została odkryta pod koniec XVII wieku przez doktora Daniela Shroena, jednak dopiero po blisko stu latach dokładnie opisano objawy towarzyszące tej przypadłości. Jak wynika z wielu badań, endometrioza dotyka nawet co piątą kobietę w wieku rozrodczym. Pomimo właściwego leczenia, choroba może mieć charakter przewlekły.

Zobacz film: Co to jest endometrioza? Źródło: 36,6

Leczenie endometriozy - zabieg i jego skuteczność

Leczenie chirurgiczne endometriozy jest jednym z wariantów walki z chorobą. Zabieg wskazany jest przede wszystkim u kobiet, których dolegliwości uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie oraz tym, które mają problemy z zajściem w ciążę. O sposobie leczenia decyduje lekarz, który bierze pod uwagę stan zaawansowania endometriozy, wiek pacjentki, chęć do rozrodu oraz efektywności wcześniejszego leczenia.

Kliniki leczenia endometriozy zazwyczaj opierają leczenie na wykonaniu laparoskopii. Jej głównym celem jest usunięcie ognisk choroby, najczęściej są to zrosty lub torbiele endometrialne. Prawidłowo przeprowadzony zabieg gwarantuje zminimalizowanie dolegliwości bólowych, zachowanie płodności i zmniejszenie ryzyka nawrotu choroby.

Według niektórych lekarzy prawdopodobieństwo wystąpienia endometriozy jest wyższe u kobiet po cesarskim cięciu. Wówczas endometrium może rozwijać się w bliźnie pooperacyjnej. W zależności od wielkości powstałej zmiany proponowany jest zabieg laparoskopowy lub zabieg chirurgiczny ze znieczuleniem ogólnym.

Zobacz także: Endometrioza a ciąża - wpływ endometriozy na zajście w ciążę i jej utrzymanie

Zobacz film: Endometrioza - jak wygląda operacja usunięcia zmian? Źródło: 36,6

Leki na endometriozę

Endometrioza może być również leczona farmakologicznie. Takie leczenie opiera się w głównej mierze na podawaniu hormonów wpływających na poziom progesteronu i estrogenu oraz podawanie środków łagodzących dolegliwości bólowe. Często stosowane leki na endometriozę to danazol, analogi gonadoliberyn (aGnRH), progestageny oraz preparaty estrogenowo-progestagenowe (dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne).

Ze względu na duże prawdopodobieństwo występowania skutków ubocznych przyjmowania leków na endometriozę (m.in. w postaci osłabienia organizmu, wzrostu masy ciała, występowania migren), wskazane jest stosowanie terapii hormonalnej wyłącznie w przypadku nasilonych dolegliwości bólowych bądź leczenia niepłodności.

Zobacz film: Jak skutecznie leczyć endometriozę? Źródło: 36,6

Endometrioza - leczenie naturalne

Konwencjonalne metody leczenia endometriozy polegają na terapii farmakologicznej lub zabiegach operacyjnych. Medycyna niekonwencjonalna dopuszcza leczenie choroby ziołami lub naturalnymi preparatami hormonalnymi, jednak poddanie się takiej terapii powinno zostać skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Endometrioza a dieta

W leczeniu endometriozy bardzo ważna jest kwestia diety. Nie jest ona metodą leczenia, ale może wspierać leczenie i kondycję organizmu. W przypadku endometriozy powinna być ona bogata w żelazo, które zapobiega niedokrwistości (anemii) powstającej na skutek wzmożonego krwawienia. Równie ważne są produkty, które zawierają m.in. witaminę C wspomagającą przyswajanie tego pierwiastka.

Aby wzmocnić organizm, kobiety cierpiące na endometriozę powinny jeść zielone warzywa liściaste (szpinak, jarmuż), rośliny strączkowe, suszone owoce i warzywa, kapustę, brokuły, olej lniany oraz pić zieloną herbatę i duże ilości czystej wody bez dodatków. Lekarze zalecają też czerwone mięso bogate w żelazo (np. polędwicę wołową). Wielu lekarzy zaleca także włączenie spożywania ziół na endometriozę i zrosty.

Zobacz także: Endometrioza – dieta. Jadłospis i przepisy dla kobiet

Specjaliści zalecają też, aby przy endometriozie całkowicie usunąć z diety alkohol (nawet ten niskoprocentowy), kofeinę, cukier oraz produkty, które go zawierają, jak również żywność wysoko przetworzoną. Wiele kobiet po wyeliminowaniu tych produktów odczuwa znaczącą poprawę i mniejsze natężenie występowania objawów choroby.

Zalecane jest także ograniczenie do niezbędnego minimum takich produktów, jak: pełnotłuste masło, pieczywo z mąki pszennej, wędliny, soki i napoje gazowane oraz czarna herbata. 

Zobacz film: Co 5. kobieta może mieć endometriozę. Co to za choroba? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
7
Polecamy
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Endometrioza to podstępna choroba.
Nie każdy lekarz może ją rozpoznać
Endometrioza to podstępna choroba. Nie każdy lekarz może ją rozpoznać TVN zdrowie
Objawy oraz przyczyny endometriozy
Objawy oraz przyczyny endometriozy TVN zdrowie
Komentarze (1)
m
Ja leczyłam się sie 13 lat na zespół jelita drażliwego do tego bóle przed miesiączką, w czasie i ciąłe jakieś bóle brzucha a to była endometrioza. Teraz biorę leki hormonalne bez tego życie było koszmarem.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?