Endometrioza to choroba, która polega na oderwaniu się fragmentu błony śluzowej macicy (czyli endometrium) i ulokowaniu się go poza układem rodnym kobieta. Mimo że endometrium znajduje się poza macicą, to podlega comiesięcznym krwawieniom. Endometrioza może być przyczyną niepłodności, obfitych krwawień, krwawień z odbytu, bóli brzucha, skrzepów krwi, biegunek i zaparć w trakcie miesiączki oraz bóli innych rejonów, w zależności od tego, gdzie ulokuje się endometrium. Zdarzyć się może, że będzie to nawet poza obrębem brzucha pacjentki!
Bardzo częstym objawem endometriozy kopuły przepony i płuc są bóle barków w czasie menstruacji. Wskazana tomografia płuc z oceną radiologa znającego się na rozpoznaniu endometriozy - mówi dr Mikołaj Karmowski, specjalista w leczeniu endometriozy.
Objawami endometriozy będą także:
- krwawienia z odbytu;
- nieregularne krwawienia;
- silne bóle brzucha w trakcie miesiączki;
- niepłodność;
- biegunki na przemian z zaparciami podczas menstruacji;
- ból w trakcie stosunku.
Endometrioza to niebezpieczne schorzenie. Dr Mikołaj Karmowski apeluje do wszystkich, aby go nie bagatelizować:
Jak leczyć endometriozę? Zwykle konieczny jest zabieg operacyjny, aby usunąć wszystkie ogniska choroby z organizmu. A te mogą być zlokalizowane dosłownie wszędzie - na jelicie grubym, w miednicy mniejszej, a znane są nawet przypadki, że znajdowała się w mózgu.
Wymagana jest konsultacja eksperta z dziedziny leczenia endometriozy uzupełniona rezonansem magnetycznym z oceną radiologia, który umie ocenić endometriozę na rezonansie plus ważne jest stosowanie celowanej farmakoterapii oraz immunologicznej diety przeciwzapalnej.
Właśnie - nie każdy lekarz specjalizuje się w leczeniu endometriozy, podobnie jak nie każdy radiolog potrafi ją rozpoznać podczas badania. Również ciąża nie chroni przed rozwojem choroby, a co więcej cesarskie cięcie może tylko przyspieszyć rozsiew choroby i jej lokalizację w powłokach brzucha.
Więcej o endometriozie dowiecie się z programu 36,6 °C, w którym dr Mikołaj Karmowski opowiedział o procesie leczenia choroby:
Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu podzieliło endometriozę na cztery stopnie, w zależności od jej zaawansowania. Stopniem I są niewielkie ogniska endometriozy, poniżej 5 mm, najczęściej zlokalizowane są w jajnikach i jajowodach. Do II stopnia zaawansowania choroby zalicza się dużą liczbę ognisk endometriozy występujących głównie w zatoce Douglasa. Na jajnikach mogą występować tzw. torbiele endometrialne. Z kolei III stopień choroby charakteryzuje duża liczba ognisk endometriozy, powyżej 5 mm. Zrostami zostają pokryte więzadła krzyżowo-maciczne. W IV i tym samym najcięższym stadium choroby macica pozostaje nieruchoma, występują nawet kilkucentymetrowe torbiele endometrialne, ogniska endometriozy występują m.in. na wyrostku robaczkowym, w pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym.
Po więcej informacji zapraszamy: Zobacz zapis czatu o endometriozie. Na pytania odpowiadał dr n. med. Mikołaj Karmowski