Polub nas na Facebooku
Czytasz: Torbiel endometrialna jajnika – czym jest, jak się objawia i jak ją leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Torbiel endometrialna jajnika – czym jest, jak się objawia i jak ją leczyć?

Model macicy

Fot: MiguelMalo / gettyimages.com

Torbiel endometrialna (struktury wypełnione wydzieliną o zabarwieniu brunatnym lub czarnym na lub wewnątrz endometrium) znana jest również pod nazwą „torbiel czekoladowa”. Kobiety mogą o niej nie wiedzieć, aż do momentu, kiedy lekarz wykryje ją podczas badania lub ultrasonografii.

Torbiel endometrialna może być przyczyną przewlekłego bólu miednicy mniejszej, podnosić ryzyko rozwoju nowotworu jajnika czy utrudniać zajście w ciążę. Nieleczone torbiele mogą się bezboleśnie powiększać i w konsekwencji może dojść do ich pęknięcia (zwykle występuje ono w trakcie lub tuż po okresie) i rozlania treści do jamy brzusznej. Skutkuje to ostrym bólem brzucha, infekcją, krwotokiem wewnętrznym i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które wymagają leczenia farmakologicznego lub usunięcia operacyjnego.

Torbiel endometrialna – najczęstsze objawy

We wczesnym etapie choroby torbieli endometrialnej często nie towarzyszą żadne objawy. Z czasem mogą pojawić się objawy typowe dla endometriozy, takie jak: ból w dolnej części brzucha, który nie ustępuje i może się pogorszyć przed miesiączką i w jej trakcie. Mogą też wystąpić bardzo obfite i długie krwawienia miesiączkowe, bolesne stosunki płciowe czy ból podczas oddawania moczu i stolca.

Torbiel endometrialna jajnika – najczęstszy rodzaj torbieli endometrialnej

Najczęstszym rodzajem endometriozy jest zależna od estrogenu torbiel endometrialna jajnika lub torbiel czekoladowa – występuje u około 17–50% kobiet z endometriozą. Rozmiar torbieli jest zróżnicowany i waha się od około 5 cm (rozmiar piłki tenisowej) do około 20 centymetrów (rozmiar grejpfruta). Torbiele mogą umiejscawiać się pojedynczo lub po kilka na każdym jajników. Choć endometrioza występuje zwykle u kobiet i dziewcząt w wieku rozrodczym, możliwe są również przypadki u kobiet w okresie menopauzy lub przed menopauzą. Podobnie jak w przypadku wszystkich typów schorzenia, etiologia endometriozy jajników pozostaje nieznana. Jej przyczyna jest wielofazowa, obejmująca wiele czynników, takich jak: dziedziczną predyspozycję, zaburzenia komórek macierzystych, zaburzenia immunologiczne (autoimmunologiczne) oraz czynniki środowiskowe.

Najpoważniejszymi skutkami nieleczonej lub słabo leczonej endometriozy jajników mogą być: nieodwracalna dysfunkcja jajników, przewlekły ból miednicy, niepłodność i inne potencjalne powikłania, które wymagają pilnej interwencji medycznej. Ponadto jest ona również główną przyczyną wykonywania histerektomii i kosztownych hospitalizacji, stając się jedną z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego naszych czasów.

Torbiel endometrialna jajnika – leczenie ziołami

Zioła stosowane w celu pobudzenia układu endokrynnego, zachowania równowagi hormonalnej czy regulowania owulacji mogą zapobiec wystąpieniu torbieli jajników. Wyróżnić należy: korzeń Maca (Lepidium meyenii), pluskwicę groniastą (Cimicifuga racemosa), czarny kohosh, Dong Quai (Angelica sinensis), nasiona osteoplastu (Silybum marianum), buzdyganek naziemny (Tribulus terrestris), niepokalanek pospolity (Vitex agnus-castus) i krwawnik pospolity (Achillea millefolium).

Torbiel endometrialna – leczenie

Podczas określenia sposobu leczenia lekarz bierze pod uwagę wiek pacjentki, poziom odczuwanego bólu i czy planuje ona mieć dziecko w przyszłości. Na tej podstawie wybiera plan, który może obejmować:

  • obserwację lekarską – jeśli nie pojawia się silny ból, a torbiel jest niewielka, lekarz może zasugerować obserwację i odczekanie 6–8 tygodni w celu sprawdzenia, czy nie doszło do wchłonięcia torbieli, a następnie użyje badania ultrasonograficznego, aby upewnić się, że tak się stało;
  • farmakoterapię – lekarz może zalecić przyjmowanie leków z grupy antagonistów GnRH; mogą one powodować działania niepożądane podobne do objawów menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, utrata gęstości kości i mniejszy popęd płciowy; nie należy ich przyjmować, starając się o dziecko;
  • zabiegi chirurgiczne – chirurg może zastosować kilka metod leczenia torbieli, w tym:
  • aspirację i ablację ściany torbieli – polega na odbarczeniu płynu z torbieli, a następnie użyciu różnych form energii, takich jak prąd elektryczny lub laser, aby zniszczyć ścianę torbielową,
  • wycięcie – ta opcja leczenia polega na całkowitym usunięciu torbieli z jajnika,
  • ooforektomia – zabieg usunięcia jajników; rzadko jest konieczne przy łagodnej formie torbieli; jest to zalecana forma leczenia nowotworów.

Zobacz film: Objawy, leczenie raka jajnika. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
5
Polecamy
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki Dzień Dobry TVN
Kiedy potrzebna jest operacja przy torbieli jajnika?
Kiedy potrzebna jest operacja przy torbieli jajnika? TVN zdrowie
Torbiel na jajniku – przyczyny, objawy, leczenie i szansa na zajście ciążę
Torbiel na jajniku – przyczyny, objawy, leczenie i szansa na zajście ciążę TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok