Chociaż bóle miesiączkowe są naturalne, wiele kobiet regularnie skarży się na dokuczliwe bóle, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Z pomocą przychodzą sprawdzone, domowe sposoby na bolesne miesiączki. Wśród nich można wymienić m.in. ziołolecznictwo oraz odpowiednią dietę.
Objawy bolesnych miesiączek
Jak informują lekarze, pierwsze i bolesne zwiastuny miesiączki pojawiają się nawet tydzień przed menstruacją. Ból oraz dolegliwości miesiączkowe mogą objawiać się na wiele sposobów, mają indywidualny charakter. Można jednak zauważyć stopniowe nasilanie się objawów aż do momentu, w którym ból wynikający z miesiączkowania osiąga apogeum.
Objawami bolesnych miesiączek są: ból brzucha, który może mieć charakter skurczowy, zlokalizowany w miednicy i w dolnej okolicy brzucha. Skurcze mogą zostać wywołane procesem złuszczania się śluzówki macicy, co jest warunkiem koniecznym do przejścia w fazę lutealną. Wiele kobiet określa ból w trakcie bolesnego miesiączkowania jako tępy oraz ciągły, choć może on nawracać i występować epizodycznie. Poza wspomnianą lokalizacją ból może być odczuwalny także w okolicach splotu krzyżowego, pachwin, ud i powodować uczucie ciężkości w miejscu, w którym się go doznaje.
Zazwyczaj bolesnym miesiączkom towarzyszą: zawroty głowy, zaburzenia pokarmowe, napady duszności, wymioty, nudności, obniżenie koncentracji, złe samopoczucie, znaczne obniżenie nastroju, zaparcia, częstomocz, drżenie rąk, przyspieszona akcja serca, brak łaknienia, a także uczucie ogólnego osłabienia (rozbicia).
Przyczyny bolesnego miesiączkowania
Zwykło się uważać, że bardzo bolesne miesiączki to problem wyłącznie młodych i niedojrzałych kobiet. Jest to nieprawdą, ponieważ obecnie lekarze wyróżniają pierwotne bolesne miesiączkowanie oraz wtórne bolesne miesiączkowanie. Pierwsza postać jest charakterystyczna właśnie dla młodych dziewcząt w okresie 1-3 lat od pojawienia się pierwszej miesiączki
Przyczynami bolesnego miesiączkowania u dziewcząt znajdujących się w tym okresie może być nadmierna produkcja prostaglandyn. Jej nadmiar wywołuje silne złuszczenie błony śluzowej macicy, a także bolesne oraz intensywne skurcze w trakcie miesiączki. Jak zauważają lekarze, nadmierne stężenie prostaglandyn może wpływać na zwiększenie wrażliwości na bodźce bólowe.
Wtórne bolesne miesiączkowanie jest charakterystyczne dla nieco starszych kobiet. Sprowadza się do podobnych objawów, lecz jego przyczyny bywają zupełnie inne. Winą za bolesne miesiączkowanie obarcza się: zapalenie przydatków, adenomiozę wraz z endometriozą, śródścienne i podśluzówkowe mięśniaki macicy. Ponadto przyczynami wtórnego bolesnego miesiączkowania mogą być wady oraz zmiany położenia macicy, zaburzenia złuszczania endometrium, a także czynniki psychiczne.
Zioła na bolesne miesiączki
Spośród skutecznych, domowych metod w walce z bolesnym miesiączkowaniem warto wybrać terapię ziołami. To sprawdzony od wielu pokoleń sposób na szybką walkę z niepożądanymi objawami miesiączki. Szczególnie polecane są zioła mające właściwości rozkurczowe, które można spożywać w formie naparów i herbatek. Warto spróbować naparu z rumiankiem, melisą, miętą, a także nagietkiem lekarskim. Aby odczuć oczekiwane rezultaty, należy wypijać ok. 2–3 szklanki ziołowych naparów dziennie.
Okład i kąpiel na bolesne miesiączki
Domowym sposobem na udaną walką z bolesnymi miesiączkami może być ciepły okład. Z pewnością zminimalizuje on dolegliwości bólowe w okolicach brzucha, a także zmniejszy skurcze. Do ciepłego okładu można wykorzystać termofor lub pustą butelkę, do której można wlać ciepłą wodę.
Dolegliwości związane z bolesnym miesiączkowaniem mogą zostać złagodzone za sprawą gorącej kąpieli. Do wanny wypełnionej gorącą wodą można dodać także kilka kropel olejków eterycznych, takich jak lawendowy, rumiankowy lub goździkowy. Jednak ze względu na możliwość nasilenia krwawienia, gorącą kąpiel warto zażyć przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego.
Domowy sposób na bolesne miesiączki? Dieta!
Zmiana diety to bardzo skuteczny sposób, aby stawić czoła dolegliwościom bólowym w trakcie bolesnego miesiączkowania. Zdaniem dietetyków zwiększenie wapnia w jadłospisie pomoże w złagodzeniu skurczów macicy. Można to zrobić za pomocą wprowadzenia do menu mleka oraz przetworów mlecznych, orzechów oraz warzyw strączkowych i ryb. Charakterystyczne napięcie mięśniowe może zostać zwalczone produktami bogatymi w witaminę B6, którą można znaleźć w fasoli, indyku, kiełkach, a także w otrębach pszennych.
Sposób na zespół bolesnego miesiączkowania
W złagodzeniu objawów zespołu bolesnego miesiączkowania może pomóc umiarkowana aktywność fizyczna. Jeśli dolegliwości bólowe nie utrudniają sprawnego poruszania się, warto wybrać się na krótki jogging, zajęcia fitness, a także skorzystać z relaksacyjnych właściwości jogi, która z roku na rok zdobywa coraz większą popularność.