Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?

młoda kobieta trzyma skrzyżowane dłonie na kroczu.

Fot. bymuratdeniz / Getty Images

Guzek w pachwinie udowej może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą zmiany dermatologiczne, takie jak ropień czy tłuszczak. Zdarza się, że zmiana jest przepukliną. Istotne jest więc ustalenie przyczyny powstania guzka w pachwinie udowej, ponieważ od niej zależy dalsza terapia.

Objawy guzka w pachwinie udowej są ważną wskazówką diagnostyczną. Dolegliwości, takie jak ból, twardość guzka, symetria, czy rozmiar, to cechy zmiany, na które należy zwrócić uwagę. Wszelkie niepokojące objawy związane z obecnością guzka w pachwinie udowej są wskazaniem do zasięgnięcia porady lekarskiej.

Czym może być guzek w pachwinie udowej?

Guzek to wyniosłość na skórze, która spowodowana jest zmianami zachodzącymi w skórze właściwej. Guzek często rozpada się i zanika z pozostawieniem blizny. Wykwity większych rozmiarów, które również obejmują warstwę właściwą skóry, są nazywane guzami. Zgodnie z definicją, guzek może mieć np. pochodzenie gruźlicze, ponieważ w zmianie tej obserwuje się rozmiękanie oraz tworzenie przetok. Jest to jednak bardzo rzadko spotykany wykwit skóry.

Guzek w pachwinie udowej jest zazwyczaj określeniem potocznym, którym pacjenci posługują się do opisu uniesionej zmiany w tej okolicy skóry. Najczęściej są to czyrak, tłuszczak lub przepuklina pachwinowa. Obecność guzka w pachwinie udowej rzadko może być objawem groźnych chorób, takich jak chłoniak czy nowotwór z przerzutowym powiększeniem węzłów chłonnych. Zdarza się, że wykwit jest spowodowany infekcją i np. stanowi zmianę pierwotną, charakterystyczną dla kiły.

Skąd się bierze przepuklina i jak można ją leczyć? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6.

Guzek w pachwinie udowej jako zmiana skórna

Czyrak jest ropnym zapaleniem wokół mieszka włosowego, z obecnością martwicy, w postaci czopa. Zmiana początkowo jest naciekiem zapalnym w pobliżu mieszka włosowego. Następnie powstaje sinoczerwony, bolesny guzek w pachwinie udowej, który po 4–6 dniach zamienia się w krostę. Przez nią przechodzi włos. Po oddzieleniu się czopa martwiczego pozostaje niewielkich rozmiarów blizna. Głównym objawem czyraka w pachwinie udowej jest znaczna bolesność w trakcie formowania się zmiany. Rokowanie w przypadku obecności pojedynczego wykwitu jest korzystne – zmiana powinna ustąpić w ciągu kilkunastu dni od pierwszych objawów. W leczeniu stosuje się antybiotyki oraz metody chirurgiczne, takie jak nacięcie czyraka i drenaż.

Tłuszczak jest łagodnym nowotworem pochodzącym z tkanki tłuszczowej. Zmiana jest miękka, przesuwalna względem podłoża oraz zazwyczaj niebolesna. Tłuszczak najczęściej rośnie powoli i nie jest groźny dla zdrowia. Obecność objawów jest związana ze wzrostem tłuszczaka, który z czasem może zacząć uciskać okoliczne tkanki oraz nerwy, co prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych. Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu zmiany.

Przepuklina pachwinowa

Guzek w pachwinie udowej może być przepukliną pachwinową. Zmiana bywa wrodzona lub nabyta. Przepuklina w pachwinie udowej objawia się obecnością guza, który jest przesuwalny i możliwy do odprowadzenia do jamy brzusznej. Zmianie towarzyszy ból związany z przemieszczaniem się zawartości przepukliny oraz jej uciskiem. Bolesność nasila się w trakcie kaszlu, dźwigania ciężkich rzeczy i napinania mięśni (np. podczas mikcji i defekacji). Niebezpieczna jest sytuacja, podczas której dochodzi do uwięźnięcia przepukliny. Pojawiają się wówczas objawy ogólne, takie jak nudności, wymioty, ból brzucha. Przepuklina w tym stanie nie daje się odprowadzić do jamy brzusznej.

W różnicowaniu przepukliny z innymi zmianami tej okolicy stosuje się badanie ultrasonograficzne (USG). Leczenie chirurgiczne ma na celu zlikwidowanie uporczywych objawów oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań. Nawroty po operacji są rzadkie i dotyczą 1–10% pacjentów.

Guzek w pachwinie udowej jako objaw chorób ogólnoustrojowych

Guzek w pachwinie udowej może być objawem wielu groźnych chorób. Twarda zmiana w tej okolicy może być zmienionym węzłem chłonnym. Szczególnie podejrzane są twarde węzły, nieprzesuwalne względem podłoża oraz niebolesne, ponieważ pozwalają podejrzewać chorobę nowotworową. Może to być np. objaw nowotworu z grupy chłoniaków, które dzielą się na ziarnicze i nieziarnicze. Sam guz nie jest jednak podstawą do rozpoznania choroby. Należy zwrócić uwagę na objawy towarzyszące, takie jak gorączka, nocne poty, ubytek masy ciała oraz spadek sił. Obecność tych dolegliwości powinna wzmóc czujność onkologiczną. Ostateczną diagnozę choroby stawia się na podstawie badania histopatologicznego, wcześniej pobranego węzła chłonnego. W leczeniu chłoniaków zastosowanie znajduje chemioterapia oraz radioterapia.

Guz w pachwinie udowej może być również przerzutem, który zlokalizował się w węźle chłonnym.

Inną przyczyną guzka w pachwinie udowej mogą być choroby infekcyjne, np. kiła, w której we wczesnej fazie dochodzi do pojawienia się zmiany, zwanej wrzodem twardym, z jednoczesnym powiększeniem węzłów chłonnych.

Bibliografia:

  1. Choroby skóry, Jabłońska S., Chorzelski T., Warszawa, 2002, s. 43, 64, 372.
  2. Chirurgia, tom 2, pod red. W. Noszczyka, Warszawa 2009, s. 930-935.
  3. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy, red. R. Kordek i in., Gdańsk 2013, s. 279-291.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
5
Polecamy
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Czerniak sromu – jak się rozwija, czym się objawia i jak go leczyć?
Czerniak sromu – jak się rozwija, czym się objawia i jak go leczyć? TVN zdrowie
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec?