Polub nas na Facebooku
Czytasz: Guzek w pachwinie – co może go spowodować?
menu
Polub nas na Facebooku

Guzek w pachwinie – co może go spowodować?

NAN

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Guzek w pachwinie w największej liczbie przypadków jest konsekwencją infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Nierzadko taką postać przybierają ropnie, których przyczyną jest miejscowe zapalenie gruczołów potowych.

Guzek w pachwinie może mieć rozmaite pochodzenie. Może wynikać z zaburzeń rozwojowych, szczególnie u mężczyzn z niezstąpionym jądrem. Mogą to być krwiaki, ropnie i malformacje naczyniowe. Bywa, że guzek taki oznacza nowotwór. Zgrubienie w pachwinie może być objawem reakcji alergicznej czy efektem choroby wenerycznej.

Bolący guzek w pachwinie udowej – zapalenie węzłów chłonnych

Bolący guzek w pachwinie udowej świadczy bardzo często o zapaleniu węzłów chłonnych na drodze spływającej limfy z odpowiedniego obszaru ciała (zazwyczaj narządów moczowo-płciowych). Zgodnie z definicją jest stanem zapalnym toczącym się w obrębie węzłów chłonnych, któremu towarzyszy ich powiększenie i tkliwość uciskowa.

Drobne, wyczuwalne i przesuwalne węzły chłonne szyjne, pachowe i pachwinowe we wczesnym dzieciństwie są zjawiskiem prawidłowym. Choroby zakaźne przenoszone drogą płciową, jak opryszczka narządów płciowych czy kiła, są częstą przyczyną powiększenia węzłów chłonnych pachwinowych u dorosłych. Taki objaw może się pojawić w przebiegu mononukleozy zakaźnej, tocznia rumieniowatego układowego, młodzieńczego przewlekłego zapalenia stawów i zapalenia skórno-mięśniowego.

Guzek w pachwinie – przepuklina pachwinowa

Guzek w pachwinie może oznaczać przepuklinę. Kluczową rolę w patofizjologii przepuklin pachwinowych odgrywają zmiany mechanicznej stabilności tkanki łącznej ściany jamy brzusznej. Stanowią około 2/3 ogółu przepuklin brzusznych. W obrębie okolicy pachwinowej powstają przepukliny pachwinowe skośne i proste. Ich występowanie u dzieci ocenia się na 4–5%. Zdecydowanie częściej dotykają chłopców niż dziewczynek. Natomiast u dorosłych przepukliny pachwinowe dotyczą 25% osób. Szczyt ich występowania obserwuje się między 30 a 40 rokiem życia i często związane jest to z ciężką pracą fizyczną.

Skąd się bierze przepuklina i jak można ją leczyć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6.

Przepuklina pachwinowa prosta to uwypuklenie otrzewnej wraz z jej zawartością, penetrujące do okolicy pachwinowej przez wrota umiejscowione przyśrodkowo od naczyń nabrzusznych dolnych w dole pachwinowym przyśrodkowym. Powstaje w wyniku osłabienia powięzi poprzecznej trójkąta Hasselbacha, zarówno wrodzonego lub po pierwotnej naprawie przepukliny skośnej, jak również w wyniku wzmożonego ciśnienia śródbrzusznego. Występuje głównie u dorosłych.

Przepuklinę skośną spotyka się częściej u mężczyzn niż u kobiet. Nazywana bywa boczną, gdyż leży bocznie od naczyń nabrzusznych dolnych. Jej główną przyczyną jest niezarośnięcie wyrostka pochwowego otrzewnej, w obrębie którego jądro zstępuje do moszny. Rzadkością są przypadki współwystępowania przepukliny skośnej i prostej, co w rezultacie daje przepuklinę kombinowaną.

Leczenie operacyjne polega na wypreparowaniu, skróceniu lub odprowadzeniu worka przepuklinowego oraz wzmocnieniu kanału pachwinowego ze zwężeniem pierścienia pachwinowego głębokiego.

Guzek w pachwinie udowej – ropnie pachwinowe

Guzek w pachwinie udowej może oznaczać ropnie. Jest to przewlekła, nawrotowa choroba zapalna zajmującą skórę w okolicach, w których znajdują się apokrynowe gruczoły potowe. Zwykle rozwija się po okresie dojrzewania i objawia się bolesnymi, głęboko osadzonymi zmianami zapalnymi, jak guzki, zatoki i ropnie. Zmiany czasami rozprzestrzeniają się w okolice odbytu, pośladków lub piersi.

Terapia opiera się zwłaszcza na antybiotykoterapii. W zaawansowanych przypadkach największe szanse na wyleczenie daje przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Niedawno do leczenia ropni przystosowano laseroterapię.

Guzek w pachwinie – choroba nowotworowa

Gdy wyczuwa się guzek w pachwinie, nierzadko przychodzi na myśl choroba nowotworowa układu chłonnego. Wśród najczęściej występujących przypadków wymienia się: chłoniaka nieziarniczego, chłoniaka Hodgkina i białaczkę limfatyczną.

Bolący guzek w pachwinie – żylaki powrózka nasiennego

Bolący guzek w pachwinie to niekiedy żylaki powrózka nasiennego. Są nieprawidłowym poszerzeniem splotu wiciowatego. Występują u około 10–15% męskiej populacji i są stwierdzane u około 40% mężczyzn niepłodnych. Wywołują aż 10 razy częściej guzek w pachwinie po lewej stronie. Żylaki powrózka nasiennego praktycznie nie występują u młodszych dzieci, sporadycznie wykrywane są przed 12 rokiem życia.

W leczeniu wykorzystuje się tradycyjne metody chirurgiczne, metody laparoskopowe i techniki doprowadzające do embolizacji lub sklerotyzacji żyły jądrowej.

Kaszaki - kiedy trzeba je usunąć? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kaszaki - czym są, skąd się biorą. Usuwanie zmian. Źródło; 36,6.

Guzek w pachwinie – kaszak i tłuszczak

Kaszak to torbiel zastoinowa, która rozwija się w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Ma postać guza o cielistym kolorze, gładkiej powierzchni i wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Łatwo można go przesuwać. Pojawia się w różnym wieku. Leczenie jest operacyjne i polega na chirurgicznym usunięciu zmiany. Kaszak ulega niekiedy nadkażeniu bakteryjnemu, na skutek którego dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w otaczających go tkankach.

Tłuszczak to najczęściej występujący nowotwór łagodny tkanek miękkich. Rośnie zazwyczaj bezobjawowo i bezboleśnie, niezwykle rzadko dając wznowy. Jego często lokalizacją jest kanał pachwinowy. Tłuszczaki są okrągłe lub owalne, miękkie i grudkowate, dobrze odgraniczone od podłoża. Leczy się je chirurgicznie.

Bibliografia:

1. Hilger T., Bagłaj M., Rare Abdominal Hernias in Children, “Advances in Clinical and Experimental Medicine”, 2006, 15(4), s. 733–740.

2. Schier F., Klizaite J., Rare inguinal hernia forms in children, “Pediatric Surgery International”, 2004, 20, s. 748–752.

3. Romanowicz T., Zymon R., Słomian M., Słomian M., Marczewski K., Rola czynników metabolicznych w powstawaniu przepuklin – przegląd piśmiennictwa, „Nowiny Lekarskie”, 2008, 77(1), s. 30–35.

4. Smereczyński A., Kołaczyk K., Znaczenie ultrasonografii w diagnostyce przepuklin powłok brzusznych, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2014, 10(4), s. 398–404.

5. Smereczyński A., Deręgowska A., Przepukliny powłok brzusznych. Część 3. Przepukliny pachwiny, „Ultrasonografia”, 2006, 25, s. 50–57.

6. Kuśnierczyk R., Lorek M., Operacja przepukliny pachwinowej sposobem własnym — wyniki 500 operacji, „Chirurgia Polska”, 2003, 5(3), s. 145–153.

7. Jemec G.B., Ropnie mnogie pach, „Dermatologia po Dyplomie”, 2012, 3(3), s. 55–62.

8. Poluha P., Jargiełło T., Szajner M. i wsp., Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą wewnątrznaczyniową, „Postępy Nauk Medycznych”, 2012, XXV(5), s. 455-458.

9. Olejniczak D., Samolewicz E., Żylaki powrózka nasiennego u dzieci i młodzieży, „Nowa Pediatria”, 2000, 3, s. 30–34.

10. Friedmann A.M., Diagnostyka i leczenie limfadenopatii u dzieci, „Pediatria po Dyplomie”, 2010, 14(1), s. 36–43.

11. Osica P., Janas A., Wykorzystanie lasera CO2 w leczeniu tłuszczaków, „Dental Forum”, 2014, XLII(2), s. 27–32.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
11
Polecamy
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć?
Stulejka u dziecka ‒ jak zdiagnozować i leczyć? Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Czym może być guzek w pachwinie udowej?
Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać? TVN zdrowie
Przepuklina pachwinowa – objawy i leczenie operacyjne
Przepuklina pachwinowa – objawy i leczenie operacyjne TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś
Ruszył konkurs „Możemy więcej”. Złóż wniosek już dziś Materiał sponsorowany
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie