Metabolizm jest procesem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania i życia organizmu. Jest on związany z pozyskiwaniem energii z pożywienia, jej magazynowaniem i wykorzystywaniem na bieżące potrzeby organizmu. Szybkie tempo przemiany materii wspomaga odchudzanie oraz ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Metabolizm – czym jest?
Metabolizm stanowi zbiór reakcji zachodzących w organizmie, których celem jest pozyskanie energii ze składników pokarmowych dostarczanych wraz z żywnością, jej wykorzystanie i magazynowanie. Procesy przemiany materii są niezbędne dla życia organizmu oraz zachowania jego prawidłowych funkcji. Tempo metabolizmu jest zależne od wielu czynników, m.in. uwarunkowań genetycznych, stanu zdrowia, aktywności fizycznej oraz stosowanej diety. Podkręcenie metabolizmu przyczynia się do zużywania przez organizm większej ilości energii, a w konsekwencji szybszego spalania kalorii i redukcji tkanki tłuszczowej.
Co poprawia metabolizm?
Przyspieszenie metabolizmu jest możliwe poprzez modyfikację stylu życia oraz wdrożenie do swojej diety określonych produktów i nawyków żywieniowych. Do podkręcenia metabolizmu przyczyniają się ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza o umiarkowanej intensywności. Korzystny wpływ na metabolizm mają również tzw. interwały. Polegają one na ćwiczeniach prowadzonych w normalnym tempie, po których następuje 30 sekund ćwiczeń o maksymalnej intensywności.
Trening interwałowy prowadzi do przyspieszenia zużywania energii przez organizm, zarówno w czasie trwania wysiłku, jak też po jego zakończeniu. Przyspieszająco na procesy przemiany materii działa zjedzenie pożywnego śniadania do godziny po przebudzeniu. Zaleca się uzupełnić posiłek o naturalną kawę z dodatkiem mleka, gdyż kofeina pobudza metabolizm oraz stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej. Niewskazane jest dodawanie do kawy cukru oraz śmietanek, które zwiększają kaloryczność napoju.
Jakie produkty żywnościowe przyspieszają metabolizm?
Na przyspieszenie metabolizmu korzystnie wpływa wypicie na czczo, najlepiej niedługo po przebudzeniu, szklanki chłodnej, niegazowanej wody mineralnej lub ciepłej, przegotowanej wody z dodatkiem soku z cytryny. Przyczyni się to nie tylko do podkręcenia metabolizmu, ale również usprawni procesy trawienne zapobiegając uciążliwym zaparciom. W celu przyspieszenia procesów przemiany materii i szybszego spalenia tkanki tłuszczowej należy jeść produkty dostarczające kwasów tłuszczowych omega-3. Ich źródłem są: tłuste ryby morskie (makrela, łosoś, śledź, tuńczyk, sardynki), olej lniany, rzepakowy i sojowy, migdały, orzechy oraz pestki dyni. Kwasy omega-3 pobudzają działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie tłuszczu zgromadzonego w tkance podskórnej.
Wykazują również wiele innych, korzystnych właściwości na organizm, m.in. działają przeciwzapalnie i zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego. Poprawa metabolizmu jest możliwa poprzez zwiększenie ilości białka w diecie. Ten składnik odżywczy wykazuje właściwości przyspieszające procesy przemiany materii, a tym samym wspomaga odchudzanie. W jadłospisie na podkręcenie metabolizmu powinny pojawić się: mleko i produkty mleczne (np. jogurt naturalny, sery twarogowe, kefir, maślanka), jaja kurze oraz chude mięsa.
W kontrolowaniu i przyspieszaniu przemian energetycznych zachodzących w organizmie ważną rolę odgrywają witaminy oraz minerały, zwłaszcza witaminy z grupy B oraz jod. Dbając o ich optymalną podaż w diecie, można przyspieszyć metabolizm. Niedobór tych składników przyczynia się natomiast do spowolnienia procesów przemiany materii. Produktami dostarczającymi witamin z grupy B są: pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, rośliny strączkowe, pestki słonecznika, awokado, drożdże. Źródłem jodu w pożywieniu są przede wszystkim ryby: śledź, dorsz oraz makrela. Związkiem wspomagającym procesy przemiany materii jest również błonnik pokarmowy. W największych ilościach znajduje się on w produktach zbożowych z pełnego przemiału (np. pieczywo razowe, otręby pszenne, płatki owsiane, kasza gryczana, brązowy ryż, ciemny makaron) oraz w surowych i nieobranych warzywach i owocach.
Przyprawy przyspieszające metabolizm
Metabolizm można skutecznie przyspieszyć poprzez dodawanie do potraw określonych przypraw. Na podkręcenie przemiany materii mają wpływ przyprawy o ostrym smaku, a zwłaszcza papryczka chilli i czarny pieprz. Kanapki i różne dania można wzbogacać o chrzan i musztardę, które również przyczyniają się do poprawy metabolizmu. Przyprawą o właściwościach odchudzających, prowadzącą do przyspieszenia procesów przemiany materii, jest również imbir. Można go dodawać do napojów, deserów oraz dań mięsnych.