Przegotowana, ciepła woda z miodem i sokiem wyciśniętym z cytryny wypijana codziennie rano przed posiłkiem przyspiesza procesy przemiany materii, a tym samym wspomaga odchudzanie. Ten prosty w przygotowaniu napój wykazuje również wiele innych korzyści prozdrowotnych.
Zobacz film: Woda z cytryną - jak działa na organizm? Wpływ na odchudzanie, przepis, skutki uboczne
Właściwości wody z miodem i cytryną
Woda z miodem i cytryną zalecana jest przede wszystkim osobom dążącym do redukcji masy ciała. Prozdrowotny napój jest bardzo prosty w przygotowaniu – do szklanki wystarczy wlać przegotowaną, ciepłą wodę, a następnie dodać do niej jedną łyżeczkę miodu oraz świeżo wyciśnięty sok z połówki cytryny. Woda z miodem i cytryną na czczo jest skutecznym lekarstwem na zaparcia. Wypijanie napoju niedługo po przebudzeniu stymuluje układ pokarmowy do pracy, przyspiesza ruchy perystaltyczne jelit, a w konsekwencji ułatwia wypróżnianie.
Efekty regularnego stosowania tej miodowej mikstury są widoczne już po upływie 2 tygodni. Woda z miodem i cytryną wykazuje również właściwości odchudzające, dzięki temu, że przyspiesza procesy przemiany materii. Związki obecne w miodzie i cytrynie zapewniają dłuższe uczucie sytości, zapobiegając podjadaniu między posiłkami. Miodowo-cytrynowy napój działa oczyszczająco, umożliwiając pozbycie się w naturalny sposób szkodliwych toksyn z organizmu. Ponadto dostarcza dodatkowej dawki energii, poprawiając wydajność fizyczną organizmu oraz zwalczając uczucie zmęczenia. Działa stymulująco na mózg, prowadząc do polepszenia ogólnej sprawności intelektualnej.
Zobacz także: Jak oczyścić organizm z toksyn – dieta, zioła, domowe sposoby
Woda z dodatkiem miodu i soku z cytryny pozytywnie wpływa nie tylko na stan zdrowia, ale również na kondycję skóry, co wynika przede wszystkim z detoksykacyjnych właściwości napoju. Miód przyspiesza procesy gojenia się różnego rodzaju zmian skórnych, ran, owrzodzeń, dlatego wskazany jest osobom z chorobami skóry. Stosowanie miodu pozwala na poprawę wyglądu cery, która staje się promienna i wygładzona. Sok z cytryny dodawany do napoju dostarcza witaminy C należącej do naturalnych przeciwutleniaczy, które opóźniają procesy starzenia się skóry.
Woda z miodem i cytryną – przy jakich chorobach warto ją stosować?
Właściwości miodu pszczelego od dawna wykorzystywane są w medycynie oraz w kosmetyce. Produkt też działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i bakteriobójczo, dlatego warto go stosować wspomagająco w leczeniu infekcji. Codzienne wypijanie szklanki wody z miodem i cytryną wywiera korzystny wpływ na układ immunologiczny wzmacniając naturalną odporność organizmu.
Cytryna dostarcza stosunkowo dużych ilości witaminy C i flawonoidów – związków zmniejszających podatność organizmu na infekcje bakteryjne i wirusowe. Wodę z miodem i cytryną na czczo warto stosować przy chorobach układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli, płuc oraz astma. Napój zwalcza suchość w gardle, chrypkę oraz męczący kaszel. Miód pszczeli posiada również korzystny wpływ na układ nerwowy, przyczyniając się do poprawy ogólnego samopoczucia i nastroju. Zalecany jest przy bezsenności, nerwicach oraz wyczerpaniu nerwowym, gdyż działa uspokajająco, łagodzi stres oraz napięcie nerwowe. Napój z miodem i cytryną oczyszcza drogi moczowe, dlatego wskazany jest osobom z infekcjami dróg moczowych, którym towarzyszą nieprzyjemne objawy, takie jak: ból, swędzenie i pieczenie.
Zobacz także: Dieta cytrynowa - zasady, efekty i przepisy
Picie wody z miodem i cytryną polecane jest także przy chorobach układu krążenia. Miód ma korzystny wpływ na pracę serca, usprawnia krążenie oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Z tego powodu wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń, takich jak: choroba wieńcowa czy zespół płucno-sercowy. Woda z dodatkiem miodu przyczynia się również do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu, który gromadząc się w organizmie, może prowadzić do rozwoju różnych chorób, m.in. miażdżycy.
Woda z miodem i cytryną – lekarstwo na dolegliwości ciążowe
Woda z miodem i cytryną wypijana rano skutecznie zwalcza poranne mdłości i wymioty, które często towarzyszą kobietom w początkowym okresie ciąży. Napój ten wskazany jest ciężarnym w leczeniu przeziębień i w zwalczaniu problemu zatkanego nosa. Woda z cytryną i miodem w ciąży korzystnie wpływa na zgagę, czyli nieprzyjemną dolegliwość z towarzyszącym uczuciem pieczenia w przełyku, która spowodowana jest cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Dolegliwość ta może znacznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie kobiecie ciężarnej, gdyż często objawia się niestrawnością, uczuciem dyskomfortu w nadbrzuszu, a niekiedy spadkiem apetytu i trudnościami z zasypianiem.
Regularne stosowanie miodowej mikstury pozwoli na uregulowanie procesów trawiennych, likwidując problem zgagi, ale również zaparć, które nierzadko pojawiają się u kobiet ciężarnych.