Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Rak cewki moczowej u mężczyzn. Jakie są pierwsze objawy i jak wygląda leczenie?

Tharakorn/getty images

Rak cewki moczowej to nowotwór rzadko spotykany u mężczyzn, który rozwija się zazwyczaj w 5. dekadzie życia. Objawy raka cewki moczowej mogą początkowo przypominać infekcję dróg moczowo-płciowych, ich przyczyna okazuje się jednak o wiele bardziej poważna.

W diagnostyce raka cewki moczowej największe znaczenie ma cystoskopia oraz badanie cytologiczne moczu. Leczenie choroby opiera się w głównej mierze na wykonaniu zabiegu operacyjnego, który może wymagać uzupełnienia radioterapią lub chemioterapią.

Przyczyny raka cewki moczowej

Nowotwór cewki moczowej to najrzadsze rozpoznanie spośród wszystkich nowotworów urologicznych, dotyczące poniżej 1% raków złośliwych ogółem. U mężczyzn diagnozuje się go o wiele rzadziej niż u kobiet. W większości przypadków zmiana wywodzi się z nabłonka wyściełającego drogi moczowe. Ma postać raka przejściowokomórkowego.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka cewki moczowej u mężczyzn to przede wszystkim: zwężenie cewki moczowej, zapalenie spowodowane chorobami przenoszonymi drogą płciową, przewlekłe podrażnienie, przewlekła reakcja na cewnik, przebycie radioterapii zewnętrznego obszaru cewki. Istotny wydaje się również wpływ zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Objawy raka cewki moczowej u mężczyzn

Choroba rozwija się skrycie, choć większość pacjentów w momencie rozpoznania skarży się na odczuwanie dolegliwości. Objawy raka cewki moczowej u mężczyzn to przede wszystkim:

Diagnostyka raka cewki moczowej u mężczyzn

W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który wysłucha, zbada i pokieruje procesem diagnostycznym i przy podejrzeniu nowotworu cewki moczowej skieruje do poradni urologicznej. Specjalista zbierze dokładny wywiad, wypyta pacjenta o ogólny stan zdrowia, a także o przebyte infekcje układu moczowo-płciowego (w tym choroby weneryczne) czy wcześniejsze choroby nowotworowe. Przeprowadzi również dokładne badanie fizykalne z oceną prącia i odbytu.

W diagnostyce raka cewki moczowej najprzydatniejszym badaniem wydaje się cystoskopia. Polega na wprowadzeniu do prącia aparatu endoskopowego, dzięki któremu lekarz może uwidocznić ściany pęcherza moczowego. W trakcie badania możliwe jest pobranie materiału z podejrzanej zmiany (owrzodzenia, nadżerki o nieregularnych obrysach) i przesłanie go do badania histopatologicznego. Czasami nie ma konieczności wykonywania cystoskopii – sytuacja taka występuje, gdy guz uwidacznia się podczas ultrasonografii (USG).

Najczęściej wykonywanym badaniem laboratoryjnym przy podejrzeniu raka cewki moczowej jest cytologia osadu moczu. Polega ona na ocenie mikroskopowej moczu pod kątem występowania komórek nowotworowych. Dodatkowym badaniem koniecznym do wykluczenia przerzutów odległych jest tomografia komputerowa (TK) klatki piersiowej oraz brzucha. Do ustalenia rozległości zmiany miejscowej i sposobu leczenia wykorzystuję się natomiast rezonans magnetyczny (MRI).

Leczenie raka cewki moczowej u mężczyzn

Najważniejszym aspektem leczenia raka cewki moczowej jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego radykalnego lub oszczędzającego prącie, jeśli przewiduje się możliwość zachowania odpowiednich marginesów. Dokładne postępowanie terapeutyczne opracowuje się na podstawie stanu ogólnego pacjenta, stopnia zaawansowania choroby oraz postaci histologicznej. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie leczenia uzupełniającego, wykorzystującego radioterapię oraz chemioterapię. Przy podejrzeniu obecności przerzutów do układu limfatycznego usuwa się węzły chłonne pachwinowe lub biodrowe.

W niektórych przypadkach konieczne jest operacyjne usunięcie pęcherza moczowego. U takich chorych zakłada się urostomię, umożliwiającą odpływ moczu przez sztuczne drogi. Po leczeniu należy pamiętać o prawidłowej higienie oraz o odpowiednio częstym wymienianiu worków w celu zapobiegania infekcjom.

Rokowania w raku cewki moczowej u mężczyzn

Prognozy w raku cewki moczowej u mężczyzn są stosunkowo dobre – odsetek 5-letniego przeżycia szacuje się na około 80%. Znacząco maleje on u chorych, u których doszło do odległych przerzutów.

Nawet po agresywnym leczeniu raka cewki moczowej, z operacją, radioterapią oraz chemioterapią, choroba może nawrócić. Konieczne jest poddawanie się okresowym kontrolom, by szybko uchwycić ewentualne ponowne wystąpienie zmiany. Większe ryzyko wznowy mają osoby, u których nowotwór rozpoznano w zaawansowanym stadium.

Niestety nie istnieją żadne metody diagnostyczne, dzięki którym można wykryć chorobę na samym jej początku.

Zobacz film: Jak dbać o drogi moczowe?

źródło :x-news

Bibliografia:

1. Nowotwór cewki moczowej. Krajowy Rejestr Nowotworów. http://onkologia.org.pl/nowotwory-cewki-moczowej/.

2. Sosnowski M., Wytyczne postępowania u chorych z pierwotnym rakiem cewki moczowej, Polskie Towarzystwo Urologiczne, Warszawa 2013.

3. Gakis G., Guidelines on Primary Urethral Carcinoma, European Association of Urology 2015.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
6
Polecamy
Rak prostaty – dzięki badaniom profilaktycznym można go szybko rozpoznać.
Objawy i profilaktyka
Rak prostaty – dzięki badaniom profilaktycznym można go szybko rozpoznać. Objawy i profilaktyka Dzień Dobry TVN
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby
Rak szyjki macicy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia choroby Dzień Dobry TVN
Movember - Mężczyźni badajcie się regularnie!
Rak pęcherza moczowego – jakie daje objawy? 
Movember - Mężczyźni badajcie się regularnie! Rak pęcherza moczowego – jakie daje objawy?  TVN zdrowie
Jak objawia się rak pęcherza moczowego?
Rodzaje i leczenie choroby
Jak objawia się rak pęcherza moczowego? Rodzaje i leczenie choroby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?