Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn – objawy, przyczyny, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn – objawy, przyczyny, leczenie

Mężczyzna, który ma problemy z układem moczowym

Fot: Tharakorn / gettyimages.com

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn występuje równie często jak u kobiet. Jednakże u przedstawicieli płci męskiej objawy mu towarzyszące są bardziej dokuczliwe niż u pań. Rozróżniono dwa rodzaje zapalenia cewki moczowej – swoiste, zwane rzeżączkowym, i nieswoiste, zwane nierzeżączkowym.

Cewka moczowa to końcowy odcinek dróg moczowych. Ma postać elastycznego przewodu, przez który mocz odpływa z pęcherza moczowego na zewnątrz. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn to bardzo nieprzyjemna przypadłość, której leczeniem powinien zająć się specjalista – lekarz rodzinny, urolog lub wenerolog. Nie zaleca się stosować domowych sposobów na zapalenie cewki moczowej. Nierzadko nieleczone zapalenie cewki moczowej u mężczyzn może spowodować zapalenie najądrza lub jądra.

Klasyfikacja zapalenia cewki moczowej u mężczyzn

W Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) zapalenie cewki moczowej sklasyfikowane zostało do kategorii N, czyli choroby układu moczowo-płciowego i podkategorii 34, czyli Zapalenie cewki moczowej i zespół cewkowy.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn – co je wywołuje?

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn, czyli stan zapalny zlokalizowany w końcowej części dolnych dróg moczowych, zaliczane jest do grupy chorób przenoszonych drogą płciową. Z tego względu typowy pacjent to młody mężczyzna, który utrzymuje kontakty seksualne z wieloma osobami. Przyczyną zapalenia cewki moczowej u mężczyzn jest najczęściej zakażenie rozmaitymi czynnikami chorobotwórczymi. Na tej podstawie rozróżniono dwa rodzaje zapalenia cewki moczowej u mężczyzn:

  • swoiste, zwane też rzeżączkowym – wywołane przez dwoinkę rzeżączki (z łac. Neisseria gonorrhoeae), inaczej gonokoka;
  • nieswoiste, zwane też nierzeżączkowym – występuje częściej niż rzeżączkowe, wywołane może być przez bakterie Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma genitalium, rzęsistka pochwowego (z łac. Trichomonas vaginalis) i bakterie inne niż dwoinka rzeżączki, herpeswirusy, grzyby z rodzaju Candida albicans. Niektórzy badacze podkreślają rolę urazów, zwężenia cewki moczowej (przerost gruczołu krokowego), wprowadzenia cewnika do pęcherza moczowego lub obecności ciała obcego. Ponadto infekcja cewki moczowej może mieć podłoże alergiczne lub emocjonalne.

Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn

Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn zdaniem specjalistów są znacznie bardziej intensywne niż u kobiet. Pojawiają się po około 4–7 dniach w przypadku zakażenia rzeżączkowego lub do 14 dni od kontaktu płciowego z zakażonym partnerem w przypadku zakażeń nierzeżączkowych. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi, pieczeniem i/lub szczypaniem podczas oddawania moczu, które najmocniej odczuwane są z rana podczas pierwszego oddawania moczu po nocy. Dodatkowo pojawia się ból w centralnej, dolnej części brzucha. U chorych obserwuje się wyciek z cewki o ropnym charakterze, który może być podbarwiony krwią. Wydzielina może mieć białawy, zielonkawy, żółtawy lub brązowawy kolor. Między mikcjami doświadcza się uporczywego swędzenia zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Pojawić się może podrażnienie i zaczerwienienie ujścia cewki moczowej na szczycie członka. Mocz może być mętny i mieć intensywny, nieprzyjemny zapach. Dość często zapaleniu cewki moczowej u mężczyzn towarzyszy zapalenie pęcherza moczowego. Wówczas pojawia się naglące parcie na mocz i częstomocz, wrażenie niewystarczającego opróżnienia pęcherza, problem z rozpoczęciem oddawania moczu. Zdarzają się przypadki, że choroba przebiega bezobjawowo.

Jak zbudowany jest układ moczowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Jak leczyć zapalenie cewki moczowej u mężczyzn?

Szybkie podjęcie leczenia zapalenie cewki moczowej u mężczyzn jest bardzo ważne. Podczas terapii konieczne jest powstrzymanie się od kontaktów płciowych. Z pomocy medycznej powinni skorzystać także partnerzy chorego, ponieważ istnieje ryzyko, że zostali zakażeni i wymagają leczenia. Rozpoznanie choroby opiera się na dokładnie przeprowadzonym badaniu podmiotowym, w którym w sposób szczególny ważne są informacje na temat kontaktów płciowych. Lekarz przeprowadza badanie przedmiotowe narządów płciowych, a niekiedy i bada gruczoł krokowy. Zlecić może wykonanie badania ogólnego moczu, posiewu moczu (z pierwszego strumienia moczu, oddanego do jałowego pojemnika), badania mikroskopowego wydzieliny.

Jak leczyć zapalenie cewki moczowej u mężczyzn? Nie zaleca się stosować domowych sposobów na zapalenie cewki moczowej. Konieczne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Istotne jest noszenie świeżej, przewiewnej bielizny. Chorzy powinni używać oddzielnego ręcznika. Oddawanie moczu to sposób na pozbycie się bakterii z cewki moczowej, w związku z tym należy regularnie chodzić do toalety. Polecane jest zażywanie przez chorego preparatów zawierające żurawinę i witaminę C.

Zapalenie cewki moczowej spowodowane zakażeniem wymaga zażywania leków przeciwdrobnoustrojowych, a w przypadku podłoża bakteryjnego – antybiotyków. Możliwe jest wcześniejsze ustąpienie objawów, lecz żeby kuracja była skuteczna, leczenie trzeba przeprowadzić do końca, a po zakończeniu wykonać badanie kontrolne. W przypadku etiologii rzeżączkowej choremu podaje się ceftriaxon, ofloksacynę, cyprofloksacynę w dawce jednorazowej. W nierzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej zastosowanie znajdują azytromycyna w dawce jednorazowej, doksycyklina lub ofloksacyna zażywana przez 7 dni, erytromycyna stosowana przez 14 dni. W przypadku zapalenia cewki moczowej rzęsistkiem pochwowym poleca się szczególnie jednorazowe podanie metronidazolu. Stosunkowo częstą sytuacją jest niejednoznaczny wynik badań. Wówczas wobec chorego podejmuje się leczenie empiryczne – podanie jednorazowo azytromycyny lub przez 7 dni ofloksacyny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?