Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny i objawy. Na czym polega jego leczenie?

NAN

Fot: estradaanton / fotolia.com

Zapalenie pęcherza u mężczyzn najczęściej powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej – w postaci przewlekłej lub ostrej. Często ma ona tendencję do nawracania. Częściej jednak zapalenie różnych fragmentów dróg moczowych pojawia się u kobiet.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn daje charakterystyczne objawy zapalenia, takie jak ból przy oddawaniu moczu. Leczenie odbywa się z udziałem antybiotyków. Nieleczone zapalenie pęcherza może przyczynić się nawet do powstawania zmian nowotworowych.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Zapalenie pęcherza u mężczyzn i kobiet

Istnieje kilka powodów znacznie rzadszego występowania zapalenia pęcherza u mężczyzn niż u kobiet. Na taki stan rzeczy największy wpływ mają różnice w budowie anatomicznej układów moczowych obu płci. Mężczyźni mają nawet czterokrotnie dłuższą cewkę moczową, a jej końcowy odcinek zasiedlają liczne drobnoustroje, które nie są chorobotwórcze i dzięki temu stanowią naturalną barierę ochronną. Uniemożliwia ona wniknięcie do dróg moczowych mikroorganizmów o charakterze uropatogennym, które przyczyniają się do wywoływania zakażeń układu moczowego (ZUM). Gruczoł krokowy produkuje ponadto swoją wydzielinę, którą charakteryzuje zawartość licznych substancji antybakteryjnych. Cewka u mężczyzn nie sąsiaduje w bliskiej odległości z odbytem, przez co dostęp bakterii z tamtego rejonu do jest znacznie utrudniony. Nabłonek dróg moczowych złuszcza się, a mocz ma kwaśny odczyn.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, są uprzednie infekcje bakteryjne. Zakażenie w większości przypadków powoduje bakteria znana pod łacińską nazwą Escherichia coli, której polskie określenie to pałeczka okrężnicy. Występuje w kale i na ogół nie powinna pojawiać się poza florą bakteryjną jelita grubego, jednak kiedy w wyniku nieutrzymywania prawidłowych wytycznych higieny osobistej przemieści się do układu moczowego, następuje jego zakażenie i w konsekwencji pojawia się towarzyszący mu stan zapalny.

Infekcjom i zapaleniom dróg moczowych sprzyjają również choroby, takie jak cukrzyca oraz choroby ogólnoustrojowe wiążące się z obniżoną odpornością. Ryzyko infekcji u mężczyzn zwiększa się z wiekiem.

Zapalenia pęcherza lub cewki moczowej często są spowodowane także nieprawidłowościami w odpływie moczu. Te z kolei mogą być wywołane przez wady wrodzone układu moczowego, kamicę nerkową, rozrost bądź nowotwór prostaty lub nowotwór pęcherza moczowego. Infekcje przyczyniające się do zapaleń często powstają w wyniku uprzedniego cewnikowania pęcherza, któremu często towarzyszy przedostanie się z zewnątrz bakterii do organizmu – także poprzez uszkodzenie śluzówek.

Zobaczcie, co o zapaleniu pęcherza mówi urolog. Jakie są powody tej przypadłości? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Jakie objawy wywołuje zapalenie pęcherza u mężczyzn?

Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy, które towarzyszą zapaleniu pęcherza nie tylko u mężczyzn, ale także u przedstawicielek przeciwnej płci, to ból (także kłujący) w dolnej części brzucha, czyli w okolicy pęcherza oraz szczypanie i pieczenie pojawiające się podczas oddawania moczu, w terminologii medycznej zwanego mikcją. Dodatkowo może pojawić się uczucie parcia na pęcherz oraz częstomocz, czyli stan, w którym oddawanie moczu występuje w niewielkich objętościach, za to częściej niż 8 razy w ciągu doby. Może być on jednak spowodowany nie tylko infekcją bądź zapaleniem dróg moczowych, ale także cukrzycą i niektórymi przyjmowanymi lekami. 

Objawy te, wraz z rozwijającą się infekcją spowodowaną obecnością bakterii Escherichia coli, szybko się nasilają i są uciążliwe, dlatego wymagają niezwłocznej konsultacji z urologiem. Zapaleniom często towarzyszą: gorączka, zmiany barwy, przejrzystości oraz zapachu moczu, a nawet obecność w nim krwi (tzw. krwiomocz), nietrzymanie moczu i przeziębienie pęcherza. Stany zapalne często nawracają, dlatego niezbędne jest doprowadzenie do końca raz podjętego leczenia i nieprzerywanie go.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – domowe sposoby i leki. Jak leczyć zapalenie?

Zazwyczaj kiedy objawy ze strony układu moczowego dają o sobie znać, niezbędne jest badanie laboratoryjne moczu – ogólne i posiew.

To pierwsze pozwala stwierdzić, czy w moczu są obecne bakterie (bez ich wyszczególnienia), leukocyty, erytrocyty oraz białko i cukier. W posiewie uryna badana jest pod kątem konkretnych drobnoustrojów, które można zwalczyć dzięki wykonaniu antybiogramu. Zazwyczaj stosowana jest tutaj antybiotykoterapia.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza u mężczyzn polegają na zażywaniu preparatów pozwalających zmniejszyć przyleganie bakterii do ścian dróg moczowych oraz je wypłukujących. Są one dostępne bez recepty – wśród nich najpopularniejsze są produkty z ekstraktami z żurawiny oraz witamina C. Jednak w przypadku silnych i nawracających dolegliwości niezbędna jest konsultacja urologiczna.

Kiedy jeszcze konsultacja z lekarzem jest niezbędna? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
167
27
Polecamy
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Zapalenie pęcherza moczowego:
przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia
Zapalenie pęcherza moczowego: przyczyny, objawy, domowe sposoby leczenia TVN zdrowie
Leczenie infekcji dróg moczowych u kobiet i mężczyzn
Leczenie infekcji dróg moczowych u kobiet i mężczyzn TVN zdrowie
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan  zapalny pochwy oraz grzybica pochwy
Sposoby radzenia sobie z najpopularniejszymi infekcjami intymnymi — bakteryjny stan zapalny pochwy oraz grzybica pochwy Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
marcio
Do tych metoda naturalnych warto dorzucić jakieś tabletki z furazydyną, bo fakt, organizm ma zdolność wyjałowiania się, ale po co się męczyć z objawami zapalenia pęcherza przez kilka tygodni, kiedy można się ich pozbyć po kilku dniach?
Czytaj całość
mikolan
Zapalenie pęcherza u mężczyzn to rzadkość, ale się zdarza. Leczenie nie różni się zasadniczo od tego, które stosuje się u kobiet. Na pewno tabletki z furazydyną, a do tego coś z żurawiną i picie dużej ilości wody.
Czytaj całość
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?