Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie pęcherza – najczęstsza przyczyna bólu pęcherza i częstego oddawania moczu
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie pęcherza – najczęstsza przyczyna bólu pęcherza i częstego oddawania moczu

NAN

Fot.: anetlanda / stock.adobe.com

Ból pęcherza spowodowany jest zwykle stanem zapalnym dróg moczowych. To powszechnie występująca przypadłość, z którą zmagała się niemalże połowa ludności. Kobiety są na nią znacznie bardziej podatne niż mężczyźni. Przyczyną bólu pęcherza może być też kamica dróg moczowych.

Domowe sposoby leczenia pęcherza i dróg moczowych mogą stanowić jedynie wsparcie leczenia właściwego, które w dużej mierze opiera się na antybiotykoterapii. Zakażeniu cewki moczowej sprzyja częste współżycie seksualne. Zapalenie pęcherza dotyka znacznie częściej kobiet, ponieważ cewka moczowa leży u nich w bezpośrednim sąsiedztwie odbytu, gdzie bytują różne drobnoustroje.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Ból pęcherza moczowego – najczęstsze przyczyny

Za ból pęcherza moczowego odpowiada najczęściej zapalenie tego narządu. Zwykle jest to wynik infekcji bakteryjnej (wywołanej przeważnie pałeczką okrężnicy Escherichia coli i bakteriami z rodzaju Staphylococcus i Enterococcus). Rozwija się głównie w obrębie błony śluzowej pęcherza moczowego. W grupie podwyższonego ryzyka zapalenia są diabetycy, kobiety ciężarne, zażywające doustne środki antykoncepcyjne, ale i przechodzące menopauzę, gdyż dochodzi u nich do obniżenia poziomu estrogenów wpływających ochronnie na układ moczowy.

Ból pęcherza po stosunku to nierzadka przypadłość. Dotyczy zwłaszcza aktywnych seksualnie młodych kobiet. Powszechnie określana bywa jako „zapalenie pęcherza miodowego miesiąca”. Dlatego bardzo ważne jest zachowanie higieny osobistej, zwłaszcza przed zbliżeniem intymnym i po nim. Otarcia powstające w czasie stosunku sprzyjają przedostawaniu się drobnoustrojów do organizmu. Okolice intymne należy pielęgnować specjalnymi środkami, które pomagają utrzymać kwaśne pH niekorzystne dla rozwoju flory bakteryjnej.

Zobacz film: Zapalenie pęcherza moczowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Ból pęcherza – objawy towarzyszące

Oprócz na ból pęcherza przy oddawaniu moczu (tzw. dyzuria, której często towarzyszy uczucie pieczenia w cewce moczowej, czyli stranguria) chorzy skarżą się na krwiomocz, uczucie ciągłego parcia na pęcherz, nieprzyjemny zapach moczu, częstomocz i małe porcje oddawanego moczu, ból w dolnej części pleców, ból lub tkliwość uciskową w dole brzucha, uczucie zmęczenia, gorączkę i zmętnienie moczu.

Ból pęcherza w ciąży

Ból pęcherza spowodowany przez stan zapalny jest jedną z częstszych przypadłości okresu ciąży, dlatego przyszłe matki raz w miesiącu powinny wykonywać badanie ogólne moczu. Wynika przeważnie ze zmian fizjologicznych zachodzących wtedy w organizmie. Na zapalenie pęcherza moczowego cierpią zwłaszcza kobiety w trzecim trymestrze ciąży.

Częste bóle pęcherza u ciężarnej to konsekwencja znacznego poszerzenia dróg wyprowadzających mocz, zwolnienia przepływu moczu, ucisku moczowodu przez macicę, zmiany w składzie moczu, zmian hormonalnych, zmniejszenia napięcia cewki moczowej, i zalegania resztek moczu w pęcherzu.

Leczenie bólu pęcherza

Znaczne złagodzenie dolegliwości przynosi farmakoterapia. Jeśli za ból pęcherza odpowiada infekcja bakteryjna, konieczna jest przyjmowanie antybiotyków. Choremu zaleca się leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Ogólnodostępne w aptece są preparaty łagodzące ból pęcherza, w składzie których znajdują się m.in. wyciąg z żurawiny, probiotyki, d-mannoza, mącznica lekarska i berberyna. Sprzyjają one utrzymaniu i przywróceniu prawidłowej flory bakteryjnej dróg moczowych. Środki z furaginą mogą być stosowane nawet przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o zapaleniu pęcherza moczowego: 

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN.

Duże zastosowanie mają domowe sposoby na ból pęcherza moczowego. Uśmierzenie bólu przyniesie obfite nawadnianie organizmu, które sprzyjać będzie częstemu oddawaniu moczu i oczyszczaniu organizmu z czynników odpowiadających za schorzenie. Polecane jest spożywanie nawet 2–2,5 l płynów dziennie. Niewskazane jest picie mocnej herbaty, kawy, alkoholu i kwaśnych soków. Pozytywne działanie mają soda oczyszczona lub cytrynian potasu, które alkalizują mocz. Warto przyrządzić mieszankę z połowy łyżeczki sody i szklanki wody. Należy ją pić 2–3 razy dziennie w godzinnych odstępach. Spróbować można także kuracji, która polega na codziennym spożywaniu około 300 ml soku żurawinowego.

Pozytywne efekty przynosi suplementacja witaminą C w dawce 100 miligramów dziennie oraz spożywanie witaminy K. Farmaceutyki wspomaga się środkami ziołowymi o działaniu moczopędnym. Właściwości takie wykazują liście brzozy, ortosyfon (herbata z Jawy), korzeń pietruszki, lubczyk, waleriana, naowocnia fasoli, ziele rumianku, wierzbownica drobnokwiatowa, jałowiec pospolity, nawłoć pospolita, skrzyp polny, liście borówki brusznicy i znamiona kukurydzy. Zioła te wspomagają pracę pęcherza przez działanie silnie rozkurczowe na drogi moczowe. Mają właściwości przeciwzapalne. Zapobiegają także powstawaniu kamieni w układzie moczowym i regulują przemianę materii.

Korzystne efekty przynosi gorąca kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku (około 1 l). Nie powinna trwać ona dłużej niż kwadrans. Innym przykładem jest nasiadówka z domieszką sosnowego igliwia. Do kąpieli dodaje się napar sporządzony z 0,5 kg igieł zalanych uprzednio wrzątkiem. Pomocne jest rozgrzewanie okolic podbrzusza termoforem lub ciepłym okładem.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Bibliografia:

1. Head K.A., Natural approaches to prevention and treatment of infections of the lower urinary tract, „ Alternative Medicine Review”, 2008, 13(3), s. 227–244.

2. Czekalski S., Zakażenie układu moczowego – ostre, nawracające, przewlekłe, powikłane, „Przewodnik Lekarski”, 2010, 2, s. 46–53.

3. Hryniewicz W., Holecki M., Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, Warszawa, Narodowy Instytut Leków, 2015.

4. Kiliś-Pstrusińska K., Zakażenia układu moczowego, Warszawa, Eurosystem, 2012.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
2
Polecamy
Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn, kobiet i dzieci – najczęstsze przyczyny
Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn, kobiet i dzieci – najczęstsze przyczyny TVN zdrowie
Zapalenie i ból pęcherza w ciąży – objawy, leczenie, domowe sposoby na infekcję
Zapalenie i ból pęcherza w ciąży – objawy, leczenie, domowe sposoby na infekcję TVN zdrowie
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Linka
Ten ból w podbrzuszu połączony z pieczeniem jest straszny. Ale już najgorsze jest bieganie do łazienki co kilka minut. W pracy to udręka. Dlatego szybko lepiej wziąć tabletki na zapalenie pęcherza i popijać je sokiem z naturalnej żurawiny bez dodatku cukru. Objawy szybko miną.
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?