Polub nas na Facebooku
Czytasz: Erytrocyty w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu
menu
Polub nas na Facebooku

Erytrocyty w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu

NAN

Fot: JPC-PROD / fotolia.com

Erytrocyty, czyli czerwone krwinki, pełnią w organizmie niezwykle ważną rolę – odpowiadają za transport tlenu do poszczególnych komórek ciała. Czasami jednak zauważa się je w moczu. Może być to związane z wystąpieniem infekcji lub poważnej choroby.

Fizjologicznie w moczu nie występują erytrocyty. Ich obecność powinna wzbudzić podejrzenia i skłonić do podjęcia dalszej diagnostyki, ponieważ mogą świadczyć o poważnych chorobach, w tym nowotworach dróg moczowych. Krwinkomocz może również występować bezpośrednio po wysiłku fizycznym i nie powinien być wtedy powodem do obaw. Jeżeli jednak obserwuje się go często, również w tym przypadku konieczne będzie przeprowadzenie konsultacji z lekarzem.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Podwyższone erytrocyty w moczu

Wraz z moczem wydalamy z naszego organizmu produkty przemiany materii. Nie ma w nim miejsca na komórki krwi, może się jednak zdarzyć, że w czasie badania laboratoryjnego moczu znajdzie się w nim ich śladowa ilość. Problem zaczyna się wtedy, kiedy poziom leukocytów i erytrocytów jest wyższy. Zwykle ma to związek z rozwijającą się w organizmie infekcją. Erytrocyty w moczu mogą pojawić się na przykład na skutek drobnego uszkodzenia mechanicznego, większego wysiłku, a w przypadku kobiet – również w związku z menstruacją – dochodzi wtedy do zanieczyszczenia próbki moczu. Samo badanie laboratoryjne jest tanie i szybkie, warto przeprowadzać je co jakiś czas. Wykrycie erytrocytów w moczu wiąże się oczywiście z koniecznością przeprowadzenia innych analiz, zleconych przez lekarza. Pozwala to na określenie charakteru problemu.

Erytrocyty w moczu – przyczyny

Krwiomocz zwykle towarzyszy zaburzeniom pracy układu moczowego. Może oznaczać zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego lub kamicę dróg moczowych. Często wiąże się również z chorobami nerek. Występuje przy kłębuszkowym zapaleniu nerek, kamicy i urazach tego narządu, zakrzepicach żył nerek, a także przy torbielach i innych guzach. Występowania erytrocytów w moczu nie należy bagatelizować – w niektórych przypadkach może ono wiązać się z poważnymi chorobami onkologicznymi, w tym z rakiem nerek, pęcherza i prostaty. Należy zwrócić uwagę na charakter erytrocytów w moczu. Wyługowane erytrocyty w moczu często świadczą o zaburzeniach pracy nerek, świeże erytrocyty w moczu zwykle są związane z dolną częścią dróg moczowych.

Zobacz film: Czy krew w moczu lub stolcu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Erytrocyty w moczu a ciąża

Wiele pacjentek szczególnie obawia się erytrocytów w moczu podczas ciąży. Nie należy jednak martwić się na zapas – w większości przypadków przyczyną krwiomoczu są infekcje dróg moczowych. Kobiety ciężarne są na nie narażone zdecydowanie bardziej od kobiet, które nie są brzemienne. Wynika to z powiększenia macicy, która uciska na drogi moczowe, nie bez znaczenia pozostają także zmiany hormonalne. Leczenie ogranicza się do antybiotykoterapii, jest prowadzone pod kontrolą lekarza. Leki dobierane są w ten sposób, aby były bezpieczne dla rozwiajającego się płodu. Aby zapobiec powstaniu groźnych dla zdrowia konsekwencji, należy uważnie obserwować swoje ciało i zgłosić się do lekarza niezwłocznie po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów. Powodem do niepokoju może być pieczenie podczas oddawania moczu. Szybka reakcja przedkłada się na skuteczne leczenie, warto także regularnie przeprowadzać analizy, które pozwalają na wczesne rozpoznanie przyczyn dolegliwości.

Erytrocyty w moczu u dziecka

Rodziców szczególnie niepokoi odnalezienie erytrocytów w moczu dziecka. Zazwyczaj, podobnie jak u dorosłych pacjentów, jest ono związane z niegroźnymi infekcjami. Częstą przyczyną krwinkomoczu u dzieci jest także łagodny rodzinny krwinkomocz (jeżeli się go podejrzewa, badanie powinni przejść pozostali członkowie rodziny). W przypadku zakażeń dróg moczowych charakterystyczne są erytrocyty i leukocyty w moczu oraz dodatni posiew.

Kamica moczowa, wbrew pozorom, nie jest jedynie chorobą osób dorosłych. Mogą mieć z nią problemy również mali pacjenci. Diagnozę można postawić na podstawie bezinwazyjnego badania ultrasonograficznego (USG). Erytrocyty w moczu u dziecka mogą świadczyć o hiperkalciurii. Choroba polega na zwiększonym wydalaniu wapnia wraz z moczem. Rozpoznaje się ją przez dobową zbiórkę moczu na zawartość wapnia. Może doprowadzać między innymi do kamicy oraz zaburzeń pracy nerek, wobec czego szczególnie ważna jest odpowiednia i szybka diagnostyka.

Jeżeli dziecko często choruje i często obserwuje się erytrocyty w jego moczu, rodzice mogą wyposażyć się w domowe laboratorium do samodzielnego badania moczu. Testy paskowe są tanie, poręczne i wykrywają wiele parametrów, w tym glukozę, ketony, bilirubinę, krew, pH, ciężar właściwy, białko, azotyny, leukocyty i urobilinogen. Uzyskany wynik pomaga rozpoznać wiele czynników, które mogą świadczyć o rozwijaniu się w organizmie dziecka poważnych chorób. Oczywiście, tego typu zestaw może jedynie sygnalizować problem, miarodajny wynik uzyskamy w laboratorium medycznym.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?