Prosta, czyli gruczoł krokowy wchodzi w skład układu moczowego. To właśnie w prostacie dochodzi do wytworzenia wydzieliny, która stanowi ok. 20 proc. spermy. Substancja ma specyficzny biały odcień i odpowiada za kolor oraz charakterystyczny zapach nasienia. Jest zawiesiną dla plemników i ułatwia im poruszanie się i przemieszczanie. Produkowana przez gruczoł krokowy wydzielina odpowiada za właściwe pH spermy.
Rozrost gruczołu krokowego jest zupełnie naturalny. Zaczyna się ok. 30. roku życia i trwa do końca życia. U ogromnej większości panów jego powiększanie się nie daje żadnych objawów i jest niegroźne. Mimo to każdy mężczyzna, który przekroczył czterdziestkę powinien regularnie badać prostatę i sprawdzić, czy nie rozrasta się ona zbyt szybko.
Przerost prostaty – jak się objawia?
Jeśli ten proces postępuje bardzo szybko mogą się pojawić zaburzenia erekcji, infekcje układu moczowego. Warto zaznaczyć, że nieleczony przerost gruczołu krokowego może doprowadzić do problemów z nerkami. Takich problemów można uniknąć obserwując swoje ciało. Konsultacji z lekarzem wymagają sytuacje gdy pojawiają się:
- częstomocz (mimo silnego parcia na mocz chory oddaje zaledwie kilka kropli moczu);
- nykturia, czyli oddawanie moczu nocą;
- ból przy oddawaniu moczu.
Jeśli doszło do zwężenia dróg odprowadzających mocz może się pojawić zmniejszony lub przerywany strumień moczu, nietrzymanie moczu, wydłużony czas jego oddawania, a także zatrzymanie moczu.
Dlaczego gruczoł krokowy się powiększa? Dowiesz się tego z filmu:
Przerost prostaty – jak wygląda leczenie?
W pierwszej kolejności stosuje się farmakoterapie, która u większości pacjentów okazuje się bardzo skuteczna. Jeśli leki nie działają lub gruczoł jest bardzo duży konieczne może być przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Na szczęście, dzisiaj tego rodzaju zabiegi wykonywane są z użyciem lasera. Taki sposób leczenia przerostu prostaty jest znacznie bezpieczniejszy, skraca czas rekonwalescencji, a także pozwala zachować całkowitą sprawność seksualną, ponieważ laser nie niszczy nerwów.
W leczeniu przerostu prostaty stosuje się m.in. zabieg metodą HoLep. Jak wygląda taka operacja? Dowiesz się tego z filmu: