Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie (ćwiczenia, leki, operacja)
menu
Polub nas na Facebooku

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i leczenie (ćwiczenia, leki, operacja)

NAN

Fot: didesign / fotolia.com

Nietrzymanie moczu u mężczyzn to dolegliwość polegająca na mimowolnym oddawaniu moczu. Problem nierzadko jest ukrywany i przez wiele lat nieleczony. Leczenie polega m.in. na ćwiczeniach i zmianie stylu życia. Wizyta u specjalisty może pomóc w rozwiązaniu problemu. 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn według badań występuje 2 razy rzadziej niż u kobiet. Zależnie od wieku i częstotliwości występowania boryka się z nią nawet 39% mężczyzn. Dolegliwość ta należy do tematów wstydliwych. Bez odpowiedniej terapii może skutkować nie tylko problemami fizycznymi, ale również psychicznymi, m.in. osamotnieniem, stanami depresyjnymi.

Zobacz film: Metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Źródło: Klinika marzeń

Częste oddawanie moczu a nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny

Nietrzymanie moczu u mężczyzn zwiększa się wraz z wiekiem i może mieć wiele przyczyn. Do głównych przyczyn powstawania tej dolegliwości zalicza się przerośniętą prostatę. Zaburzeniom oddawania moczu towarzyszy zaleganie moczu w pęcherzu, prowadzące do jego przepełnienia. Nierzadko dochodzi także do wycieku moczu. Powiększenie prostaty może prowadzić do jej ponownego rozrostu. Właśnie wtedy pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak częste oddawanie moczu, w tym w nocy (min. 2 razy), a także nietrzymanie moczu. Warto podkreślić, że duża prostata może nawet uniemożliwiać oddawanie moczu, wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty i podjęcie właściwego leczenia. 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn ma też inne przyczyny. Należą do nich:

  • neuropatie (cukrzycowa, mocznicowa),
  • zaburzenia układu nerwowego (choroby: Parkinsona, Alzheimera, udar mózgu),
  • zakażenia układu moczowego,
  • nowotwory,
  • choroby metaboliczne (cukrzyca),
  • stosowanie niektórych leków,
  • wiek.

Nietrzymanie moczu może mieć różne typy. Z reguły u mężczyzn można wyróżnić: wysiłkowe nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu z parciem, mieszane nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu (parcie, popuszczanie) u mężczyzn – diagnostyka

Wizyta rozpoczyna się zwykle od wywiadu klinicznego nazywanego badaniem podmiotowym. Dzięki niemu lekarz nie tylko może ocenić objawy, ale również zdobyć informacje o ich częstotliwości i charakterze, np. czy mocz wydobywa się małymi porcjami, przerwanym strumieniem, czy zachodzi konieczność wielokrotnego oddawania moczu w nocy. Ponadto lekarz ustala wtedy, czy nietrzymanie moczu ma związek z przebytymi w przeszłości chorobami, urazami itp. 

Następnie wykonywane jest badanie przedmiotowe, w tym badanie per rectum, tzn. przez odbyt – dzięki niemu można skutecznie ocenić wielkość gruczołu krokowego. Kolejnym badaniem jest tzw. próba kaszlowa. W jej trakcie specjalista prosi, by pacjent kaszlnął – w tym czasie sprawdza, czy następuje wyciek z cewki moczowej. Aby postawić diagnozę, ważne są także badania laboratoryjne, takie jak: ogólne badanie moczu, badanie podstawowe krwi, badanie urodynamiczne, a także badanie obrazowe (USG i urografia).

Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – leki bez recepty, wkładki i ćwiczenia

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn nierzadko oparte jest na zastosowaniu prostych zasad. Na początku terapii specjalista zaleca zmianę stylu życia. Zwraca uwagę na nawyki żywieniowe, tj. ograniczenie spożycia alkoholu, kawy, a także dopasowanie diety tak, by wskaźnik BMI był odpowiedni (w przypadku nadwagi i otyłości). Warto także skupić się na regularnym oddawaniu moczu. Nietrzymanie moczu u mężczyzn można leczyć również ćwiczeniami dna miednicy. Dzięki nim nie będzie potrzeby korzystania z wkładek czy leków bez recepty. 

Tego typu ćwiczenia polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Należy wykonywać je regularnie, min. 3–4 razy w tygodniu, w sekwencjach: 8–12 napięć i 6–8 sekund rozluźnień. Podczas ćwiczeń nie należy napinać mięśni pośladków, ud i brzucha. Oprócz takich ćwiczeń warto spróbować też opartych na biofeedbacku. To także nieinwazyjne leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn – polega na zastosowaniu elektrody doodbytniczej, która przesyła sygnał do komputera, co w konsekwencji umożliwia ocenę pracy mięśni dna miednicy.

Leczenie nietrzymania moczu – operacja

U osób z silnymi objawami nietrzymania moczu konieczne będzie leczenie operacyjne. Nie jest ono jednak częste i następuje dopiero wtedy, gdy zmiany stylu życia, fizjoterapia, leczenie farmakologiczne i inne tego typu metody nie były skuteczne. Leczenie operacyjne najczęściej wykonywane jest przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu u mężczyzn. Operacja wprawdzie usuwa dolegliwość w 100%, jednak po 5 latach od zabiegu u 15% chorych występują nawroty.

W leczeniu operacyjnym najczęściej stosuje się techniki z użyciem taśm, np. TVT, operacja Burcha czy sling. Podczas tego typu zabiegów podwiesza się cewkę moczową, co usuwa dolegliwości. Operacje najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabiegi nie są obarczone dużym ryzykiem powikłań. W leczeniu operacyjnym nietrzymania moczu u mężczyzn zastosowanie ma także sztuczny zwieracz – założenie mankietu z hydraulicznym wypełnieniem. Taka metoda uniemożliwia wypływanie moczu z pęcherza. Zabieg również wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. 

Zobacz film: Przyczyny i leczenie nietrzymania moczu. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
188
49
Polecamy
Nietrzymanie moczu – który lekarz je diagnozuje?
Leczenie i ćwiczenia
Nietrzymanie moczu – który lekarz je diagnozuje? Leczenie i ćwiczenia TVN zdrowie
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie poprzez ćwiczenia
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie poprzez ćwiczenia TVN zdrowie
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?