Polub nas na Facebooku
Czytasz: Biopsja prostaty - wskazania, powikłania, przebieg badania, analiza wyników, płynna biopsja
menu
Polub nas na Facebooku

Biopsja prostaty - wskazania, powikłania, przebieg badania, analiza wyników, płynna biopsja

NAN

Fot: tilialucida / stock.adobe.com

Biopsja prostaty jest badaniem diagnostycznym, w którym materiał do analizy pobierany jest z gruczołu krokowego per rectum (przez odbyt), a w niektórych przypadkach też przez krocze. Badanie ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy raka stercza. Biopsja prostaty nie wymaga bycia na czczo.

Biopsja gruczołu krokowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych przypadkach - np. zmniejszonej tolerancji na ból oraz badaniu przez krocze - wykonanie biopsji odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Biopsja prostaty trwa około 20 minut. 

Zobacz film: Jak uchronić się przed rakiem gruczołu krokowego? Źródło: 36,6

Co to jest biopsja prostaty - na czym polega badanie

Biopsja stercza polega na pobraniu wycinka tkanek z różnych (około 12) miejsc gruczołu krokowego. Uzyskany w ten sposób materiał histopatologiczny poddawany jest badaniu mikroskopowemu z użyciem barwników immunohistochemicznych.

Wskazania do biopsji prostaty

Badanie prostaty zalecane jest w przypadku:

  • podejrzenia raka stercza na podstawie badania przez odbytniczego oraz badania, które wykazało podwyższone stężenie czynnika PSA - antygenu sterczowego,
  • dodatniego wyniku testu PCA3 (testu genetycznego na ekspresję genu raka prostaty - Prostate Cancer Gene 3),

Zobacz także: Objawy i leczenie przerostu prostaty (gruczołu krokowego). Przerost prostaty a rak

  • stwierdzenia na podstawie wcześniejszej biopsji, komórek o patologicznej budowie, bez wykrycia komórek nowotworowych.

Zobacz film: Jakimi metodami możemy leczyć nowotwór prostaty? Źródło: 36,6

Jak się przygotować do biopsji prostaty?

Bardzo ważne jest, by poinformować lekarza, który będzie przeprowadzał badanie, o: uczuleniu na leki (z podaniem dokładnej listy alergennych preparatów), przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych  oraz ewentualnych chorobach związanych z krzepliwością krwi,  posiadaniu rozrusznika sercasztucznych zastawek serca lub by-passów.

Na 7 dni przed wykonaniem badania należy również (w porozumieniu z lekarzem prowadzącym - kardiologiem czy internistą) odstawić preparaty obniżające krzepliwość krwi , w tym również aspirynę i polopirynę.

Biopsja nie wymaga pustego żołądka, dlatego można jeść tak jak zawsze. Najbardziej komfortowe będzie zjedzenie ostatniego posiłku na około 3 godziny przed badaniem i w miarę możliwości wcześniejsze wypróżnienie. Przez dwa dni przed biopsją należy zażywać przepisany przez urologa antybiotyk (warto pamiętać o probiotyku). Ostatnią dawkę najczęściej przyjmuje się rano - w dniu badania. Ponadto trzeba mieć ze sobą wyniki wszystkich dotychczasowych badań.

Biopsja stercza - przebieg badania

Biopsja gruczołu krokowego jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Na prośbę pacjenta lub w wyniku szczególnie małej tolerancji na ból i pobraniu wycinka przez krocze przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.

Etapy biopsji stercza:

  1. pacjent przebiera się w ubranie medyczne,
  2. zostaje poproszony o położenie się na łóżku zabiegowym - w pozycji na boku z lekko podkulonymi kolanami,
  3. lekarz podaje znieczulenie i wprowadza przez odbyt nasmarowaną żelem znieczulającym głowicę sondy transrektalnej, która jest wyposażona w mini kamerę, dzięki czemu może obserwować przebieg badania na monitorze oraz dokonać oględzin stercza,
  4. w sondzie znajduje się kanał biopsyjny do wprowadzenia igły, która lekarz pobiera około 12 wycinków histopatologicznych z różnych obszarów gruczołu krokowego,
  5. sonda jest usuwana z odbytu pacjenta, 
  6. można się ubrać, 
  7. do odbytu warto przyłożyć kawałek gazy, ponieważ może wystąpić delikatne krwawienie.

W przypadku zastosowania znieczulenia miejscowego konieczne jest pozostanie na teranie placówki medycznej przez około 10 minut po zabiegu. Znieczulenie ogólne wymaga pozostania w niej przez około godzinę, a powrót do domu powinien odbyć się w asyście osoby towarzyszącej.

Biopsja może być wykonana również przezkroczowo, wówczas przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym. Dzięki pobraniu wycinków (około 45) z tego obszaru, możliwe jest zebranie próbek tkanek z całego obszaru stercza - nawet miejsc trudno dostępnych per rectum.

Zobacz film: Co to jest prostata i jakie funkcje pełni? Źródło: 36,6


Interpretacja wyników biopsji

Wycinki pozyskane w trakcie biopsji trafiają do pracowni histopatologicznej, gdzie są badane przez specjalistę histopatologa. Określa on wynik biopsji w tzw. skali Gleasona, określającej strukturę rozrostu nowotworowego.

Wyniki biopsji gruczołu krokowego można odebrać w terminie około 2-3 tygodni od badania. Konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się z nimi do urologa lub onkologa.

Powikłania po biopsji stercza - krwawienie po biopsji prostaty

Po biopsji stercza może dojść do pojawienia się krwi oraz skrzepów w moczu, nasieniu i kale. Dolegliwości te powinny całkowicie ustąpić po około 4 tygodniach.

Groźne powikłania po biopsji prostaty to:

  • nasilające się krwawienia obfite krwawienia,
  • wysoka gorączka,
  • zapalenie jelita,
  • zatrzymanie moczu.

Po ich wystąpieniu należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Bezinwazyjna biopsja stercza - płynna biopsja

Obecnie przeprowadza się również biopsję prostaty, która nie wymaga pobierania wycinków gruczołu krokowego. Płynna biopsja prostaty wykonywana jest z próbki moczu. Rozwijający się w organizmie nowotwór prostaty wyrzuca do krwiobiegu elementy zmutowanego DNA, które wykrywa płynna biopsja. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie nowotworu w bardzo wczesnej fazie.

Przeprowadzona w ten sposób biopsja w przeciwieństwie do biopsji tradycyjnej - igłowej, nie jest związana z wystąpieniem jakichkolwiek powikłań, dyskomfortu podczas badania czy następujących po nim krwawień z odbytu oraz krwiomoczu.

Zobacz film: Leczenie nowotworu prostaty metodą NanoKnife i Robotic HIFU. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
994
28
Polecamy
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne Dzień Dobry TVN
Rektoskopia:
przebieg badania, wskazania, przeciwwskazania i możliwe powikłania
Rektoskopia: przebieg badania, wskazania, przeciwwskazania i możliwe powikłania TVN zdrowie
Anoskopia – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować? 
Anoskopia – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?  TVN zdrowie
Komentarze (6)
Rezonans jest tańszy,a u nas w Polinie cały czas robi się biobsję przez odbyt.Nic nie mówi się o powikłniach po biopsji ,tylko szarpie się tą biedną prostatę.
Czytaj całość
Rozzalony
W setkach przypadkow chorobowych pacjent w Polsce nie jest leczony nowoczesnie na NFZ.J tak się dba o zdrowie obywateli.
Czytaj całość
zuza
Lupo zapytał : Dlaczego urolodzy nie mówią o takiej możliwości - biopsji płynnej? odp.: ---> prawdopodobnie dlatego, że to jest drogie badanie i "nie dla polskiego>> psa<< ta kiełbasa" :-(
Czytaj całość
janka5217@wp.pl
SERDECZNIE WITAM BARDZO PROSZĘ NAPISAĆ MÓJ MĄŻ MIAŁ BIOBSJĘ ROBIONĄ I WYNIKL WYSZEDŁ NEGATYWN Y OPIS TAK BRZMI GUZ STERCZA NOWOTWÓR ZNAJDUJE SIĘ WE WSZYSTKICH WYCINKACH Z OBU PŁATÓW Z ROZLEGŁYM ICH ZAJĘCIEM OD 70 DO 95 PROCENT DŁUGOŚCI Z WYJĄTKIEM WYCINKA NR 3 PŁATA PRAWEGO KTÓRY ZAJMUJE 40 PROCENT BAEDZO PROSZĘ MI NAPISAĆ MÓJ E-MAIL janka5217@wp.pl
Czytaj całość
janka 5217@wp.pl
Wita procent dlugości z wyjątkiem wycinka z prawego plata który zajmuje 40 procent proszę mi napisać czy jest czego się obawiaćm serdecznie moj mąż odebrał wynik i jest negatywny opis guz stercza nowotwór znajduje się we wszystkich wycinkach z obu płatów z rozległym ich zajęciem od 70 do 95
Czytaj całość
Lupo
Dlaczego urolodzy nie mówią o takiej możliwości - biopsji płynnej?
Czytaj całość
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby