Nowotwory męskich narządów rodnych mogą znacząco wpływać na płodność. Chemioterapia potrafi uszkodzić plemniki, a mężczyźni powinni odczekać przynajmniej dwa lata od przyjmowania chemii, zanim zaczną starać się o dziecko. Dlaczego?
Chemioterapia uszkadza plemniki. Nie są tak ruchliwe, zmienia się ich kształt, zmniejsza ilość. Dodatkowo chemioterapia powoduje uszkodzenia materiału genetycznego i zwiększa się szansa na to, że urodzi się dziecko chore.
Dobrą opcją, jeśli mężczyzna myśli o posiadaniu potomstwa, a już wie, że jest chory na nowotwór jądra, jest zamrożenie nasienia przed wszystkimi procedurami chemicznymi. Ile to kosztuje? Czy to dobry pomysł? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie na filmie.
Rak jądra
Rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem u młodych mężczyzn. Dzieli się na nienasieniaki oraz nasieniaki. U starszych mężczyzn najczęstszym nowotworem jądra są chłoniaki. Objawami raka jądra są: powiększenie jąder, zaczerwienienie skóry moszny, występowanie masy, narośli na jądrze, uczucie ciężaru w mosznie, powiększenie moszny, ból i dyskomfort w obrębie moszny. W zaawansowanym stadium raka jądra pojawiają się objawy i symptomy postępującej choroby nowotworowej (ból w jamie brzusznej, powiększenie węzłów chłonnych, kaszel, duszność i krwioplucie w przypadku przerzutów raka jądra do płuc, bóle kostne).
W Polsce wykrywa się rocznie około 800 przypadków raka jądra. Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.