Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak prącia – przyczyny, objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Rak prącia – przyczyny, objawy, leczenie

męskie krocze

Fot.: dobok / Getty Images

Rak prącia z roku na rok staje się coraz częstszą chorobą mężczyzn. Jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania. Objawia się poprzez zmiany na skórze i guzki. Najczęściej do zachorowania dochodzi w wyniku nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych, których konsekwencją jest zarażenie się wirusem HPV.

Rak prącia występuje u mężczyzn w różnym, także młodym wieku. Wśród czynników przyczyniających się do zachorowania na ten rodzaj nowotworu wymienia się niedostateczną higienę osobistą. Mimo nietrudnej diagnostyki mężczyźni zazwyczaj podejmują leczenie w zaawansowanym stadium choroby.

Zobacz film: 45. Co może zrobić partnerka, kiedy jej ukochany zachoruje na chorobę nowotworową? Źródło: 36,6

Rak prącia – co to takiego?

Rak prącia jest to rodzaj nowotworu złośliwego. Charakteryzuje go zdolność do szybkiego i ciągłego rozrastania się oraz do rozprzestrzeniania się w różnych częściach organizmu. Wyniszcza organizm poprzez przerzuty, których nowotwór niezłośliwy nie daje. Powstaje, gdy prawidłowe komórki przekształcają się w komórki o znamionach patologicznych, czyli nowotworowe. Rak prącia, jako nowotwór zewnętrznego narządu, można zdiagnozować we wczesnym etapie dzięki samobadaniu i badaniu bezpośrednio przez lekarza. Nowotwór ten występuje głównie wśród mężczyzn w okolicach 60 roku życia, jednak coraz częściej pojawia się nawet 15 lat wcześniej. Tryb życia młodych osób objawiający się m.in. ryzykownymi zachowaniami seksualnymi i paleniem papierosów sprawia, że są oni znacząco narażeni na występowanie tego rodzaju nowotworu. U około 50% mężczyzn dotkniętych rakiem prącia nowotwór występuje w obrębie żołędzi, napletek natomiast obejmuje on w 20 do 35% przypadków. Trzon narządu rak atakuje u zaledwie kilku procent chorych.

Rak prącia – pierwsze i późniejsze objawy

Jeżeli na prąciu występują guzki, stwardnienia bądź zgrubienia, a dodatkowo pojawia się wyciek, najprawdopodobniej jest to właśnie rak tego narządu. Rozpoznanie zazwyczaj utrudnia występowanie stulejki. Zmiana pozostaje niezauważona także w przypadku usytuowania pod napletkiem.

Zmiana nowotworowa występująca w postaci guzka z reguły przyjmuje wygląd zbliżony do kalafiora. Pojawia się początkowo na żołędzi bądź wewnętrznej blaszce napletka. Zazwyczaj nie przyczynia się do powstawania zaburzeń w oddawaniu moczu, a także nie powoduje bólu. Może jednak występować w formie nacieków na ciałach jamistych prącia. Nacieki na ciele gąbczastym cewki świadczą o zaawansowanym stadium nowotworu. Niekiedy rozlokowuje się także w węzłach chłonnych w pachwinach i powoduje w tym obszarze wyczuwalne guzki.

Wyciek w raku prącia może wystąpić w postaci surowiczej bądź krwistej. W przypadku braku podjęcia szybkiego leczenia może nastąpić rozwój licznych infekcji, a także martwica obszarów węzłów chłonnych, jak i całego prącia. Marginalnym, choć niezwykle poważnym, skutkiem może być także sepsa prowadząca do śmierci chorego.

Rak prącia – przyczyny

Wśród przyczyn zachorowań na raka prącia często wymienia się dosyć prozaiczny powód, mianowicie niezachowywanie podstawowych standardów higieny osobistej. Wydzielina łojowych gruczołów napletka w połączeniu z jego złuszczonymi komórkami i florą bakteryjną tej okolicy to tzw. mastka, zwana również smegmą. Wymaga ona regularnego i częstego usuwania spod napletka. W przeciwnym razie stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania przewlekłych stanów zapalnych, rozszerzających się ponadto na obszar żołędzi. Te stany z kolei mogą powodować tzw. stulejkę pozapalną i przyczyniać się do zachorowania na raka prącia. Choroba wywołana niedostatkiem higieny zazwyczaj nie występuje w krajach, w których praktykowane jest obrzezanie ze względów kulturowych bądź religijnych.

Innym czynnikiem ryzyka jest zakażenie HPV (typu 16 i 18), czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Zwiększa on prawdopodobieństwo wystąpienia raka prącia aż sześciokrotnie. Zakażenie pojawia się częściej u osób z bogatą przeszłością seksualną.

Do powstawania raka prącia przyczyniają się także urazy tego narządu, palenie tytoniu oraz zachorowania na AIDS i białaczkę.

Rak prącia – leczenie i rokowania

Pozytywny wynik wstępnego badania fizykalnego w gabinecie lekarskim jest podstawą do dalszej diagnostyki, w tym badania USG. Pobierany jest następnie w znieczuleniu miejscowym wycinek z guzka w celu wykonania biopsji. Mniejsze zmiany usuwane są od razu w całości. Kiedy występują one na napletku, zazwyczaj usuwany jest on w całości w warunkach szpitalnych. Wczesne rozpoznanie pozwala na chirurgiczne wycięcie zmiany bez konieczności amputowania narządu. Zaawansowane stadium wymaga usunięcia całego prącia i węzłów chłonnych z pachwin. Brak możliwości operacji skutkuje koniecznością podjęcia chemioterapii, której stosowanie pozwala często na cofnięcie się zmiany do stadium pozwalającego na zabieg chirurgiczny.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
1
Polecamy
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn.
Jak rozpoznać pierwsze objawy?
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Dzień Dobry TVN
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Czerniak sromu – jak się rozwija, czym się objawia i jak go leczyć?
Czerniak sromu – jak się rozwija, czym się objawia i jak go leczyć? TVN zdrowie
Rak płaskonabłonkowy – skóry, płuc, szyjki macicy, rogowaciejący
Rak płaskonabłonkowy – skóry, płuc, szyjki macicy, rogowaciejący TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?