Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak prącia – przyczyny, objawy, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Rak prącia – przyczyny, objawy, leczenie

męskie krocze

Fot.: dobok / Getty Images

Rak prącia z roku na rok staje się coraz częstszą chorobą mężczyzn. Jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania. Objawia się poprzez zmiany na skórze i guzki. Najczęściej do zachorowania dochodzi w wyniku nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych, których konsekwencją jest zarażenie się wirusem HPV.

Rak prącia występuje u mężczyzn w różnym, także młodym wieku. Wśród czynników przyczyniających się do zachorowania na ten rodzaj nowotworu wymienia się niedostateczną higienę osobistą. Mimo nietrudnej diagnostyki mężczyźni zazwyczaj podejmują leczenie w zaawansowanym stadium choroby.

Zobacz film: 45. Co może zrobić partnerka, kiedy jej ukochany zachoruje na chorobę nowotworową? Źródło: 36,6

Rak prącia – co to takiego?

Rak prącia jest to rodzaj nowotworu złośliwego. Charakteryzuje go zdolność do szybkiego i ciągłego rozrastania się oraz do rozprzestrzeniania się w różnych częściach organizmu. Wyniszcza organizm poprzez przerzuty, których nowotwór niezłośliwy nie daje. Powstaje, gdy prawidłowe komórki przekształcają się w komórki o znamionach patologicznych, czyli nowotworowe. Rak prącia, jako nowotwór zewnętrznego narządu, można zdiagnozować we wczesnym etapie dzięki samobadaniu i badaniu bezpośrednio przez lekarza. Nowotwór ten występuje głównie wśród mężczyzn w okolicach 60 roku życia, jednak coraz częściej pojawia się nawet 15 lat wcześniej. Tryb życia młodych osób objawiający się m.in. ryzykownymi zachowaniami seksualnymi i paleniem papierosów sprawia, że są oni znacząco narażeni na występowanie tego rodzaju nowotworu. U około 50% mężczyzn dotkniętych rakiem prącia nowotwór występuje w obrębie żołędzi, napletek natomiast obejmuje on w 20 do 35% przypadków. Trzon narządu rak atakuje u zaledwie kilku procent chorych.

Rak prącia – pierwsze i późniejsze objawy

Jeżeli na prąciu występują guzki, stwardnienia bądź zgrubienia, a dodatkowo pojawia się wyciek, najprawdopodobniej jest to właśnie rak tego narządu. Rozpoznanie zazwyczaj utrudnia występowanie stulejki. Zmiana pozostaje niezauważona także w przypadku usytuowania pod napletkiem.

Zmiana nowotworowa występująca w postaci guzka z reguły przyjmuje wygląd zbliżony do kalafiora. Pojawia się początkowo na żołędzi bądź wewnętrznej blaszce napletka. Zazwyczaj nie przyczynia się do powstawania zaburzeń w oddawaniu moczu, a także nie powoduje bólu. Może jednak występować w formie nacieków na ciałach jamistych prącia. Nacieki na ciele gąbczastym cewki świadczą o zaawansowanym stadium nowotworu. Niekiedy rozlokowuje się także w węzłach chłonnych w pachwinach i powoduje w tym obszarze wyczuwalne guzki.

Wyciek w raku prącia może wystąpić w postaci surowiczej bądź krwistej. W przypadku braku podjęcia szybkiego leczenia może nastąpić rozwój licznych infekcji, a także martwica obszarów węzłów chłonnych, jak i całego prącia. Marginalnym, choć niezwykle poważnym, skutkiem może być także sepsa prowadząca do śmierci chorego.

Rak prącia – przyczyny

Wśród przyczyn zachorowań na raka prącia często wymienia się dosyć prozaiczny powód, mianowicie niezachowywanie podstawowych standardów higieny osobistej. Wydzielina łojowych gruczołów napletka w połączeniu z jego złuszczonymi komórkami i florą bakteryjną tej okolicy to tzw. mastka, zwana również smegmą. Wymaga ona regularnego i częstego usuwania spod napletka. W przeciwnym razie stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania przewlekłych stanów zapalnych, rozszerzających się ponadto na obszar żołędzi. Te stany z kolei mogą powodować tzw. stulejkę pozapalną i przyczyniać się do zachorowania na raka prącia. Choroba wywołana niedostatkiem higieny zazwyczaj nie występuje w krajach, w których praktykowane jest obrzezanie ze względów kulturowych bądź religijnych.

Innym czynnikiem ryzyka jest zakażenie HPV (typu 16 i 18), czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Zwiększa on prawdopodobieństwo wystąpienia raka prącia aż sześciokrotnie. Zakażenie pojawia się częściej u osób z bogatą przeszłością seksualną.

Do powstawania raka prącia przyczyniają się także urazy tego narządu, palenie tytoniu oraz zachorowania na AIDS i białaczkę.

Rak prącia – leczenie i rokowania

Pozytywny wynik wstępnego badania fizykalnego w gabinecie lekarskim jest podstawą do dalszej diagnostyki, w tym badania USG. Pobierany jest następnie w znieczuleniu miejscowym wycinek z guzka w celu wykonania biopsji. Mniejsze zmiany usuwane są od razu w całości. Kiedy występują one na napletku, zazwyczaj usuwany jest on w całości w warunkach szpitalnych. Wczesne rozpoznanie pozwala na chirurgiczne wycięcie zmiany bez konieczności amputowania narządu. Zaawansowane stadium wymaga usunięcia całego prącia i węzłów chłonnych z pachwin. Brak możliwości operacji skutkuje koniecznością podjęcia chemioterapii, której stosowanie pozwala często na cofnięcie się zmiany do stadium pozwalającego na zabieg chirurgiczny.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
1
Polecamy
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn.
Jak rozpoznać pierwsze objawy?
Rak jądra – nowotwór młodych mężczyzn. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Dzień Dobry TVN
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Czerniak sromu – jak się rozwija, czym się objawia i jak go leczyć?
Czerniak sromu – jak się rozwija, czym się objawia i jak go leczyć? TVN zdrowie
Rak płaskonabłonkowy – skóry, płuc, szyjki macicy, rogowaciejący
Rak płaskonabłonkowy – skóry, płuc, szyjki macicy, rogowaciejący TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok