Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy, rodzaje, zapobieganie i leczenie stulejki u dzieci i u dorosłych

NAN

Fot: feelphotoartzm / fotolia.com

Stulejka polega na zwężeniu otworu napletka i uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia – całkowicie lub tylko częściowo. Leczenie choroby u dzieci polega na stosowaniu maści sterydowych. U dorosłych skuteczne jest jedynie operacyjne usunięcie stulejki. 

Stulejka utrudnia współżycie, natomiast u nastolatków prowadzi do kompleksów. Pojawia się nie tylko u mężczyzn, ale także u pań.

Jak wygląda stulejka?

Stulejka to zwężenie otworu napletka (fałdu skórnego znajdującego się na żołędziu prącia), które sprawia, że odsłonięcie żołędzi prącia jest niemożliwe. Występuje ono u wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli pierwszego roku życia. Stulejka u niemowlaka jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinno niepokoić jego rodziców. Ważne, aby nie zsuwać napletka – to może prowadzić do pęknięć, a w konsekwencji – pojawienia się blizn. Powinien się samoczynnie odkleić do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Jeśli nie odsłania żołędzi u chłopca w wieku 3-4 lat, należy się z nim zgłosić do lekarza rodzinnego. Ten skieruje młodego pacjenta do urologa dziecięcego lub do chirurga. Chorobę obserwuje się też u dorosłych mężczyzn oraz u kobiet – to tzw. stulejka łechtaczki.

Rodzaje stulejki

Istnieją dwa rodzaje schorzenia:

  • stulejka całkowita, w której napletek nie odsłania całej żołędzi prącia;
  • stulejka częściowa (niepełna), występująca gdy można częściowo odsłonić żołądź; odsłonić go w pełni, kiedy penis nie znajduje się w stanie erekcji lub też całkowicie odsłonić żołądź członka we wzwodzie, podczas gdy napletek zaciska się w rowku zażołędnym (powstaje wtedy tzw. załupek).

Wyróżnia się stulejkę wrodzoną, powstałą na skutek zwężenia napletka. Sprawia to, że jego zsunięcie, a także utrzymanie higieny członka są utrudnione. Mycie powoduje bowiem duży ból. Stulejka nabyta pojawia się z kolei na skutek:

  • stanów zapalnych cewki moczowej bądź napletka,
  • urazów prącia,
  • cukrzycy,
  • zbliznowaceniem powstałym na skutek siłowego odciągania napletka,
  • nieprawidłowej pielęgnacji okolic intymnych u dziecka.

Jakie konsekwencje wywołuje stulejka?

Stulejka powoduje stany zapalne w okolicach prącia: przy wewnętrznych narządach płciowych i w drogach moczowych. Może też prowadzić do zwężenia zewnętrznego ujścia cewki moczowej oraz zaniku śluzówki znajdującej się na napletku. W przebiegu stulejki pojawiają się zakażenia skórne. U nastolatków choroba jest źródłem kompleksów. Niewyleczone schorzenie wywołuje problemy w życiu seksualnym. Jest bowiem związane z bólem pojawiającym się w trakcie uprawiania stosunku. Mężczyźni często ukrywają swoje dolegliwości przed partnerką, np. ze wstydu. Warto zgłosić się z objawami choroby do lekarza zaraz po ich pojawieniu się.

Leczenie stulejki

Zauważenie jakichkolwiek nieprawidłowości przez rodziców jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Specjaliści wskazują, że odciąganie napletka u niemowląt nie jest wskazane. Może bowiem prowadzić do powstawania mikrourazów, które dodatkowo zwężają napletek. U dorosłych jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacyjne usunięcie stulejki. Można ją przeprowadzić po wyleczeniu wszelkich stanów zapalnych i zakażeń istniejących w obrębie napletka. Zabieg obejmuje usunięcie jego wąskiej części, a następnie poszerzeniu go. Niekiedy może być konieczne usunięcie fałdu skórnego w całości, zwane obrzezaniem. Może być wykonana także w znieczuleniu miejscowym, jednak ze względu na silne unerwienie penisa, pacjencji częściej wybierają pierwszą możliwość. Po zabiegu specjalista zakłada opatrunek, który wymienia się po upływie doby. Ważne, aby członek pozostawał w pozycji pionowej. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się obrzęku pooperacyjnego. Z penisem przez około 10 dni od poszerzenia napletka należy obchodzić się bardzo delikatnie. Po operacji trzeba zażywać antybiotyki i leki przeciwbólowe. Kiedy rana się zagoi, a szwy zostaną usunięte lub rozpuszczą się, można rozpocząć rehabilitację członka. Przeprowadza się ją, jeśli napletek został poszerzony. Należy go odwodzić i przywodzić, by po wygojeniu nie zmniejszył znów swojego obwodu. Po zabiegu usunięcia stulejki trzeba powstrzymać się od stosunków seksualnych przez około 30 dni.

Zobacz także: Spodziectwo prąciowe, żołędziowe i mosznowe. Operacja spodziectwa

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Jak zapobiec pojawieniu się stulejki?

Aby zapobiec pojawieniu się stulejki, trzeba dbać o higienę narządów płciowych. To szczególnie ważne w przypadku dzieci. Napletek można spróbować bardzo delikatnie odciągnąć dopiero, kiedy dziecko skończy dwa lata. Jeśli skarży się na ból, należy ponowić próbę dopiero po upływie 2-3 miesięcy. Aby ustrzec się przed wystąpieniem stulejki nabytej, dorośli również powinni zachować higienę intymną. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta u osób, które mają stan zapalny napletka i cewki moczowej oraz są podatne na zakażenia okolic intymnych. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?