Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są choroby penisa i ich powikłania? Jak je leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są choroby penisa i ich powikłania? Jak je leczyć?

NAN

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

Choroby penisa od zawsze były uważane za wyjątkowo wstydliwą dolegliwość, a czasami utożsamiane nawet z rozpustnym trybem życia. Jednak prawie każdy mężczyzna musi zmierzyć się w ciągu życia z takimi dolegliwościami, dlatego warto wiedzieć jak je leczyć i kiedy udać się do lekarza.

Nieleczone choroby penisa mogą prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie prostaty, zapalenie pęcherza, bezpłodność czy impotencja. Przewlekłe infekcje sprzyjają też rozwojowi nowotworów.

Zapalenie penisa

Zmiany zapalne na penisie mogą występować w obrębie prącia, żołędzi lub napletka i być wywołane przez wiele przyczyn:

  • zapalenia bakteryjne – kiła, rzeżączka, Escherichia coli, paciorkowce;
  • zapalenia wirusowe – wirus opryszczki lub HPV;
  • urazy mechaniczne – na przykład otarcia;
  • podrażnienie na skutek stosowanych leków;
  • alergie na stosowane kosmetyki, lubrykanty czy środki antykoncepcyjne;
  • niedostateczną higienę osobistą.

Objawy zapalenia penisa

Infekcje penisa mogą przebiegać niezauważone przez długi czas, jeśli zapalenie ma łagodny charakter. Najczęściej pojawiające się objawy to:

  • obrzęk i zaczerwienienie napletka,
  • ból podczas zsuwania napletka,
  • nieodprowadzalność napletka,
  • ból w okolicy napletka, żołędzi, moszny, pęcherza, krocza,
  • zaczerwienienie żołędzi,
  • owrzodzenia lub nadżerki na żołędziach,
  • wydzielina pod napletkiem,
  • wydzielina z cewki moczowej.

Grzybica – często bagatelizowana choroba penisa

Bardzo częstą infekcją penisa jest grzybica. Do jej rozwoju może dojść na skutek zarażenia podczas kontaktów seksualnych, ale jej przyczynami mogą być także: stosowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu lub nieprawidłowa dieta. Objawy wywołane przez drożdżaka Candida obejmują swędzenie lub pieczenie w okolicy penisa oraz biały nalot pod napletkiem. Chorobę tą leczy się za pomocą maści (niektóre dostępne są bez recepty), a w przypadkach bardziej uciążliwych również lekami doustnymi.

Bakteryjne choroby penisa

Kiła to choroba wywoływana przez bakterie i przenoszona drogą płciową. Choć kiedyś była śmiertelna, dzisiaj została opanowana dzięki antybiotykom i z reguły udaje się ją wyleczyć, zanim dojdzie do powikłań. Z czasem rozprzestrzenia się na cały organizm, jednak jej pierwsze objawy możliwe są do zauważenia w miejscu, gdzie wniknęła bakteria, a więc u mężczyzn najczęściej w okolicy rowka zażołędnego lub pod napletkiem. Początkowo zmiana przybiera postać okrągłą i chrząstkowatą i nie powoduje bólu, a po czasie zamienia się w bolesny i ropiejący wrzód. Choć znika on samoistnie do 4 tygodni po zauważeniu objawów kiły, powinno się jak najszybciej udać do lekarza i przejść przez antybiotykoterapię.

Rzeżączka również jest bakteryjną chorobą przenoszą podczas stosunków seksualnych. Objawia się bólem przy oddawaniu moczu oraz zapaleniem i ropnym wyciekiem z cewki moczowej. Należy ją różnicować od innych zakażeń bakteryjnych, na przykład chlamydiozy, która przebiega podobnie.

Wirusowe choroby penisa – kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to choroba penisa objawiająca się wystąpieniem brodawek na prąciu, a czasem także na mosznie. Świadczy ona o zakażaniu wirusem HPV i w przypadku onkogennych typów HPV zwiększa ryzyko zachorowania na raka prącia.

Choroby penisa – załupek i stulejka

Załupek to choroba penisa, która polega na niemożliwości naciągnięcia napletka z powrotem na żołądź prącia. Często konieczne jest wtedy leczenie operacyjne.

Stulejka jest znaną chorobą penisa wieku dziecięcego, może ona jednak wystąpić także u dorosłych mężczyzn jako efekt niektórych chorób bakteryjnych lub urazów. Polega na niemożliwości odprowadzenia napletka z żołędzia. Jest leczona operacyjnie.

Rak prącia – niebezpieczna choroba penisa

Rak prącia może przez pewien czas nie dawać żadnych objawów. Jednym z pierwszych jest pojawianie się płaskiego zgrubienia w obrębie żołędzi lub napletka. Najczęściej nowotwór ma charakter złośliwy i charakteryzuje się bardzo szybkim dawaniem przerzutów do węzłów chłonnych. Szybkie wykrycie choroby wiąże się często z możliwością uratowania prącia przed amputacją oraz dużo lepszymi rokowaniami.

Do czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi tego nowotworu należą:

  • nieodpowiednia higiena osobista,
  • stulejka,
  • zakażenie wirusem HPV,
  • wielu partnerów seksualnych,
  • częste infekcje penisa,
  • palenie tytoniu.

Choroby penisa – jak im zapobiegać?

Na rozwój i nawracanie chorób penisa najczęściej można mieć duży wpływ. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią higienę – do mycia prącia używać łagodnych detergentów oraz osuszać skórę pod napletkiem. Jeśli dojdzie do łagodnego urazu lub otarcia, dobrze jest nawilżać to miejsce łagodnymi maściami, co przyspieszy proces gojenia oraz zapobiegnie nadkażeniom. Noszenie bielizny wykonanej z naturalnych materiałów również może sprzyjać zachowaniu zdrowia penisa.

Bardzo dużą rolę w profilaktyce chorób penisa jest zrezygnowanie z ryzykownych zachowań seksualnych. Uprawiając seks, powinno się pamiętać o stosowaniu prezerwatyw, które są nie tylko metodą antykoncepcyjną, ale chronią również przed chorobami wenerycznymi, które są częstą przyczyną dolegliwości penisa.

Pamiętając o tym, że choroby penisa mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo, warto od czasu do czasu wykonywać badania kontrolne, szczególnie jeśli partnerka cierpi z powodu infekcji intymnych.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
34
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?