Polub nas na Facebooku
Czytasz: Poznaj trendy żywieniowe na 2020 rok! Oto 6 najważniejszych kierunków
menu
Polub nas na Facebooku

Poznaj trendy żywieniowe na 2020 rok! Oto 6 najważniejszych kierunków

Getty Images

Nowy Rok przynosi nowe trendy – także w dietetyce. Co w 2020 roku będzie modne w kontekście odżywania? O odpowiedź poprosiliśmy dietetyczkę.

Choć trendy w odżywianiu nie zmieniają się tak szybko, jak te modowe, z roku na rok pewne historie mocniej wybrzmiewają nawet w tej dziedzinie. Na co więc warto zwrócić uwagę w 2020 roku? Jakie produkty czy diety dobrze jest wypróbować? Wraz z dietetykiem – Felicją Szałapską – wybraliśmy 6 najważniejszych kierunków w dietetyce na kolejne 365 dni.

Zdrowe przekąski

O zdrowych alternatywach dla małego, słodkiego co nieco, mówi się już od dawna. Niemniej w tym roku gorąco zachęcamy, byś przestawił się na przekąski warzywne (np. z kalafiora, grochu, ciecierzycy, jarmużu). Dzięki temu nie tylko zadbasz o swoje zdrowie, ale i zgrabną sylwetkę. Poza tym specjaliści do spraw żywienia namawiają także by stosować alternatywy cukru spożywczego. Zamiast sięgać po „klasyczny” cukier, dobrze jest sięgnąć po syrop z owoców – np. z granatu, kokosa, czy daktyli. Swoją drogą… czy wiesz, że wykazano zwiększoną o 25% wydajność w pracy czy nauce u tych ludzi, którzy regularnie sięgali po zdrowe posiłki?

Jedzenie bezglutenowe

Ten termin słyszałeś już na pewno. Jednak jesteśmy przekonani, że do tej pory nie zawsze łatwo było ci uniknąć glutenu w diecie. Jednak od jakiegoś czasu na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które pomogą ci utrzymać bezglutenowe menu. Mąka migdałowa, kokosowa , gryczana, bananowa... W 2020 roku alternatywne mąki z różnorodnych owoców i warzyw będą coraz częściej pojawiać się w przepisach. Co ciekawe, mówi się, że coraz częściej znajdziemy je także w gotowych produktach, takich jak: tortilla, pączki czy ciastka.

Co to jest gluten? Kiedy warto z niego zrezygnować? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Komu szkodzi gluten? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Roślinne alternatywy dla mięsa

Rok 2020 będzie rokiem roślinnych alternatyw mięsnych. Bezmięsny burger, a może wegańska kiełbasa? Producenci żywności zaczną oferować szerszą gamę bezmięsnych zamienników. Zresztą łączy się z tym również fakt, że 43% Polaków deklaruje niejedzenie mięsa lub próby ograniczenia jego spożywania. Wiele wskazuje także na to, że fleksitarianizm (dieta polegająca na spożywaniu ograniczonej liczby posiłków mięsnych) stanie się bardziej popularny.

Żywność z in vitro

Hodowla zwierząt negatywnie wpływa na środowisko. W związku z tym już od kilku lat trwają badania nad jedzeniem z tak zwanej probówki. Zresztą w tej branży pojawia się coraz więcej firm, które próbują stworzyć mięso metodą in vitro w coraz bardziej przystępnych cenach. Dlaczego mięso tworzone w ten sposób to dobra opcja? Po pierwsze likwiduje nam to etyczny problem związany ze spożywaniem tego typu dań. Poza tym na nasze talerze trafia mięso bez antybiotyków czy hormonów. Dodatkowo oszczędzamy wodę o 90% w stosunku do wytwarzania tradycyjnego mięsa.

Zobacz także: Naukowiec z Centrum Nauki Kopernik wyhodował mięso kurczaka

Promocja ruchu „zero wast”

Na całym świecie co roku wyrzuca się około 1,3 miliarda ton żywności zdatnej jeszcze do spożycia. Jak podają prognozy, liczba ta do 2025 roku wzrośnie prawie o połowę. Mówi się, że w Polsce w ciągu 365 dni przeciętny Kowalski marnuje około 235 kg jedzenia. W związku z tym ograniczenie marnotrawienia w 2020 roku będzie priorytetem dla rządów, organizacji pozarządowych i pojedynczych konsumentów. Smutny jest tutaj również fakt, że 44% wyrzucanych produktów stanowią owoce i warzywa, które nierzadko trafiają do kosza wyłącznie ze względu na swój „niedoskonały” wygląd (nieregularny kształt, kolor itp.).

Bio opakowania

W tym roku wagę przywiązujemy nie tylko do niemarnowania jedzenia, ale i ograniczenia plastiku. Jadalne talerze i sztućce, opakowania nadające się do kompostowania czy produkty wielokrotnego użytku, jak np. rurki z makaronu lub sztućce z bambusa to już powoli nasza rzeczywistość.

Zobacz też film: jak wytrwać na diecie?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?