Zobacz video: 5 najzdrowszych warzyw korzeniowych
1. Cebula
Cebula dostarcza organizmowi wielu niezbędnych składników. Jest także niskokaloryczna, ponieważ w 100 gramach cebuli znajduje się 40 kcal. Cebula jest także źródłem witamin z grupy B, C, E, K oraz prowitaminy A. W dużych ilościach cebula zawiera także witaminę C, która należy do substancji antyoksydacyjnych, czy działa przeciwstarzeniowo i chroni komórki przed uszkodzeniami.
2. Bataty
Bataty są świetnym źródłem witamin i składników mineralnych, które przesądzają o wysokiej wartości odżywczej słodkich ziemniaków. Dostarczają one witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, kwas foliowy), witaminy K oraz witamin o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, czyli C, E i beta karotenu (prowitamina witaminy A). W batatach znajdziemy także mnóstwo minerałów, takich jak: wapń, żelazo, potas, magnez, sód, fosfor i cynk. Bataty zawierają także dużo błonnika pokarmowego (około 2,5 g/100 g produktu. Reguluje on pracę jelit i zapobiega dolegliwościom trawiennym. Słodkie ziemniaki zawierają także likopen, który ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz luteinę.
100 g batatów zawiera: 76 kcal, 1,37 g białka, 0,14 g tłuszczów i 17,72 g węglowodanów, a ich indeks glikemiczny jest niski, bo wynosi 54. Co oznacza, że bez obaw mogą go spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
3. Imbir
Posiada niezwykłe właściwości prozdrowotne, które usprawniają i leczą wiele zróżnicowanych objawów. W skład imbiru wchodzi olejek eteryczny, gingerol i zinferon, dzięki którym posiada szereg właściwości leczniczych. Imbir pomaga w razie przeziębień, a wszystko dzięki właściwościom bakteriobójczym i przeciwzapalnym. Imbir pomaga także w schorzeniach stawów w formie olejku, który może być stosowany podczas masażu na bóle stawowe. Dodatek imbiru w napoju, pomoże także w przypadku mdłości, bóli miesiączkowych, obrzęków, migren, problemów z koncentracją, problemów z trawieniem i nieświeżego oddechu.
Przeczytaj także: Przepis na herbatę z imbirem
4. Rzepa
Biała rzepa to bogate źródło witamin C, B3, B6 i kwasu foliowego. Zawiera też sporo potasu, miedzi i żelaza, wapnia, fosforu, magnezu i jodu. Kolejnym drogocennym składnikiem rzepy są alkaloidy izotiocyjaniany. Odpowiadają one za charakterystyczny, ostry smak rośliny i mają właściwości antybiotyczne. Biała rzepa zawiera także substancje o silnych właściwościach przeciwzapalnych, antyseptycznych i przeciwutleniających. Spożywanie dieta to łatwy sposób na wzmocnienia odporności organizmu, a także wspomaga jego walkę z różnego rodzaju infekcjami i zmianami zapalnymi. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu opóźniają procesy starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko zachorowania na Parkinsona i Alzhaimera. Składniki białej rzepy mają też pozytywny wpływ na stan skóry, włosów, paznokci, narządu wzroku czy tkanki kostnej. Biała rzepa jest niskokaloryczna i zawiera znaczne ilości błonnika, więc jej obecność w diecie wpływa korzystnie na działanie układu trawiennego, ułatwia odchudzanie i utrzymanie prawidłowej wagi.
5. Buraki
Buraki są prawdziwą skarbnicą potasu. W 100 gramach jest go aż 348 mg, a to pierwiastek, który wspomaga pracę serca oraz reguluje ciśnienie krwi. Ogromnym plusem buraków jest wysoka zawartość żelaza, które jest bardzo dobrze przyswajalne oraz kwasu foliowego. Związki te uczestniczą w procesach krwiotwórczych, zatem chronią nas przed anemią i wspomagają jej leczenie. O burakach – właśnie ze względu na kwas foliowy – powinny pamiętać także kobiety w ciąży. W burakach zawarty jest także tryptofan. To aminokwas, który zbawiennie wpływa na nasze samopoczucie, a jego niedobór często łączony jest z rozwojem depresji.
Przeczytaj także: Goździki ich zaskakujące właściwości zdrowotne