Goździki ich niesamowite właściwości zdrowotne
1. Działają antynowotworowo
Goździki zawierają eugenol, witaminy A i C, czyli składniki o bardzo silnych w właściwościach antyoksydacyjnych. Ich codzienna obecność w diecie zapobiega powstawaniu nowotworów, spowalnia procesy starzenia się organizmu, zwłaszcza skóry. Zmniejsza także ryzyko pojawienia się chorób układu krążenia, chorób zwyrodnieniowych mózgu, a nawet Alzheimera i Parkinsona! Wystarczy, że każdego dnia dodasz kilka goździków do herbaty.
2. Zwalczają i łagodzą ból
Eugenol, czyli oleisty związek zapachowy, który także występuje w cynamonie posiada właściwości przeciwbólowe. Jego działanie można porównać do aromaterapii, bo działa rozluźniająco i znieczulająco. Z tego powodu jest także stosowana przy bólu zębów, ponieważ trzymane w ustach przyprawa uśmierza bóle zębów. Doskonale się także sprawdza w bólach głowy.
3. Wzmacniają odporność
Goździki mają także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, więc wspierają organizm w walce z infekcjami i wirusami. Dla przykładu, rozgryzanie i żucie goździków zapobiega rozwojowi zapalenia gardła, pomagają na kaszel i udrażniają zatkany nos.
4. Zabijają grzyby
Grzybiczne zapalenia skóry, paznokci, błon śluzowych i grzybicę stóp także można leczyć za pomocą goździków. Zalecane jest picie herbaty z goździków lub smarowanie zmienionych miejsc olejkiem goździkowym.
5. Stabilizują poziom cukru w organizmie
Goździki zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę, ponieważ wspomagają produkcję insuliny i obniżają poziom cukru we krwi. Wystarczy, że dodasz kilka goździków do ulubionej herbaty lub naparu z ziół.
6. Stabilizują poziom cholesterolu
Gospodarka lipidowa także korzysta ze zbawiennego działania goździków, ponieważ przyprawa obniża ilość „złego” cholesterolu i trójglicerydów we krwi, a jednocześnie stabilizuje poziom „dobrego” cholesterolu w organizmie.
7. Wspomagają trawienie
Goździki posiadają także korzystne właściwości dla układu pokarmowego. Wspierają żołądek w produkcji kwasu solnego, poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają wydalanie gazów z organizmu. Zapobiegają także niestrawności i wzdęciom, więc warto dodać goździki do ciężkostrawnych potraw, jak np. pieczone mięsa, bigosu, czy zupy fasolowej.
8. Odświeżają oddechDziałanie antyseptyczne i olejki zawarte w goździkach sprawiają, że skutecznie odświeżają oddech. Ich przeżuwanie niweluje nieprzyjemny zapach w ustach. Goździki, podobnie jak jabłka są naturalnym i szybkim sposobem na to, by wyeliminować używanie gum do żucia.
Przeczytaj także: Niezwykłe właściwości zdrowotne kompotu z suszu
Zobacz: Cynamon i jego cudowne właściwości