O nadciśnieniu tętniczym mówi się wtedy, gdy ciśnienie kwi jest wyższe lub równe 140/90 mmHg. Co powoduje wzrost ciśnienia? W 95 proc. przypadków nadciśnienie rozwija się samoistnie. W pozostałych przypadkach nieprawidłowe ciśnienie to jedynie objaw innego schorzenia. Nadciśnienie tętnicze pojawia się u osób, które mają obturacyjny bezdech senny, choroby miąższowe nerek, miażdżycowe zwężenie tętnicy nerkowej, dysplazję włóknisto-mięśniową, hiperaldosteronizm, guz chromochłonny lub zespół Cushinga. Zdarza się, że nadciśnienie towarzyszy ciąży, chorobie tarczycy oraz przytarczyc.
Wzrost ciśnienia mogą powodować leki, np. doustne środki antykoncepcyjne, tabletki odchudzające, farmaceutyki immunosupresyjne i niesterydowe leki przeciwzapalne.
Jak się chronić przed nadciśnieniem tętniczym?
Najlepszym sposobem, aby nie mieć problemów z ciśnieniem jest regularne wykonywanie pomiarów ciśnienia. O mierzeniu ciśnienia muszą przede wszystkim pamiętać osoby prowadzące siedzący tryb życia, palacze, pacjenci z
cukrzycą, osoby otyłe i posiadające wysoki cholesterol,
kobiety ciężarne, a także osoby z przedwczesnym wywiadem chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie (jeśli choroby sercowo-naczyniowe występowały u mężczyzn poniżej 55. roku życia, a u kobiet poniżej 65. roku życia). Rozpoznanie stawia się w oparciu o pomiary wykonywane w gabinecie przez lekarza, a także w domu przez samego pacjenta. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie?
Pomiar powinien być wykonywany na ramieniu na wysokości serca. Pacjent musi być po kilku minutach odpoczynku. Istotnym aspektem jest także odpowiedni dobór mankietu.
Należy wykonać 3 pomiary w odstępie 1-2 minut, a następnie wyciągając z nich średnią. Gdy wykonujemy pomiar ciśnienia tętniczego pacjentowi po raz pierwszy, powinniśmy przeprowadzić to badanie na obu ramionach. W przypadku różnicy wyższej niż 15 mmHg należy rozszerzyć diagnostykę i zweryfikować przyczynę takiego stanu rzeczy. Pacjent może mieć np. miażdżycę, co będzie wymagało dalszych badań. Jeśli natomiast różnica jest mniejsza niż 15 mmHg, w przyszłości ciśnienie tętnicze powinno być zawsze mierzone na ramieniu, na którym było ono wyższe – mówi dr hab. Małgorzata Kloch. kardiolog.
Nadciśnienie tętnicze - jak leczyć?
Niestety wielu pacjentów z nadciśnieniem ma nadmierną masę ciała, stroni od ruchu, do tego kiepsko się odżywia. I to właśnie od zmiany stylu życia należy zacząć leczenie nadciśnienia. Czasami to wystarczy, aby wyregulować ciśnienie. W poważniejszych przypadkach lub gdy zmiana stylu życia nie przynosi efektów konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Chorzy muszą jednak pamiętać, że ma ono jedynie charakter wspomagający i nie zastąpią zdrowej diety oraz aktywności fizycznej (chorym zaleca się co najmniej półgodzinne treningi wytrzymałościowe - umiarkowane, dynamiczne, aerobowe - ok. 5-7 razy w tygodniu).
Czy styl życia ma wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego? Dowiesz się tego z filmu:
Osoby, które chorują na nadciśnienie powinny także zrezygnować z używek, czyli picia alkoholu i palenia papierosów. Z codziennej diety pacjentów powinny całkowicie zniknąć produkty z dużą zawartością soli (i sama sól także, z powodzeniem można ją zastąpić ziołami), a także czerwone mięso. Ich miejsce powinny zająć świeże warzywa i owoce, warzywa strączkowe, niskotłuszczowe produkty mleczne, ryby, produkty pełnoziarniste i nienasycone kwasy tłuszczowe (np. oliwa z oliwek).
Ważne są także regularne kontrole kardiologiczne i wykonywanie badań laboratoryjnych z uwzględnieniem wartości glikemii, morfologii, funkcji nerek, prób wątrobowych, lipidogramu i badania ogólnego moczu. Ponadto u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym należy wykonać EKG i badanie echokardiograficzne (tzw. echo serca), by ocenić ewentualne powikłania sercowe. Dodatkowo należy też robić USG jamy brzusznej oraz USG tętnic szyjnych. Warto również kontrolować się u okulisty, celem oceny dna oka – wymienia dr hab. Małgorzata Kloch.