Polub nas na Facebooku
Czytasz: Miażdżyca aorty – przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest blaszka miażdżycowa?
menu
Polub nas na Facebooku

Miażdżyca aorty – przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest blaszka miażdżycowa?

NAN

Fot: freshidea / fotolia.com

Miażdżyca aorty to przewlekła choroba, która występuje także pod nazwą arterioskleroza aorty. Proces ten zachodzi w przypadku odkładania się blaszki miażdżycowej w świetle tętnicy. Nieleczona miażdżyca prowadzi często do zawału serca.

Miażdżyca aorty, jak i innych tętnic, daje o sobie znać częstym i szybkim męczeniem się oraz kłopotami z koncentracją. Choroba ta jest leczona farmakologicznie. Czasami jednak to nie wystarcza i niezbędny może okazać się np. zabieg wszczepienia by-passów.

Miażdżyca aorty – charakterystyka i przyczyny

Cholesterol, w dużej mierze odpowiedzialny za powstawanie miażdżycy aorty oraz innych tętnic, jest związkiem tłuszczowym, którego cząsteczki naturalnie wędrują we krwi człowieka. Do jego powstawania przyczynia się wątroba, która produkuje ok. 2 g cholesterolu w ciągu doby. Jednak przeciętny człowiek dostarcza do organizmu znacznie więcej tego składnika wraz z pożywieniem – i słusznie, ponieważ jest on niezbędny do zachowania prawidłowych procesów trawiennych, przyswajania witaminy D oraz wydzielania hormonów płciowych. Czasem jednak we krwi znajduje się zbyt duża ilość cholesterolu. Szczególnie niebezpieczny jest ten o niskiej gęstości – LDL, zwany także „złym cholesterolem”. Jego podstawowa, utrudniająca życie właściwość polega na jego odkładaniu się w ścianach tętnic w postaci tzw. blaszki miażdżycowej, czyli złogów cholesterolowych, które zmniejszają światło naczyń, a w wyniku zbyt dużej kumulacji mogą je całkowicie zatkać, a przez to przyczynić się do zawału serca. Miażdżyca częściej pojawia się u mężczyzn i nasila się wraz z wiekiem.

Jak dbać o serce? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o serce? Źródło: 36,6

Jakie objawy daje miażdżyca aorty?

Wśród najbardziej znamiennych objawów miażdżycy aorty, które niestety można dostrzec dopiero na drodze badań przy pomocy specjalistycznych urządzeń w gabinetach lekarskich, wyróżnić można zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w błonach środkowej i wewnętrznej, które budują ściany tętnic. Zmiany takie mogą wystąpić w każdej innej tętnicy, jednak aorta jest nimi najbardziej zagrożona. Do ich powstania prowadzą: cukrzyca, niewłaściwa dieta, stres, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz nadciśnienie tętnicze. Do rozwoju miażdżycy przyczyniają się też tzw. nanobakterie.

Miażdżyca aorty – zapobieganie

Miażdżyca aorty nie nabierze poważnego wymiaru, a nawet niemal całkowicie ustąpi, jeżeli osoba, która zmaga się z tą chorobą, wprowadzi w życie regularną aktywność fizyczną. Pomocne będą ćwiczenia typu cardio, które aktywizują całe ciało do spalania tłuszczu, pobudzają pracę serca i polepszają oddech. Ponadto poprawiają kondycję, która znacznie obniża się w wyniku miażdżycy. Proces namnażania blaszek miażdżycowych w łuku aorty można wyeliminować również poprzez trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Dieta miażdżycowa powinna całkowicie wykluczyć spożycie tłustego i czerwonego mięsa, które można zastąpić umiarkowanymi ilościami drobiu. Ważne jest, aby jadłospis był bogaty w surowe warzywa i owoce. Zaleca się również spożywanie ryb morskich, których mięso jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Pozwolą one skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi. Zbawienne będzie również zaprzestanie palenia papierosów.

Miażdżyca aorty – leczenie

Miażdżycę aorty wynikającą z namnażaniem się w tętnicy blaszek miażdżycowych zazwyczaj leczy się farmakologicznie. Skuteczne leki przeciwmiażdżycowe może wypisać na receptę jedynie lekarz, a wszelkie suplementy nie zahamują rozwoju choroby, ani nie przywrócą zdrowia. W leczeniu miażdżycy istotne są lekarstwa obniżające poziom złego cholesterolu we krwi, do których należą niacyny, a także statyny – te z kolei zmniejszają produkcję cholesterolu w organizmie. Mają one moc spowolnienia, a nawet cofnięcia zmian miażdżycowych w tętnicach. Innym rodzajem leków są fibraty, które pozwalają skutecznie ograniczyć syntezę tłuszczów w organizmie. Pomocniczo w miażdżycy stosowane są także środki przeciwzapalne.

Niekiedy jednak sama farmakologia nie wystarczy, aby uchronić osobę zmagającą się z miażdżycą przed skutkami choroby, takimi jak zawał serca czy udar mózgu. Wówczas z pomocą przychodzi zabieg balonikowania. Do tętnicy zostaje wprowadzony cewnik z balonikiem poprzez nacięcie skóry, czyli metodą laparoskopową – lekarz obserwuje na monitorze, gdzie należy skierować cewnik. Kiedy jego rurka znajdzie się w najwęższym miejscu tętnicy, balonik zwiększa objętość i niszczy złogi cholesterolu, które następnie usuwane są za pomocą cewnika. W celu uchronienia tętnicy przed ponownym zarośnięciem blaszką miażdżycową wewnątrz niej zostaje umieszczona rurka z cienkiej siateczki, czyli tzw. stent – często bywa on nasączony rapamycyną, by nie zbierała się na nim blaszka. Popularną metodą walki z miażdżycą są też by-passy, czyli zabieg pomostowania w przypadku niemożności udrożnienia tętnicy poprzez przeszczep fragmentu zdrowej żyły.

Jedną z nowszych metod rozbijania i usuwania zmian miażdżycowych jest ich rozpuszczanie tzw. metodą chelatacji, czyli poprzez podanie kroplówki z kwasem wersetowym. Absorbuje on wapń i ułatwia rozpad blaszek miażdżycowych, zwiększając przy tym światło tętnicy.

Jak wygląda rozrusznik serca? I to w dodatku najmniejszy? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1384
35
Polecamy
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego.
Kiedy należy wykonać kolonoskopię?
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego. Kiedy należy wykonać kolonoskopię? Dzień Dobry TVN
Blaszka miażdżycowa – charakterystyka i przyczyny powstawania.
Jak ją usunąć?
Blaszka miażdżycowa – charakterystyka i przyczyny powstawania. Jak ją usunąć? TVN zdrowie
Dieta miażdżycowa – znaczenie diety w leczeniu i profilaktyce miażdżycy
Dieta miażdżycowa – znaczenie diety w leczeniu i profilaktyce miażdżycy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?