Polub nas na Facebooku
Czytasz: Miażdżyca aorty – przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest blaszka miażdżycowa?
menu
Polub nas na Facebooku

Miażdżyca aorty – przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest blaszka miażdżycowa?

NAN

Fot: freshidea / fotolia.com

Miażdżyca aorty to przewlekła choroba, która występuje także pod nazwą arterioskleroza aorty. Proces ten zachodzi w przypadku odkładania się blaszki miażdżycowej w świetle tętnicy. Nieleczona miażdżyca prowadzi często do zawału serca.

Miażdżyca aorty, jak i innych tętnic, daje o sobie znać częstym i szybkim męczeniem się oraz kłopotami z koncentracją. Choroba ta jest leczona farmakologicznie. Czasami jednak to nie wystarcza i niezbędny może okazać się np. zabieg wszczepienia by-passów.

Miażdżyca aorty – charakterystyka i przyczyny

Cholesterol, w dużej mierze odpowiedzialny za powstawanie miażdżycy aorty oraz innych tętnic, jest związkiem tłuszczowym, którego cząsteczki naturalnie wędrują we krwi człowieka. Do jego powstawania przyczynia się wątroba, która produkuje ok. 2 g cholesterolu w ciągu doby. Jednak przeciętny człowiek dostarcza do organizmu znacznie więcej tego składnika wraz z pożywieniem – i słusznie, ponieważ jest on niezbędny do zachowania prawidłowych procesów trawiennych, przyswajania witaminy D oraz wydzielania hormonów płciowych. Czasem jednak we krwi znajduje się zbyt duża ilość cholesterolu. Szczególnie niebezpieczny jest ten o niskiej gęstości – LDL, zwany także „złym cholesterolem”. Jego podstawowa, utrudniająca życie właściwość polega na jego odkładaniu się w ścianach tętnic w postaci tzw. blaszki miażdżycowej, czyli złogów cholesterolowych, które zmniejszają światło naczyń, a w wyniku zbyt dużej kumulacji mogą je całkowicie zatkać, a przez to przyczynić się do zawału serca. Miażdżyca częściej pojawia się u mężczyzn i nasila się wraz z wiekiem.

Jak dbać o serce? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Jak dbać o serce? Źródło: 36,6

Jakie objawy daje miażdżyca aorty?

Wśród najbardziej znamiennych objawów miażdżycy aorty, które niestety można dostrzec dopiero na drodze badań przy pomocy specjalistycznych urządzeń w gabinetach lekarskich, wyróżnić można zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w błonach środkowej i wewnętrznej, które budują ściany tętnic. Zmiany takie mogą wystąpić w każdej innej tętnicy, jednak aorta jest nimi najbardziej zagrożona. Do ich powstania prowadzą: cukrzyca, niewłaściwa dieta, stres, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz nadciśnienie tętnicze. Do rozwoju miażdżycy przyczyniają się też tzw. nanobakterie.

Miażdżyca aorty – zapobieganie

Miażdżyca aorty nie nabierze poważnego wymiaru, a nawet niemal całkowicie ustąpi, jeżeli osoba, która zmaga się z tą chorobą, wprowadzi w życie regularną aktywność fizyczną. Pomocne będą ćwiczenia typu cardio, które aktywizują całe ciało do spalania tłuszczu, pobudzają pracę serca i polepszają oddech. Ponadto poprawiają kondycję, która znacznie obniża się w wyniku miażdżycy. Proces namnażania blaszek miażdżycowych w łuku aorty można wyeliminować również poprzez trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Dieta miażdżycowa powinna całkowicie wykluczyć spożycie tłustego i czerwonego mięsa, które można zastąpić umiarkowanymi ilościami drobiu. Ważne jest, aby jadłospis był bogaty w surowe warzywa i owoce. Zaleca się również spożywanie ryb morskich, których mięso jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Pozwolą one skutecznie obniżyć poziom cholesterolu LDL we krwi. Zbawienne będzie również zaprzestanie palenia papierosów.

Miażdżyca aorty – leczenie

Miażdżycę aorty wynikającą z namnażaniem się w tętnicy blaszek miażdżycowych zazwyczaj leczy się farmakologicznie. Skuteczne leki przeciwmiażdżycowe może wypisać na receptę jedynie lekarz, a wszelkie suplementy nie zahamują rozwoju choroby, ani nie przywrócą zdrowia. W leczeniu miażdżycy istotne są lekarstwa obniżające poziom złego cholesterolu we krwi, do których należą niacyny, a także statyny – te z kolei zmniejszają produkcję cholesterolu w organizmie. Mają one moc spowolnienia, a nawet cofnięcia zmian miażdżycowych w tętnicach. Innym rodzajem leków są fibraty, które pozwalają skutecznie ograniczyć syntezę tłuszczów w organizmie. Pomocniczo w miażdżycy stosowane są także środki przeciwzapalne.

Niekiedy jednak sama farmakologia nie wystarczy, aby uchronić osobę zmagającą się z miażdżycą przed skutkami choroby, takimi jak zawał serca czy udar mózgu. Wówczas z pomocą przychodzi zabieg balonikowania. Do tętnicy zostaje wprowadzony cewnik z balonikiem poprzez nacięcie skóry, czyli metodą laparoskopową – lekarz obserwuje na monitorze, gdzie należy skierować cewnik. Kiedy jego rurka znajdzie się w najwęższym miejscu tętnicy, balonik zwiększa objętość i niszczy złogi cholesterolu, które następnie usuwane są za pomocą cewnika. W celu uchronienia tętnicy przed ponownym zarośnięciem blaszką miażdżycową wewnątrz niej zostaje umieszczona rurka z cienkiej siateczki, czyli tzw. stent – często bywa on nasączony rapamycyną, by nie zbierała się na nim blaszka. Popularną metodą walki z miażdżycą są też by-passy, czyli zabieg pomostowania w przypadku niemożności udrożnienia tętnicy poprzez przeszczep fragmentu zdrowej żyły.

Jedną z nowszych metod rozbijania i usuwania zmian miażdżycowych jest ich rozpuszczanie tzw. metodą chelatacji, czyli poprzez podanie kroplówki z kwasem wersetowym. Absorbuje on wapń i ułatwia rozpad blaszek miażdżycowych, zwiększając przy tym światło tętnicy.

Jak wygląda rozrusznik serca? I to w dodatku najmniejszy? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1388
35
Polecamy
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel?
Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy
Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel? Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy Dzień Dobry TVN
Blaszka miażdżycowa – charakterystyka i przyczyny powstawania.
Jak ją usunąć?
Blaszka miażdżycowa – charakterystyka i przyczyny powstawania. Jak ją usunąć? TVN zdrowie
Dieta miażdżycowa – znaczenie diety w leczeniu i profilaktyce miażdżycy
Dieta miażdżycowa – znaczenie diety w leczeniu i profilaktyce miażdżycy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok