Badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej pozwala wykryć patologie w obrębie jamy brzusznej. USG może wówczas dotyczyć jelit, wątroby, nerek, trzustki, śledziony, dużych naczyń krwionośnych, przestrzeni zaotrzewnowej oraz układu moczowo - płciowego. W ciąży badanie to pozwala wykryć ewentualne zaburzenia w rozwoju płodu.
Przesłankami do wykonania USG jamy brzusznej są:
- ból w obrębie jamie brzusznej,
- utrata wagi,
- krwawienie z przewodu pokarmowego lub układu moczowego,
- zażółcenie powłok skórnych,
- zwiększenie obwodu brzucha,
- częste wymioty i biegunki,
- przewlekła gorączka,
- nieprawidłowe wyniki innych badań,
- konieczność przeprowadzenia badań kontrolnych po wcześniejszym leczeniu różnych schorzeń,
- badania kontrolne w ciąży.
USG jamy brzusznej – przygotowanie
Odpowiednie przygotowanie do USG jest niezbędne, by wyniki badania były miarodajne. Przede wszystkim na badanie należy przyjść na czczo. Zaleca się wstrzymanie od przyjmowania pokarmów co najmniej 6 godzin przed USG. Dzień wcześniej oraz w dniu badania nie wolno palić papierosów, pić kawy czy alkoholu ani żuć gumy do żucia. Na USG należy zabrać wszystkie ważne dokumenty: skierowanie, dowód osobisty, a czasem także wyniki wcześniejszych badań lub historię choroby.
Nieco inaczej przygotowanie do badania wygląda u osób zmagających się ze wzdęciami. Wynika to z faktu, że zbierające się gazy zakłócają obraz uzyskiwany za pomocą aparatu USG – niewyraźne są na nim nie tylko jelita, ale też inne narządy. By możliwe było uzyskanie wiarygodnych wyników, badany na 2 dni przed USG powinien zmienić dietę – wykluczyć dania smażone, napoje gazowane, warzywa wzdymające (ogólnie niewskazane są warzywa surowe), ciemne pieczywo oraz potrawy zakwaszające organizm. W dniu poprzedzającym i w dniu samego badania musi przyjmować ustaloną z lekarzem dawkę środka na wzdęcia.
Bardziej szczegółowe zalecenia dotyczą badania poszczególnych narządów znajdujących się w jamie brzusznej.
Przygotowanie do USG nerek, pęcherza, wątroby, śledziony i trzustki
USG nerek i pęcherza moczowego wykonuje się przy napełnionym pęcherzu. Z tego względu co najmniej godzinę przed badaniem należy wypić ok. 6–8 szklanek wody niegazowanej. By przygotować się do USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony i trzustki, w dniu poprzedzającym badanie nie powinno się jeść tłustych potraw. Niektórym badanym lekarz może zalecić całkowite wstrzymanie się od przyjmowania pokarmów na 8–12 godzin przed badaniem.