Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak chronić skórę przed słońcem?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak chronić skórę przed słońcem?

Kobieta, która się opala

Fot: David Lees / gettyimages.com

Wiele osób uważa, że opalona skóra wygląda zdrowiej. Niestety nie jest to do końca prawda. Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne opalanie  i skórę trzeba chronić przed promieniami słonecznymi, niż ją na nie wystawiać. Jak chronić skórę przesz szkodliwym promieniowaniem?

Opalona skóra przyciąga wzrok. Wiele osób uważa, że jest zdrowsza i bardziej atrakcyjna. Niestety opalanie nie jest zdrowe i może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dlaczego opalanie nie jest bezpieczne?

Zbyt częste wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do rozwoju czerniaka. To złośliwy nowotwór skóry, który może rozwijać się przez wiele lat. Jeszcze do niedawna diagnozowany był u osób starszych, teraz dotyka coraz młodsze osoby.

Czerniak pojawia się przede wszystkim u osób, które lubią spędzać długie godziny na słońcu, a także często korzystają z solarium. W pierwszej fazie rozwoju czerniak wygląda jak zwykły pieprzyk. Z czasem jednak zaczyna rosnąc, jest asymetryczny, ma nie regularny kształt. Czasem zdarza się, że delikatnie krwawi. Odpowiednio wcześnie wykryta zmiana daje szansę na całkowite wyleczenie. Niestety spora grupa chorych trafia do lekarza zbyt późno, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana.

Jak słońce szkodzi skórze?

Warto podkreślić, że opalenizna to tak naprawdę poparzenie skóry. Mimo że delikatnie brązowa skóra wygląda ładnie i bardziej atrakcyjnie, to z całą pewnością nie jest zdrowa. Zbyt częste opalanie powoduje wysuszenie skóry oraz wzrost aktywności wolnych rodników, które mają swój udział w tworzeniu się zmian nowotworowych w organizmie.

Wolne rodniki uszkadzają DNA, zmieniają metabolizm komórek oraz niszczą fibroblasty, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Obie substancje nadają skórze jędrność i zapewniają nawilżenie. To dzięki nim jest elastyczna i napięta. Kiedy zaczyna ich brakować pojawiają się zmarszczki, a skóra robi się przesuszona. 

Jak bezpiecznie się opalać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak chronić skórę przed słońcem?

Mimo że promienie słoneczne są nam potrzebne, choćby do wytwarzania witaminy D, to ich nadmiar może być niebezpieczny. Dlatego, aby się chronić należ:

  • stosować kremy z filtrem - trzeba o nich pamiętać nie tylko wtedy kiedy jesteśmy na plaży, latem w mieście słońce świecie równie mocno i skóra potrzebuje ochrony, trzeba także pamiętać, że jedno posmarowanie skóry to za mało, trzeba to robić za każdym razem kiedy wychodzimy z domu. Ponowna aplikacja jest także potrzeba po wyjściu z wody;
  • nosić ubrania w jasnych kolorach ponieważ odbijają słońce, warto także zakładać ubrania z naturalnych materiałów, gdyż przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać;
  • po wyjściu z wody trzeba bardzo dokładnie się wytrzeć, krople wody skupiają promienie słoneczne, a to może się przyczynić do uszkodzenia skóry.

W upalne dni nie można zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Dobrze nawilżone komórki potrafią sprawnie bronić się przed wpływem wolnych rodników.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
9
Polecamy
Pielęgnacja skóry latem.
Jakich błędów nie popełniać?
Pielęgnacja skóry latem. Jakich błędów nie popełniać? Dzień Dobry TVN
Krem z filtrem:
Naukowcy sprawdzili, czy zaburza syntezę witaminy D3
Krem z filtrem: Naukowcy sprawdzili, czy zaburza syntezę witaminy D3 TVN zdrowie
Opalanie to nic złego?
Niekoniecznie!
Sprawdź co się dzieje, gdy wystawiasz skórę na działanie promieni słonecznych
Opalanie to nic złego? Niekoniecznie! Sprawdź co się dzieje, gdy wystawiasz skórę na działanie promieni słonecznych TVN zdrowie
Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem?
Jak mądrze przygotować się do lata i uchronić przed czerniakiem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?