Lwia zmarszczka dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Za jej powstanie u nasady nosa odpowiada niewielki mięsień marszczący brwi, wobec czego należy ona do zmian mimicznych. Najczęściej powstaje już w młodszym wieku, ale początkowo nie jest aż tak widoczna i nie wpływa na estetykę i mimikę twarzy.
Lwia zmarszczka – dlaczego się pojawia?
Tak jak każda zmarszczka mimiczna, również bruzda między brwiami związana jest z powtarzanymi ruchami, w które zaangażowane są mięśnie twarzy. Na skutek ich ciągłego powielania w trakcie życia człowieka, skóra zaczyna się zmieniać, a wraz z wiekiem zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Niestety z upływem lat skóra traci swoją elastyczność, wiotkość i napięcie. Uwidaczniające się na twarzy zmarszczki są różnej wielkości i głębokości – lwia zmarszczka należy niestety do tych głębokich, stąd często chcą się jej pozbyć nie tylko kobiety, ale również mężczyźni.
Zobacz także: Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami? Profilaktyka, odpowiednie kosmetyki i sprawdzone, domowe sposoby
Lwia zmarszczka – domowe sposoby
Niestety usunięcie lwiej zmarszczki domowymi sposobami nie jest zwykle możliwe, chociaż niewątpliwie mogą one wspomóc terapię lub w pewnym stopniu zminimalizować bruzdę. Jeżeli chodzi o zmniejszenie już istniejących zmarszczek i przeciwdziałanie powstawaniu nowych, dobre efekty dają odpowiednio dobrane ćwiczenia. Najlepiej jeżeli stosuje się je już przy pierwszych widocznych oznakach starzenia się skóry twarzy. Obecnie polecanym sposobem gimnastyki i masażu jest tzw. facefitness – ćwiczenia zapobiegające lwiej zmarszczce, które polegają na uciskaniu za pomocą palców wskazujących miejsca jej powstawania przy jednoczesnej próbie marszczenia brwi. Należy pamiętać, że ćwiczenia w obrębie twarzy trzeba stosować z umiarem, ponieważ mogą prowadzić do powstawania niechcianych zmarszczek w innych częściach twarzy.
Delikatne masaże skóry również redukują lwią zmarszczkę. Można je stosować przy aplikacji kosmetyków, np. podczas wcierania kremu czy serum, aby pobudzić ukrwienie i przyspieszyć wchłanianie preparatu, którego wybór również ma bardzo duże znaczenie – najlepsze rezultaty dają kremy i maści nawilżające oraz złuszczające naskórek. Dobre efekty ma drenaż limfatyczny, który stymuluje przepływ limfy i poprawia krążenie, przez co widocznie spłyca zmarszczki. Wymaga jednak znajomości odpowiednich technik uciskania i pocierania skóry. Nieprawidłowo przeprowadzony nie ma negatywnych następstw, ale nie przyniesie pożądanych efektów.
Dbałość o jakość skóry oznacza też stosowanie się do odpowiedniej diety, zawierającej wskazane ilości witamin, białka i minerałów. Ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.
Do domowych sposobów zaliczane są też maseczki – można je sporządzić z posiadanych w kuchni produktów (np. oliwy z oliwek, ogórków, owoców sezonowych, jogurtu, maślanki czy ryżu, który stymuluje produkcję kolagenu itp.) lub zakupić gotowe preparaty niemal w każdym sklepie kosmetycznym.
Sposoby na lwią zmarszczkę – kwas hialuronowy i botoks
Obecnie jest wiele skutecznych zabiegów przywracających skórze gładkość i elastyczność, co widocznie spłyca już istniejące zmarszczki. Najczęściej stosowaną metodą jest wypełnienie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym bądź toksyną botulinową, czyli botoksem. Często oba sposoby są łączone. W pierwszej kolejności w mięsień odpowiedzialny za powstawanie pionowej bruzdy wstrzykuje się toksynę, której działanie polega na czasowej blokadzie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Oznacza to, że mięśnie ulegają paraliżowi i przez ten czas nie kurczą się, w związku z tym istniejące już zmarszczki ulegają wygładzeniu, a rysy twarzy łagodnieją. Toksyna botulinowa daje bardzo dobre efekty przy redukcji lwiej zmarszczki, ale jest wykorzystywana u tych osób, które nie ukończyły jeszcze 65 roku życia.
U starszych kobiet i mężczyzn, których skóra ma utrwalone głębokie zmarszczki mimiczne oraz u młodszych, u których zastosowanie tylko botoksu jest niewystarczające, zaleca się kwas hialuronowy.
Należy pamiętać, że każda z wprowadzonych pod skórę substancji ma różny czas działania – podczas gdy efekty botoksu utrzymują się około pół roku, kwas działa nawet do 18 miesięcy. Aby utrzymać rezultat, zabiegi należy powtórzyć, ale ilość wstrzykiwanej substancji jest wówczas znacznie mniejsza.
Lwia zmarszczka – laser
Usuwanie lwiej zmarszczki za pomocą lasera jest zabiegiem o zdecydowanie najtrwalszych efektach, które są widoczne szybko i utrzymują się nawet do kilku lat. W tym celu stosuje się laser frakcyjny, który nie przerywa ciągłości skóry. Emitowane promienie prowadzą do mikrouszkodzeń, których celem jest stymulacja procesów regeneracyjnych. Na ich skutek dochodzi do intensywnego namnażania się komórek, które zaczynają wypełniać pionowe bruzdy między brwiami.
Zobacz także: Medycyna estetyczna – młodszy wygląd bez skalpela. Przegląd najpopularniejszych zabiegów na twarz i ciało
Ilość zabiegów uzależniona jest od wieku, głębokości zmarszczek i ogólnej kondycji skóry. Zazwyczaj przeprowadza się od jednej do sześciu sesji, przy czym przy głębokich bruzdach, efekty widoczne są zwykle po 4 zabiegu.