Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krem z filtrem - jak wybrać, na co zwrócić uwagę, jak czytać oznaczenia na opakowaniach kremów z filtrami UV, zasady stosowania
menu
Polub nas na Facebooku

Krem z filtrem - jak wybrać, na co zwrócić uwagę, jak czytać oznaczenia na opakowaniach kremów z filtrami UV, zasady stosowania

słońce

Fot. Zero Creatives / Getty Images

Kremy z filtrem nie zawsze są sobie równe. Trzeba bardzo uważnie czytać etykiety produktów i rozumieć, co oznaczają nazwy substancji chemicznych. Na co zwrócić uwagę kupując krem przeciwsłoneczny? Podpowiadamy.

Promieniowanie słoneczne dzielimy na UVA i UVB. Różnica między nimi polega na tym, że promienie UVA wnikają w głąb skóry, powodując zmiany w głębszych jej warstwach, niszcząc kolagen i elastynę, zmieniając DNA oraz przyczyniając się do przyspieszenia procesu starzenia się skóry oraz rozwoju nowotworu skóry. Promieniowanie UVB powoduje oparzenia, ale dzięki niemu nasz organizm wytwarza witaminę D. Promieniowanie UV może przenikać przez chmury, odbijać się od powierzchni wody, piasku, śniegu, w wyniku czego może powodować oparzenia słoneczne, dlatego używanie kremów ochronnych z filtrem SPF jest zalecane również w pochmurne dni i podczas przebywania w cieniu.

Kupując krem z filtrem należy zwrócić uwagę, by chronił nas tak samo przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. SPF oznacza, ile razy dłużej możemy bezpiecznie przebywać na słońcu i przed jaką dawką promieni dany produkt nas ochroni. W zależności od faktora – określa on ile minut można bezpiecznie przebywać na słońcu, tj. krem z filtrem 30 chroni przez ok 300 minut, czyli 5 godzin, jednak nakładanie na skórę trzeba powtarzać. (filtr SPF 50 daje taki efekt opalenia po 50 godzinach, jakby ktoś leżał 1 godzinę bez kremu z filtrem). Teoretycznie prawidłowo zastosowany filtr SPF 30 i powyżej daje wystarczającą ochronę nawet osobom o skórze wrażliwej.

Więcej na temat tego, dlaczego należy używać kremów z filtrem znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Dlaczego kremy z filtrem są takie ważne? Źródło: 36,6.

Kremy z filtrem nie mają takich samych składów. Przede wszystkim dzielą się na kremy z filtrem mineralnym oraz chemicznym. Filtry mineralne są bardziej przyjazne naszej skórze W ich składzie najdziemy tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu. Działanie takich filtrów polega przede wszystkim na odbijaniu promieni słonecznych lub absorbowaniu ich i zamienianiu w ciepło. Z kolei filtry chemiczne absorbują promienie UV, ale na ich działanie trzeba poczekać. Oznacza to, że nie dają ochrony zaraz po nałożeniu - zwykle zaleca się stosowanie kremów z filtrami chemicznymi na pół godziny przed ekspozycją na słońce. Zalecenie wynika z tego, że taki krem musi się wchłonąć, a substancję aktywne wniknąć w skórę. Niestety przez takie działanie kremy z filtrami chemicznymi nie mają najlepszych opinii. Substancje aktywne wnikając do naszego organizmu mogą powodować m.in. zaburzenia hormonalne. Co znajdziemy w składzie tych kosmetyków? Ethylhexyl methoxycinnamate,octyl methoxycinnamate, octyl salicylate,4-methylbenzylidene camphor, octisalate (ethylhexyl salicylate), oxybenzone (benzophenone-3), buthyl methoxydibenzoylmethane, terephthalylidene dicamphor sulfonic acid (mexoryl SX), drometrizole trisiloxane (mexoryl XL), tinsorb M.

Z tych substancji niektóre są toksyczne, np:

  • oxybenzone – duże ryzyko toksyczności,
  • octinoxate (octylmethoxycinnamate) – duże ryzyko toksyczności,
  • homosalate – umiarkowane ryzyko toksyczności,
  • octisalate – umiarkowane ryzyko toksyczności,
  • octocrylene – umiarkowane ryzyko toksyczności.

Czytając etykietę ze składem kremu pamiętajmy, że składniki wymienione są w nieprzypadkowej kolejności. Producenci umieszczają składniki pod względem ilości – jako pierwsze są te substancje, których jest najwięcej. Wybierając kremy z filtrem dla najmłodszych koniecznie sprawdźmy, czy kosmetyk ma wszystkie atesty, a także – pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Jakie są rodzaje promieni słonecznych? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Rodzaje promieni słonecznych. Źródło: 36,6.

Jak stosować krem z filtrem?

Należy pamiętać o aplikowaniu produktu zgodnie z zaleceniami producenta. Przeważnie kremy nakłada się na czystą i suchą skórę. Po kąpieli w basenie czy innym akwenie należy zawsze ponowić dawkę kremu, nawet, jeśli używamy wodoodpornych kosmetyków. Zwykle obowiązkiem jest aplikacja kremu co 4 godziny, ale jeśli możemy go wytrzeć należy smarować się co 2-3 godziny, zwłaszcza w okresie wzmożonej ekspozycji na słońce.

Krem powinien się wchłonąć, nie powinno być go ani za mało, ani za dużo. Kremy, balsamy i mleczka przeciwsłoneczne należy nakładać na skórę w ilościach zbliżonych do ilości stosowanych w testach nad tymi produktami tj. 2 mg/cm2, co odpowiada 6 łyżeczkom balsamu (ok. 36 gramów) na powierzchnię ciała osoby dorosłej. Produkty powinny być wklepane w skórę.

Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jakie są rodzaje kremów z filtrem? Źródło: 36,6.

Źródło:

  1. Filtry od słońca 2016: to musisz wiedzieć
  2. COMMISSION RECOMMENDATION of 22 September 2006 on the efficacy of sunscreen products and the claims made relating thereto
  3. Ochrona przeciwsłoneczna skóry problematycznej
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
140
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?