Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chcesz mieć piękne białe zęby? Unikaj tych produktów
menu
Polub nas na Facebooku

Chcesz mieć piękne białe zęby? Unikaj tych produktów

zęby

Fot.: Alistair Berg / Getty Images

Piękny, śnieżnobiały uśmiech marzy się niemal każdemu. Na kolor uzębienia wpływa kilka czynników, jednym z nich są produkty spożywcze, które są spożywane w ciągu dnia. Jedzenie w znacznym stopniu może przyczynić się do żółknięcia zębów oraz do powstania przebarwień. Sprawdź czego należy unikać, aby zachować piękny, biały kolor zębów.

Skąd się biorą przebarwienia?

Strukturę zęba można porównać do gąbki lub sera z dziurami. Zęby mają porowatą strukturę, co sprawia, że barwiące cząsteczki jedzenia przedostają się do mikroszczelin w zębach, podnosząc ryzyko powstawania plam i przebarwień. Na strukturę szkliwa również wpływ mają nawyki higieniczne oraz wiek. Z czasem szkliwo staje się coraz bardziej porowate oraz mniej gładkie, co dodatkowo sprzyja przenikaniu substancji do mikroskopijnych szczelin.

Piękne białe zęby – co powoduje przebarwienia na zębach?

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia przebarwień na zębach należy unikać produktów, które zawierają chromogeny, taniny oraz niektóre kwasy. Po zabiegu wybielania zębów w szczególności należy uważać na to, co się spożywa.

  • Taniny – inaczej zwane garbnikami. Są to związki pochodzenia roślinnego o kolorze żółtym lub brązowym. Związki te intensywnie barwią zęby, znajdują się, m.in. w czerwonym winie i czarnej herbacie.
  • Chromogeny – są to związki, które po zajściu określonych reakcji chemicznych, produkują koloryzujące pigmenty. Te związki znajdują się w produktach o ciemnej barwie.
  • Kwasy – są to związki chemiczne, które sprawiają, że szkliwo zębów staje się miękkie i szorstkie. Tak naruszone szkliwo staje się bardziej podatne na wchłanianie substancji barwiących w głąb zębów.

Zachowaj zdrowy uśmiech – jakich produktów należy unikać?

Produkty, które przyczyniają się do powstania przebarwień:

  • ciemne i kolorowe napoje gazowane;
  • herbata ( czarna, czerwona, zielona, herbaty owocowe),
  • owoce leśne ( maliny, jeżyny, czarne porzeczki, borówki);
  • czerwone i białe wino, kolorowe drinki;
  • przyprawa curry, kurkuma, cynamon, gałka muszkatołowa, czerwona papryka;
  • jedzenie i picie z dużą ilością barwników ( żelki, cukierki, napoje izotoniczne);
  • tytoń.

Napoje gazowane mają kwaśny odczyn, do tego zazwyczaj mnóstwo barwników, które są wchłaniane przez zęby. Ciemne napoje zawierają chromogeny.

Kawa – podobnie jak napoje gazowane, kawa zawiera chromogeny, o czym świadczy jej ciemny kolor. Kawa również ma kwaśny odczyn, co osłabia szkliwo nazębne.

Herbata – to może być zaskakujące, ale herbata powoduje większe przebarwienia niż kawa. Herbata zawiera garbniki, które barwią zęby oraz znacznie zwiększa pH w jamie ustnej. Herbaty o jasnej barwie (zielona i ciała) również mogą powodować przebarwienia.

Czerwone wino – zawiera wszystkie substancje, które przyczyniają się do przebarwień, czyli garbniki oraz chromogeny. Co więcej, ma kwaśny odczyn, co dodatkowo wpływa niekorzystnie na szkliwo zębów.

Białe wino – pomimo swojej jasnej barwy zawiera garbniki. Ma większy odczyn kwaśny, niż wino o barwie czerwonej, co powoduje że szkliwo jest bardziej podatne na powstawanie plam.

Ciemne owoce i warzywa – wszystkie owoce i warzywa, które pozostawiają kolorowe plamy na materiale, barwią również zęby. Owoce leśne, m.in. jagody, maliny czy jeżyny zawierają chromogeny. Natomiast winogrona, wiśnie czy granaty posiadają taniny.

Barwniki w produktach spożywczych – barwniki spożywcze są dość agresywne dla zębów, w szczególności kiedy szyjki zębów są odsłonięte, zęby są jeszcze bardziej narażone na powstanie plam. Zatem należy unikać jaskrawych i kolorowych cukierków, żelków, innych słodyczy czy słodzonych napojów. Co więcej słodycze, które przylegają do zębów przyczyniają się do rozwoju próchnicy

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Jak zachować biały uśmiech?

To w jakim stopniu zęby są przebarwione zależy również od codziennej higieny jamy ustnej. Liczy się częstotliwość mycia zębów, rodzaj pasty, stosowanie nici dentystycznej, która usuwa resztki pokarmów z przestrzeni między zębowych. Istnieje kilka sposobów, które ograniczą ryzyko powstania przebarwień:

  • w miarę możliwości, myć zęby po każdym posiłku, w którym występują barwiące produkty. Po zjedzeniu należy odczekać około 15 minut, gdyż takie produkty często mają kwaśne pH, co czasowo rozmiękcza szkliwo. Nitkowanie jest równie ważnie, ponieważ usuwa płytkę nazębną, która gromadzi się między zębami i zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień.
  • płukanie ust - jeżeli umycie zębów nie jest możliwe, to dobrym wyjściem będzie przepłukanie ust wodą. W ten sposób ogranicza ilość substancji niekorzystnych dla szkliwa.
  • do picia kolorowych napojów używaj słomki. To ograniczy kontakt substancji barwiących i kwasów z zębami.
  • spożywaj produkty, które ograniczają powstawanie przebarwień – jabłka, marchewka, seler naciowy, kalafior, truskawki, mleko i produkty mleczne, żółty ser.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?