Polub nas na Facebooku
Czytasz: Syrop klonowy – jakie ma właściwości? Czy jest kaloryczny?
menu
Polub nas na Facebooku

Syrop klonowy – jakie ma właściwości? Czy jest kaloryczny?

syrop klonowy

Fot. showcake / Getty Images

Syrop klonowy jest słodkim, gęstym ekstraktem wytwarzanym na bazie soku z pnia drzewa klonowego. Na całym świecie znany jest jako tradycyjny produkt kanadyjski, który od wieków wykorzystywany był jako substancja słodząca przez Indian Ameryki Północnej. Zawiera wiele witamin i minerałów.

Syrop klonowy określany jest często kanadyjskim płynnym złotem – nie tylko ma bardzo dobry smak i przypominającą złoto barwę, ale też zawiera wiele cennych substancji, m.in.: mangan, magnez, cynk i witaminy z grupy B. Ponadto jego lecznicze właściwości zostały potwierdzone naukowymi badaniami.

Syrop klonowy – skąd się bierze?

Najdłuższe tradycje, jeśli chodzi o produkcję syropu klonowego, ma prowincja Quebec w Kanadzie. Tam też wytwarza się największe ilości tego produktu. Jednak już wiele wieków wcześniej jego pozyskiwaniem zajmowali się zamieszkujący tamtejsze tereny Indianie. Aby otrzymać najlepszej jakości produkt, należy spełnić kilka warunków. Do produkcji wykorzystuje się sok z określonych gatunków drzewa klonowego. Najlepiej nadają się do tego klon cukrowy, srebrzysty, czerwony i czarny. Ponadto drzewo musi mieć około 30–40 lat, aby można go było użyć do uzyskania syropu. Sam proces nie jest inwazyjny i to samo drzewo można wykorzystywać przez wiele dziesięcioleci, bez czynienia większej szkody.

Ciekawy jest sam proces zbierania syropu klonowego, który odbywa się wczesną wiosną, jeszcze zanim na gałęziach pojawiają się świeże pąki. Najlepsze walory smakowe ma substancja pozyskiwana podczas roztopów, kiedy rośliny nie ulegają przesuszeniu. W pień wkręca się kran, którym sok spływa do wcześniej przygotowanych pojemników. Po zebraniu podlega procesowi zagęszczenia przez podgrzewanie i odparowanie nadmiaru wody, aż do osiągnięcia konsystencji gęstego syropu. Proces ten, pomijając wprowadzenie nowoczesnych linii produkcyjnych, nie różni się od tego, który stosowali niegdyś Indianie. Również zagęszczali syrop przez wrzucanie do naczynia rozgrzanych kamieni, które powodowały parowanie.

Syrop klonowy – skład

Proces produkcji syropu klonowego prowadzony jest tak, aby nie ingerować w jego skład. Najczęściej końcowy produkt zawiera od 1,5 do 3% cukru. Jego zaletą jest również to, że pozostaje wolny od konserwantów, ponieważ butelkowany jest w wysokiej temperaturze (około 82°C), przez co jest zabezpieczony przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów. Po otwarciu butelki jest przydatny do spożycia przez około 18 miesięcy. Co ciekawe do wyprodukowania 1 litra syropu konieczne jest aż 20 do 50 litrów świeżego soku z kory drzewa.

100 g syropu dostarcza 270 kalorii, czyli znacznie mniej niż biały cukier, stąd może stanowić jego zdrowy zamiennik. Ponieważ w jego skład wchodzi głównie sacharoza, konieczne jest spożywanie substancji z umiarem. Nie powinien być stosowany przez osoby na diecie bezcukrowej oraz te z kandydozą. Nie jest też dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami. Za to bardzo dobrze zastępuje miód w przypadku uczulenia na jego składniki.

Obecnie można go kupić w większości sklepów spożywczych i w dużych hipermarketach. Najlepiej wybierać produkt w szklanej butelce, ponieważ ten typ opakowania pozwala znacznie dłużej zachować świeżość produktu. Jego koszt jest porównywalny z ceną dobrego miodu.

Syrop klonowy – jakie posiada właściwości?

Syrop klonowy ma wiele pożądanych dla zdrowia właściwości dzięki zawartym w nim składnikom mineralnym, takim jak: cynk, wapń, sód, potas, żelazo, selen i witaminy z grupy B, a zwłaszcza B2. Już 60 ml syropu dziennie pokrywa w całości zapotrzebowanie dorosłego człowieka na mangan. Jest też źródłem kwasów fenolowych, czyli antyutleniaczy, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Prowadzone badania wykryły w nim aż kilkadziesiąt tego typu związków, które chronią komórki organizmu, przez co zapobiegają wielu chorobom, w tym nowotworom czy cukrzycy typu II. Wyniki badań potwierdziły także działanie syropu hamujące rozwój już powstałych zmian złośliwych przez zmniejszanie produkcji tlenku azotu, który związany jest z trwającym stanem zapalnym.

Dodatkowo regularne spożywanie soku klonowego może cofać zmiany miażdżycowe. Odpowiedzialne za ten proces są zawarte w nim cynk i antyoksydanty. Mangan, który dostarczany jest do organizmu w tej postaci, sprzyja też redukcji złego cholesterolu. Trwają prace badawcze nad wykorzystaniem syropu klonowego jako nośnika bakterii probiotycznych. Pierwsze testy zakończyły się sukcesem. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne dla osób, które mają uczulenie na laktozę, gdyż zawiera ją większość tabletek.

Syrop klonowy – indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny syropu klonowego wynosi 65, więc uznawany jest za wysoki, co sprawia, że produkt nie jest zalecany dla diabetyków. Z drugiej jednak strony substancja w czystej postaci wykazuje działanie hamujące w stosunku do enzymów odpowiadających za rozwój cukrzycy typu II. Wyniki te czekają jednak na potwierdzenie w badaniach klinicznych. Za kluczowy w tym procesie uważany jest kwas abscysynowy, który stymuluje wydzielanie insuliny przez trzustkę i wykorzystanie cukru przez mięśnie. Uważa się, że syrop klonowy lub preparaty na jego bazie mogą w przyszłości stanowić skuteczny lek do walki z cukrzycą wieku dorosłego, a także z zespołem metabolicznym.

Zobaczcie także jak zrobić samemu syrop z kwiatów czarnego bzu:

Zobacz film: Owoce czarnego bzu - właściwości i wykorzystanie. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
25
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?