Zapiekanie powinno przypaść do gustu wszystkim tym, którzy lubią smażone jedzenie. Mimo że to ostanie jest bardzo smaczne, to jest bardzo niezdrowe. Jedzenie zbyt często tak przygotowanych potraw sprzyja otyłości, cukrzycy, a także chorobom serca. Dlatego zamiast smażyć – lepiej zapiekać.
Zobacz także: Zero waste, czyli jak wykorzystać to, co zazwyczaj wrzucamy do kosza
Jak zdrowo zapiekać?
Zdaniem specjalistów od żywienia powinniśmy zapiekać przede wszystkim warzywa. Niestety większość z nas zapiekanki przygotowuje na bazie makaronu. Bardzo często dodajemy do nich tłuste, zawiesiste sosy, które czynią z zapiekanki prawdziwą bombę kaloryczną. Co gorsza, przed połączeniem ze sobą wszystkich składników – każdy z osobna podsmażany. A na koniec to wszystko posypujemy grubą warstwą żółtego sera. Tak przygotowanej zapiekance bardzo daleko do zdrowego dania. Zatem, jak ją odchudzić? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.
- Po pierwsze zamiast smarować naczynie żaroodporne tłuszczem, lepiej wyłożyć je papierem do pieczenia. Dzięki temu potrawa nie przywrze do naczynia, które będzie można później szybciej i łatwiej umyć.
- Po drugie zamiast po żółty ser sięgnijmy po mozzarellę lub fetę. Jeśli jednak te sery nie są w stanie oszukać naszych kubków smakowych i w żaden sposób nie mogą zastąpić żółtego sera, warto sięgnąć po płatki drożdżowe. Mają one charakterystyczny serowo-orzechowy smak, który powinien przypaść do gustu każdemu miłośnikowi żółtego sera.
Temperatura pieczenia. Która jest najlepsza?
Najlepsza temperatura do pieczenia to 100 stopni Celsjusza. Obróbka w takiej temperaturze pomaga zatrzymać w potrawie część witamin z grupy B oraz witaminę C. W takiej temperaturze najlepiej zapiekać warzywa.
Jeśli pieczemy mięso, np. z kurczaka lub indyka temperaturę trzeba podnieść do 180 stopni Celsjusza. Im krócej mięso będzie w piekarniku, tym więcej wartości odżywczych zachowa. Do pieczenia w wysokich temperaturach nie nadają się potrawy mączne. Jeśli zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury zacznie się z nich wytrącać akrylamid. Łatwo go zauważyć – to przypieczona skórka, którą można zaobserwować na pizzy czy zapiekance. Co w nim złego? Otóż akrylamid wykazuje działanie rakotwórcze i może się przyczynić do rozwoju nowotworów.
Zobacz film i dowiedz się jak zacząć jeść zdrowo i smacznie:
Co najlepiej zapiekać?
Do zapiekania najlepiej nadają się zielone, pomarańczowe lub korzeniowe warzywa. Są bogate w witaminy i przeciwutleniacze. Zapiekane ziemniaki będą zdrowszą alternatywą frytek. Jeśli posypiemy je oregano, pieprzem, ostrą papryką wspomożemy trawienie i przyspieszymy metabolizm.
Warto zapiekać także ryby. Do pieczenia najlepsze będą te morskie (najlepiej tłuste), czyli łosoś, halibut, czy dorsz. Dzięki dużej zawartości tłuszczu, mimo że zostaną poddane działaniu wysokiej temperatury, zachowają większość wartościowych substancji, w tym tak cenne dla naszego zdrowia kwasy omega 3. Tak przygotowana ryba nie straci też swoich walorów smakowych. Mięso będzie miękkie i soczyste.