Szampon w kostce to niecodzienna forma tego używanego przez wszystkich środka do pielęgnacji skóry głowy i włosów. To innowacyjny i modny kosmetyk, który pojawił się w sklepach kilka lat temu. Prócz gotowych do nabycia w drogeriach szamponów w kostkach istnieje możliwość ich samodzielnego przygotowania.
Szampon w kostce – co to takiego?
Właściwa pielęgnacja włosów to recepta na zdrową i piękną fryzurę. Podstawą jej uzyskania jest skuteczne oczyszczanie włosów i skóry głowy, jakie zapewnia odpowiednio dobrany szampon. Alternatywną wersją dla płynnej postaci tego kosmetyku jest szampon w kostce. Szacuje się, że jedna kostka odpowiada 500 ml tradycyjnego szamponu i wystarcza na 40–50 zastosowań.
W większości przypadków są to całkowicie naturalne preparaty, w składzie których nie znajdziemy silikonów, konserwantów, parabenów czy SLS. Dodatkowo produkty te są sprzedawane w plastikowych opakowaniach, przez co popularne wśród przedstawicieli nurtu zero waste, czyli bez odpadów. Podkreślić należy, że kostka do włosów doskonale sprawdza się w podróży ze względu na małe rozmiary, wagę i formę.
Jakie składniki znajdują się w szamponach w kostce?
Szampony w kostce zawierają często glicerynę o silnych właściwościach nawilżających bądź czerwoną glinkę, która doskonale oczyszcza, odżywia i regeneruje włosy oraz chroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Powszechnie spotykanym składnikiem kostek do mycia włosów jest mięta pieprzowa, która orzeźwia i koi skórę głowy, stymuluje krążenie krwi i pobudza wzrost włosów. Kosmetyki te opracowywane bywają na bazie mleka kokosowego, które bogate jest w aminokwasy o działaniu przeciwutleniającym i opóźniającym procesy starzenia się skóry. Dodatkowo łagodzą podrażnienia i doskonale odżywiają włosy.
Często spotykanym zestawieniem w szamponach w kostce jest olej rycynowy i jojoba, które znane są ze swoich właściwości pielęgnacyjnych, nawilżających, nabłyszczających, hamują też wypadanie włosów i wzmacniają je. Dzięki nim włosy stają się miękkie, lśniące i jedwabiście gładkie. Innym możliwym składnikiem jest olej awokado regenerujący zniszczoną strukturę włosa, usuwający łamliwość i rozdwajanie się końcówek, czy olej jojoba, który przenika w strukturę włosa, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną zapobiegającą utracie wilgoci. Jednym z częściej spotykanych składnikiem szamponów w kostce jest masło shea, które odżywia, regeneruje, nabłyszcza i uelastycznia włosy.
Ile kosztuje szampon w kostce?
Szampon w kostce nabyć można w wybranych aptekach, drogeriach i dzięki sprzedaży internetowej. Może mieć rozmaite kształty, lecz najbardziej powszechny jest okrąg o wadze 85 g. Cena produktu jest dość rozbieżna, co determinowane jest przede wszystkim producentem i składem. Może wahać się od 18 do nawet 80 zł.
Domowy szampon do włosów. zobacz film i dowiedz się jak go przygotować:
Szampon w kostce – jak się go używa?
Pierwsze spotkanie z szamponem w kostce może okazać się nieco problematyczne, lecz z czasem korzystanie z niego staje się bardzo proste. W pierwszej kolejności należy dokładnie zmoczyć włosy letnią wodą. Następnie zwilża się kostkę do mycia, po czym delikatnie pociera się nią o włosy. W porównaniu z płynną wersją kosmetyku nakładanie szamponu w kostce trwa nieco dłużej. Po dokładnym nałożeniu środka na całe włosy i wmasowaniu w skórę głowy powstaje dużo puszystej i gęstej piany, którą po kilku minutach należy obficie spłukać, unikając kontaktu z oczami. Podczas spłukiwania można użyć soku z cytryny lub octu, których kwaśność skutecznie usunie pozostałe ewentualnie osady. Szamponu w kostce dzięki zbilansowanym składnikom można używać nie tylko do mycia włosów, ale i całego ciała. Zaleca się je przechowywać w mydelniczce z otworami lub siatce umożliwiającej swobodny odpływ wody.
Szampon w kostce – jak zrobić go samodzielnie?
Szampon w kostce, tak jak większość stosowanych na co dzień kosmetyków, można przygotować samodzielnie w domu. W zależności od dobranych składników kostki do mycia włosów będą różnić się między sobą właściwościami i wyglądem.
Oto przepis na mydło w kostce na bazie maceratu z mniszka lekarskiego.
Niezbędne składniki:
- 1 łyżka jogurtu naturalnego,
- 116 g wody destylowanej,
- 71 g wodorotlenku sodu,
- 165 g oleju kokosowego,
- 60 g masła shea,
- 75 g oleju rzepakowego,
- 200 g maceratu z mniszka lekarskiego na oliwie z oliwie.
Wszystkie oleje podgrzewa się w garnku ze stali nierdzewnej do momentu całkowitego rozpuszczenia, po czym studzi do temperatury 34–35℃. Do osobnego naczynia wlewa się wodę destylowaną i dodaje do niej wodorotlenek sodu. Składniki miesza się do powstania jednolitej mieszaniny. Do olejów wlewa się ług sodowy i blenduje do uzyskania lekko zagęszczonej masy. Następnie dodaje się jogurt i ponownie blenduje. Mikstura powinna posiadać konsystencję budyniu. Wlewa się ją do silikonowych foremek owiniętych wcześniej folią spożywczą, po czym odstawia na 24 godziny. Po wyciągnięciu z formy produkt odstawia się na 4–6 tygodni w suche i przewiewne miejsce. Z przepisu powinno się uzyskać 7 100-gramowych kostek.