Prozdrowotne właściwości soku z cytryny były cenione już w starożytności. Stosowano go w tradycyjnej medycynie Chin, z których najprawdopodobniej cytryny się wywodzą. O zbawiennym wpływie tych cytrusów na zdrowie wzmiankował Hipokrates. W XVIII w. cytryna zrobiła karierę jako lekarstwo na szkorbut, który dziesiątkował marynarzy. Współcześnie sok cytrynowy stanowi podstawę diet odchudzających, oczyszczających i wzmacniających organizm. Uznawany jest także za niezawodny środek kosmetyczny.
Sok z cytryny – skład chemiczny
Sok z cytryny jest dobrym źródłem witaminy C, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwas askorbinowy uczestniczy w produkcji białych krwinek, kolagenu, metabolizmie tłuszczów. Zwiększa przyswajalność żelaza i witaminy E, działa bakteriobójczo i antyoksydacyjnie. Cytryna zawiera także wiele innych witamin: A, E, B1, B2, B3, B6, B9.
W soku z cytryny znajdują się sole mineralne (głównie potasu, miedzi, magnezu i żelaza), które biorą udział w niemal wszystkich procesach fizjologicznych. Cytrynowy miąższ jest także zasobny w kwasy organiczne (w szczególności cytrynowy) o silnym działaniu przeciwutleniającym, alkalizującym i antyseptycznym. Ponadto sok cytrynowy obfituje w związki polifenolowe (rutynę, kwercetynę, resweratrol i hesperetynę), które wzmacniają odporność organizmu i ograniczają szkodliwe działanie wolnych rodników. Obecne w cytrynie fitoncydy są naturalnymi antybiotykami, pektyny stanowią rozpuszczalną frakcję nieodzownego w diecie błonnika, a aromatyczny olejek cytrynowy ma silne właściwości bakteriobójcze i skutecznie łagodzi objawy dolegliwości związanych z układem krążenia.
Sok z cytryny na odchudzanie i dobre trawienie
Zawarte w cytrynowym soku substancje stymulują produkcję enzymów trawiennych i poprawiają perystaltykę jelit, usprawniają procesy metaboliczne, zapobiegając wzdęciom i zaparciom. Co więcej, ułatwiają nawodnienie organizmu, oczyszczają układ pokarmowy z toksyn, obniżają indeks glikemiczny niektórych produktów i wydłużają uczucie sytości po ich spożyciu.
Niskokaloryczny sok z cytryny pomaga utrzymać prawidłową wagę i może przyspieszać odchudzanie. Należy jednak pamiętać, że samo jego picie nie spowoduje utraty zbędnych kilogramów. Trzeba połączyć je ze zrównoważoną dietą z ujemnym bilansem energetycznym oraz regularną aktywnością fizyczną.
Zobacz film: Woda z cytryną - jak działa na organizm? Wpływ na odchudzanie, przepis, skutki uboczne
Sok z cytryny a oczyszczanie i "odkwaszanie" organizmu
Sok z cytryny ma silne właściwości antyseptyczne i wykazuje działanie moczopędne. Obecne w nim związki rozpuszczają kamienie nerkowe i żółciowe, redukują ilość kwasu moczowego (jego nadmiar jest przyczyną wielu chorób), ułatwiają wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii. Tym samym sok z cytryny intensyfikuje proces oczyszczania organizmu z toksyn.
Wbrew pozorom sok z cytryny ma właściwości alkalizujące. W procesie metabolizmu zawartych w nim kwasów powstają bowiem zasady, które równoważą pH płynów ustrojowych zaburzane przez nadmierne spożycie produktów kwasotwórczych.
Sok z cytryny w walce z infekcjami i nowotworami
Sok z cytryny wzmacnia układ immunologiczny i działa antyseptycznie. Dlatego jego picie zalecane jest zarówno w celach profilaktycznych, jak i w czasie infekcji bakteryjnych, wirusowych czy zakażeń grzybiczych. Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy sok z cytryny może zapobiegać kancerogenezie, a nawet niszczyć komórki rakowe.
Obecne w soku z cytryny związki spowalniają procesy starzenia się organizmu, a także wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, ograniczając ryzyko miażdżycy, zawałów, udarów.
Wpływ soku z cytryny na skórę, włosy i paznokcie
Stała obecność soku z cytryny w diecie, a także miejscowe stosowanie go w odpowiednim stężeniu poprawiają kondycję skóry. Substancje bioaktywne łagodzą objawy starzenia się skóry (wygładzają ją, czynią bardziej jędrną i elastyczną), likwidują przebarwienia, trądzik, zaskórniki. Wzmacniają też włosy i paznokcie – odżywiają je i przeciwdziałają szkodliwemu wpływowi czynników zewnętrznych. Sok z cytryny naturalnie rozjaśnia włosy oraz płytki paznokciowe (np. u palaczy).
Jak wycisnąć sok z cytryny?
Sok z cytryny należy wyciskać bezpośrednio przed spożyciem. W przeciwnym razie utleni się, tracąc wiele spośród swoich wartości. Najwięcej soku uzyskuje się z owocu o temperaturze pokojowej, przekrojonego nie w poprzek, lecz na skos. Przed wyciskaniem warto nieco zmiękczyć cytrynę, np. turlając ją po twardej powierzchni. Z tak przygotowanego średniej wielkości owocu z użyciem wyciskarki można otrzymać około 3–4 łyżek soku. Jeśli potrzebna jest mniejsza ilość, najlepiej jest przebić skórkę wykałaczką i wycisnąć sok przez powstały otwór. Następnie umieścić w nim wykałaczkę, by cytryna nie straciła świeżości i w takim stanie przechowywać ją w lodówce.
Dawkowanie soku z cytryny
Zachowanie umiaru to jedna z podstawowych zasad zdrowej diety, ale zasadniczo picie soku z cytryny jest bezpieczne i trudno go przedawkować. Ostrożność powinny zachować osoby silnie odwodnione, zażywające środki przeczyszczające, cierpiące na refluks żołądkowy albo nadwrażliwość zębów oraz kobiety w okresie ciąży i laktacji.
Sok z cytryny warto pić na czczo, rozcieńczony czystą wodą o temperaturze pokojowej, bez dodatku substancji słodzących. Najlepiej posłuży wówczas detoksykacji organizmu. Jednocześnie doda energii i poprawi nastrój lepiej niż filiżanka kawy. Spożywanie wody z cytryną jest także korzystne na pół godziny przed posiłkiem oraz godzinę po nim. Napój wpływa pozytywnie na proces trawienia i wspomaga odchudzanie.