Zaparcia to stosunkowo powszechna i nierzadko wstydliwa dolegliwość spotykająca niemal każdą osobę. Najczęściej zaparcia powstają w wyniku zmiany lub niewłaściwego odżywiania się, przewlekłego stresu, odwodnienia, gorączki oraz innych chorób. W medycynie wyróżnia się także zaparcia krótkotrwałe oraz przewlekłe. Aby leczyć i zapobiegać zaparciom warto wprowadzić odpowiednią dietę, a także zwiększyć aktywność fizyczną.
Najlepszy domowy sposób na zaparcia – mniej cukru, więcej błonnika
Aby pozbyć się zaparć domowymi sposobami, należy zwiększyć ilość błonnika w spożywanych pokarmach. Błonnik (włókno pokarmowe) to grupa substancji pochodzenia roślinnego, odgrywających ważną rolę w prewencji chorób cywilizacyjnych. Błonnik nie jest trawiony, ani wchłaniany w organizmie, za to wiąże wodę w przewodzie pokarmowym, zwiększając objętość masy kałowej i eliminację niestrawionych resztek. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie 20-40 gramów błonnika dziennie.
Należy pamiętać, że osoby nie spożywające dotąd pokarmów bogatych w błonnik, powinny wprowadzać go stopniowo do diety, aby układ pokarmowy mógł się do niego przyzwyczaić. W przeciwnym razie spora dawka błonnika wywoła problemy żołądkowe, wzdęcia i bóle brzucha, których osoby cierpiące na zaparcia wolałyby uniknąć. Zaparciom sprzyja spożywanie dużej ilości cukru, dlatego należy ograniczyć spożycia produktów bogatych w cukier. Z jadłospisu osoby skarżącej się na zaparcia na dobre powinny zniknąć słodycze, słodzone napoje (również kawa i herbata), herbatniki, żelki oraz napoje gazowane. W to miejsce warto wprowadzić razowe pieczywo, płatki owsiane, brązowy ryż, muesli, owoce, warzywa, kasze i brązowy ryż.
Szybki domowy sposób na zaparcia - owoce
Jeśli zaparcia nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, a pomoc potrzebna jest od zaraz, warto zastosować sprawdzone od wielu lat domowe metody na pozbycie się zaparć. Orężem pierwszego wyboru będą śliwki, które najlepiej spożywać suszone. Dobroczynne działanie śliwek na układ pokarmowy tkwi w sporej ilości błonnika. W 100 g surowych śliwek jest ok. 1,5 g błonnika, natomiast w suszonych ok. 10 g! Skuteczną metodą jest wstawienie kilku suszonych śliwek na noc do przegotowanej wody i zjedzenie ich z samego rana. Można także wypić kompot z rozmoczonych lub rozgotowanych śliwek, jednak warto pamiętać, by nie słodzić kompotu!
Wśród owoców zawierających sporą dawkę błonnika i pomocnych w walce z zaparciami warto zdecydować się na zjedzenie kilku gruszek. W 100 g tych owoców znajduje się ok. 3,1 g błonnika. Poza tym mogą wywołać efekt przeczyszczający, który jest pożądany dla osób borykających się z problemem zaparć. Dobrym sposobem na zaparcia mogą okazać się także surowe jabłka, które zawierają ok. 2,5 g błonnika w 100 g. Dodatkowo, jabłka wspomagają trawienie i zdaniem niektórych osób są skuteczne w walce z odchudzaniem. Dobrym i naturalnym sposobem na przeczyszczenie może być także zjedzenie truskawek. Za sprawą zawartego w nich enzymu – bromeliny, ułatwiają trawienie, a także regulują pracę przewodu pokarmowego i wspomagają wydalenie toksyn. Aby wyeliminować zaparcia można zjeść niewielką ilość daktyli, fig oraz rodzynek, które mają dobroczynny wpływ na perystaltykę jelit, jednak nie powinno się spożywać ich w nadmiarze, ze względu na możliwość wywołania wzdęć.
Naturalny napój na zaparcia dla dzieci i dorosłych – przepis
Ze wspomnianych suszonych śliwek i daktyli można przyrządzić zdrowy napój, który stosowany regularnie pomoże osobom skarżącym się na zaparcia. Potrzebne będzie ok. 150 g suszonych daktyli, 150 g suszonych śliwek, niewielki garnek, szczelnie zakręcany słoik oraz ok. 3-4 szklanki wody (ilość wody zależy od pożądanej konsystencji napoju). Wodę należy zagotować w garnku i wrzucić do niej uprzednio posiekane suszone śliwki i daktyle, cały czas mieszając, aż uzyska się jednorodną konsystencję. Po wymieszaniu należy odstawić do ostygnięcia i przechowywać lodówce. Osobom z zaparciami wywołanymi złą dietę, należy podać ok. 3-4 łyżek rano na czczo lub podczas śniadania.
Zobaczcie, jakie są zalety codziennego picia melisy:
Zioła jako domowe sposoby na zaparcia
Dobroczynne działanie ziół jest nie do przecenienia, zwłaszcza w problemach z wypróżnianiem się. Na zaparcia mogą pomóc zioła spożywane w formie naparów, odwarów i herbatek ziołowych. Zwolennicy naturalnych i domowych sposób w walce z zaparciami, zalecają spożywanie siemienia lnianego, które jest bogate w błonnik, a także za sprawą zawartych w nasionach siemienia lecytyny – wpływa na perystaltykę jelit. Wystarczy wsypać ok. 2-3 łyżki zmielonego siemienia lnianego do szklanki z ciepłą wodą i zostawić na pewien czas. W przypadku wypicia szklanki takiego napoju, efekt przeczyszczający następuje następnego ranka. Na przeczyszczenie może pomóc także korzeń lukrecji, mięta, melisa, rumianek, kminek oraz glistnik. Poza tym, właściwości przeczyszczające ma także zielona herbata, której łagodny napar, podobnie jak napój z siemienia lnianego, warto spożyć przed snem.