Polub nas na Facebooku
Czytasz: Mięta pieprzowa - kiedy można liczyć na jej lecznicze właściwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Mięta pieprzowa - kiedy można liczyć na jej lecznicze właściwości?

NAN

Fot: nolonely / stock.adobe.com

Mięta jest ziołem, które rośnie na całym świecie i wszędzie cenione jest za swoje lecznicze właściwości. Jej intensywny zapach i charakterystyczny smak sprawiają, że równie często jest używana jako przyprawa.

Kiedy mowa o leczniczych właściwościach mięty, najczęściej chodzi o jej odmianę pieprzową, zwaną także miętą zieloną. W medycynie wykorzystuje się jej wyciąg, czyli olejek eteryczny oraz liście, które zawierają garbniki (łagodzą podrażnienia), flawonoidy (przeciwutleniacze) i kwasy fenolowe (o właściwościach odkażających).

Mięta na ból brzucha - właściwości listków rośliny

Najpopularniejszą zaletą mięty jest jej pozytywny wpływ na podrażniony żołądek. Ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Pomaga w leczeniu zaburzeń trawienia i ich objawów, takich jak wzdęcia i zaparcia.

Zobacz także: Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.

Przyczynia się do tego przede wszystkim zawarty w liściach mentol, który zwiększa wydzielanie żółci i ma działanie tzw. wiatropędne.

Na dolegliwości ze strony układu pokarmowego najlepiej sprawdza się napar z mięty bądź mięta w postaci herbaty, które można spożywać zwłaszcza po większych i ciężkostrawnych posiłkach. Jako suplement diety wspomagający trawienie mięta wskazana jest także dla dzieci cierpiących na zaparcia lub wzdęcia. Aby zapobiec nawracającym dolegliwościom, zalecane jest picie herbaty miętowej trzy razy dziennie.

Dodatkowo potwierdzono badaniami, że mięta wykazuje silne działanie antybakteryjne i antywirusowe. Jest skuteczna w walce z bakteriami wywołującymi dolegliwości przewodu pokarmowego, ale także z Salmonellą, E. coli czy gronkowcem złocistym. Ma działanie uspokajające - tonizujące układ nerwowy, dlatego przydaje się w łagodzeniu stresu.

Mięta - działanie olejku eterycznego

Wyciąg z mięty zmniejsza ból głowy. Olejek eteryczny stosowany jest przede wszystkim w dolegliwościach ze strony układu oddechowego, najczęściej w formie inhalacji bądź maści do wcierania. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.

Jego duża skuteczność w walce z bakteriami i w łagodzeniu bólu sprawiają, że jest składnikiem wielu tabletek do ssania na ból gardła.

Olejek miętowy wykorzystywany jest nie tylko w medycynie, ale również w kosmetyce. Jest składnikiem kremów i preparatów, po których odczuwa się chłód i odświeżenie. Ekstrakt z mięty drażni bowiem receptory zimna w skórze i błonach śluzowych. Często jest też składnikiem preparatów do stóp ze względu na odświeżające i przeciwgrzybicze właściwości.

Mięta - zastosowanie w przemyśle spożywczym

Mięta jest jedną z popularniejszych przypraw i dodatków do potraw (np. sosów, sałatek, farszu) oraz napojów, którym nadaje charakterystyczny orzeźwiający smak i zapach. Wodę z listkami mięty warto spożywać szczególnie latem, ponieważ skutecznie gasi pragnienie. Roślina jest też podstawowym smakiem większości dostępnych na rynku gum do żucia i preparatów odświeżających oddech. Szerokie zastosowanie ma także w cukiernictwie.

Kiedy warto leczyć się ziołami? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Rodzaje mięty

Niezależnie od odmiany miętę charakteryzuje intensywny smak i zapach. Obecnie uprawianych jest jej kilkadziesiąt gatunków, które różnią się od siebie wielkością, kształtem liści czy smakiem i zapachem.

Najpopularniejszym gatunkiem w ziołolecznictwie jest mięta pieprzowa, zwana inaczej lekarską.

Podobne działanie lecznicze wykazuje również mięta polna, która jednak pozostaje w cieniu popularniej mięty pieprzowej.

Wiele gatunków i rodzajów tej rośliny sadzi się w ogrodach dla zapachu i zróżnicowanego smaku, a także ze względu na modę na hodowanie ziół. Można spotkać odmianę: jabłkową, ananasową, czekoladową, cytrynową itp. Oczka wodne często obsadza się miętą nawodną. Niezależnie od gatunku jej liście zawierają mentol (chociaż w zróżnicowanych ilościach), ale to głównie mięta pieprzowa uważana jest za królową ziół o właściwościach leczniczych.

Zobacz także: Gojnik – przelotna moda czy ziele posiadające sprawdzone właściwości?

Picie mięty - skutki uboczne

Mięta ma silne działanie lecznicze, przez co może powodować równie silne skutki uboczne.

Niepożądane efekty wywołuje zwłaszcza olejek z mięty pieprzowej, który ma silne stężenie substancji o działaniu podrażniającym.

Dużo rzadziej efekty uboczne powoduje herbata miętowa, zwłaszcza jeżeli przestrzegane są zasady jej umiarkowanego spożycia.

Olejek miętowy stosowany na ból brzucha w większych dawkach może go powodować zamiast uśmierzać i wywoływać wymioty. Może też wywołać głęboki sen i problemy z równowagą. Ze względu na zawartość substancji drażniących ekstrakt z mięty w mocnym stężeniu stosowany na skórę może być przyczyną zaczerwienienia, a u niektórych reakcji alergicznej. Dlatego warto go rozcieńczać z innym olejkiem (np. migdałowym) i dopiero w takiej postaci nakładać na skórę.

Olejek z mięty pieprzowej lub silny ekstrakt z rośliny stosowany w nadmiarze może mieć niekorzystne działanie na kobiety w ciąży, dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
236
28
Polecamy
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny
Bluszczyk kurdybanek – poznaj tajemnice rośliny Dzień Dobry TVN
Liść laurowy, pieprz, cynamon, ziele angielskie i jałowiec - przyprawy o niezwykłej mocy
Liść laurowy, pieprz, cynamon, ziele angielskie i jałowiec - przyprawy o niezwykłej mocy Dzień Dobry TVN
Fenkuł polecany na wzdęcia i kaszel.
Jak bezpiecznie stosować koper włoski?
Fenkuł polecany na wzdęcia i kaszel. Jak bezpiecznie stosować koper włoski? TVN zdrowie
Mięta i jej prozdrowotne właściwości.
Napar miętowy, syrop miętowy i olejek miętowy
Mięta i jej prozdrowotne właściwości. Napar miętowy, syrop miętowy i olejek miętowy TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie