Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek migdałowy – jak działa na włosy, skórę twarzy i całego ciała
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek migdałowy – jak działa na włosy, skórę twarzy i całego ciała

Olejek migdałowy w słoiczki i rozsypane dookoła migdały

Fot: 5ph / fotolia.com

Olejek migdałowy zawiera mnóstwo drogocennych składników, jest hipoalergiczny – nie uczula i nie wywołuje podrażnień. Może być wykorzystywany nawet do pielęgnacji skóry z problemami, skóry kobiet w ciąży i niemowlaków. Sprawdź, jakie ma właściwości kosmetyczne.

Olejek migdałowy pozyskiwany jest z pestek owoców migdałowca pospolitego (czyli z migdałów) w wyniku tłoczenia na zimno. Migdałowiec jest drzewem, które rośnie na terenie Azji, w krajach śródziemnomorskich, północnej Afryce i Ameryce. Olej ze słodkich migdałów ma złocistą, żółto-brązową barwę i charakterystyczny, lekko duszący zapach oraz tłustą, oleistą konsystencję. Jest używany między innymi do produkcji perfum, kremów, balsamów, olejków do masażu i mydeł.

Olejek migdałowy należy przechowywać w ciemnym miejscu, najlepiej w szklanej butelce. W wyniku kontaktu z czynnikami zewnętrznymi może się utlenić i stracić swoje właściwości. Jego przydatność do użycia to 4-6 miesięcy (od pierwszego otwarcia butelki).

Olej z migdałów – właściwości

Olejek migdałowy może być pozyskiwany zarówno ze słodkich, jak i gorzkich migdałów. Olej z gorzkich migdałów zawiera w swoim składzie glikozyd cyjanogenny, który może być toksyczny dla organizmu. W wyniku procesu destylacji z oleju można usunąć tę substancję, jednak mimo to najczęściej wykorzystuje się olej ze słodkich migdałów. Warto jednak pamiętać, że obydwa oleje mają podobne właściwości i można znaleźć je w kosmetykach pielęgnacyjnych.

Olej migdałowy jest bogaty w substancje odżywcze i nawilżające, które korzystnie działają na skórę i włosy. W skład oleju wchodzą:

  • Proteiny – uzupełniają braki w budowie włosów, dzięki czemu przestają one być kruche i łamliwe. Stają się silniejsze, grubsze i bardziej lśniące.
  • Żelazo – wspomaga regenerację skóry, pomaga wzmacniać włókna kolagenowe, działa przeciwutleniająco. Może spowalniać procesy starzenia się skóry. Odżywia skórę i poprawia jej ukrwienie.
  • Magnez – działa antyoksydacyjnie, nawilża i regeneruje skórę. Wspomaga regenerację włosów. Ma właściwości przeciwzapalne.
  • Mangan – koryguje zmarszczki, zwiększa elastyczność skóry, działa antyutleniająco. Wspomaga działanie filtrów przeciwsłonecznych.
  • Fosfor – odżywia, wzmacnia i regeneruje skórę. Ma działanie przeciwświądowe. Wpływa na utrzymanie prawidłowego pH, stymuluje odnowę komórek skóry.
  • Potas – pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry i włosów, sprawia, że wyglądają zdrowo.
  • Sód – działa przeciwstarzeniowo i nawilżająco. Odpowiada za prawidłowe napięcie i jędrność skóry.
  • Cynk – pomaga oczyścić skórę z nadmiaru sebum, zwęża rozszerzone pory, łagodzi stany zapalne, przywraca prawidłowe pH, zapobiega powstawaniu zaskórników.
  • „Witaminy młodości”, czyli witaminy A i E – witaminy te osłabiają działanie wolnych rodników, które przyczyniają się do redukcji kolagenu i elastyny, pojawiania się zmarszczek, przebarwień i innych niedoskonałości. Stymulują odnowę komórkową. Podnoszą zdolność komórek skóry do wiązania cząsteczek wody. Wzmacniają włosy, dzięki czemu stają się grubsze, bardziej lśniące i nie wypadają.
  • Witamina D – zwiększa napięcie naskórka i przyspiesza gojenie się ran. Reguluje cykl odnowy biologicznej naskórka.
  • Witamina B – łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie się ran i stymuluje podziały komórkowe w naskórku. Spowalnia powstawanie zmarszczek. Chroni włosy i zapobiega rozdwajaniu się końcówek.

Zobacz także: Kwas migdałowy – działanie, efekty, efekty uboczne. Jak stosować kwas migdałowy?

Olej migdałowy na włosy

Olej ze słodkich migdałów stosowany na włosy działa regenerująco, odżywiająco i nawilżająco. Regularne stosowanie oleju sprawia, że kosmyki stają się silniejsze, gładsze, nie łamią się i nie wypadają. Polecany jest szczególnie do włosów suchych i zniszczonych, a także profilaktycznie do włosów mniej wymagających. Dodatkowo olejek migdałowy chroni włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, np. promieni ultrafioletowych.

Olejek migdałowy należy nakładać na całą długość włosów. Aby podnieść temperaturę, która rozszerza łuski i sprawia, że olejek może wniknąć w głąb włosa, można nałożyć na głowę foliowy czepek, a potem owinąć ją ręcznikiem. Olejek można pozostawić na włosach na godzinę lub nawet całą noc. Po skończonej kuracji należy umyć głowę delikatnym szamponem.

W przypadku włosów zniszczonych warto powtarzać olejowanie 2-3 razy w tygodniu. W innych przypadkach wystarczy przeprowadzać zabieg raz w tygodniu.

Olejek migdałowy do twarzy i ciała

Olej ze słodkich migdałów działa na twarz regenerująco, dogłębnie nawilżając skórę. Spowalnia procesy starzenia się skóry, wygładza ją i ujędrnia. Pomaga usuwać martwe komórki, rozjaśnia skórę i nadaje jej blask. Łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie się zmian skórnych.

Może być stosowany zamiennie z kremami przeciwzmarszczkowymi czy nawilżającymi lub nawet zamiast nich. Łatwo się rozsmarowuje i szybko wchłania (jednak lepiej nie stosować go przed nałożeniem kosmetyków do makijażu – może być zbyt tłusty). Olejek warto nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy tuż przed snem lub dodać do maseczek bądź glinek.

Zobacz także: Olejek różany – jakie ma właściwości? Jak go stosować?

Olejek migdałowy można stosować również do demakijażu. Jego tłusta konsystencja doskonale usuwa nawet wodoodporny makijaż.

Aby nawilżyć skórę całego ciała, można dodać odrobinę oleju do kąpieli, wykorzystać jako olejek do masażu lub składnik domowych peelingów. Olejek migdałowy może wspomagać walkę z rozstępami i cellulitem.

Zobacz film: Olej z wiesiołka – zastosowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
40
2
Polecamy
Niezwykły olej z Afryki.
Jak wykorzystać olej marula?
Niezwykły olej z Afryki. Jak wykorzystać olej marula? Dzień Dobry TVN
Olej monoi – naturalny kosmetyk.
Jak stosować?
Olej monoi – naturalny kosmetyk. Jak stosować? Dzień Dobry TVN
Olej makadamia – jakie ma właściwości i jak stosować go na włosy, twarz i skórę całego ciała
Olej makadamia – jakie ma właściwości i jak stosować go na włosy, twarz i skórę całego ciała TVN zdrowie
Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało
Olej z pestek malin – jakie ma właściwości, jak stosować go na twarz, włosy i całe ciało TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?