Polub nas na Facebooku
Czytasz: Suche włosy – przyczyny oraz sposoby na ich nawilżenie i pielęgnację
menu
Polub nas na Facebooku

Suche włosy – przyczyny oraz sposoby na ich nawilżenie i pielęgnację

Kobieta ze zmęczonym wyrazem twarzy i rozczochranymi włosami

Fot: fotolia.com

Nieodpowiednia pielęgnacja włosów, zła dieta, farbowanie i codzienna stylizacja sprawiają, że kosmyki stają się bardzo suche. Włosy, tak jak skóra naszego ciała, wymagają odpowiedniego traktowania. Podpowiadamy, jak nawilżyć włosy i co zrobić, by były zdrowe i lśniące.

Suche włosy charakteryzują się tym, że mocno się puszą i łamią, trudno je ułożyć, a z czasem pojawia się nawet łupież suchy. Poddawanie włosów częstym zabiegom stylizacyjnym, farbowaniu, trwałej ondulacji, tylko pogarsza ich stan. Włosy tracą jeszcze większe ilości wody i zostają pozbawione olejków nawilżających. Aby zapobiec dalszemu wysuszaniu i przyspieszyć regenerację włosów, należy pamiętać o ich intensywnym i regularnym nawilżaniu.

Jak dbać o włosy na wakacjach?  Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak dbać o włosy na wakacjach? Źródło: 36,6.

Suche włosy – przyczyny utraty wody

Oto najczęściej spotykane powody wysuszenia włosów:

  • Poddawanie włosów zabiegom z użyciem wysokiej temperatury – powoduje to znaczną utratę wody. Im częściej suszysz, kręcisz, prostujesz swoje kosmyki, tym więcej wody z nich ucieka. Zmniejsz częstotliwość stylizacji na gorąco – suszenie ciepłym powietrzem zastąp chłodnym, używaj też dyfuzora i nakładaj preparaty chroniące suche włosy przed wysoką temperaturą.
  • Nieodpowiednie kosmetyki do włosów – mowa tutaj nie tylko o produktach do stylizacji włosów, ale też o źle dobranych szamponach i odżywkach. Utracie wody sprzyja stosowanie szamponów przeciwłupieżowych, rozjaśniających i zawierających silikony.
  • Zbyt częste mycie głowy (woda zmniejsza nawilżenie włosów).
  • Koloryzacja i rozjaśnianie – zwłaszcza samodzielne zabiegi koloryzujące. Składniki farb, między innymi amoniak, powodują, że włosy ulegają zniszczeniom i tracą nawilżenie.
  • Niewłaściwe działanie gruczołów łojowych, które powoduje wysuszanie skóry głowy
  • Uboga pielęgnacja – zapominanie o produktach takich jak odżywka i szampon do włosów suchych.
  • Zła dieta, uboga w witaminy, kwasy tłuszczowe i kwasy omega-3.
  • Czynniki środowiskowe, takie jak klimatyzacja, suche powietrze (zwłaszcza w okresie grzewczym), nadmierna ekspozycja na słońce.
  • Postaraj się wyeliminować jak najwięcej opisanych wyżej, szkodliwych czynników, a Twoje kosmyki odzyskają blask i witalność.

Czym nawilżyć włosy – pielęgnacja

Aby zabezpieczyć włosy przed utratą wody, stosuj odpowiednie kosmetyki:

  • Szampon na suche włosy – to absolutne minimum i podstawa pielęgnacji. Używaj delikatnych, ale mocno nawilżających kosmetyków przeznaczonych do suchych włosów.
  • Odżywka na suche włosy – ważne, aby nie zawierała siarczanów i silnych silikonów, które odwadniają włosy. Stosuj ją po każdym myciu.
  • Maska na suche włosy – postaw na składniki takie jak biotyna, keratyna oraz roślinne komórki macierzyste. Maski nakładaj na całą długość, a szczególnie na suche końcówki włosów. W chwilach największego kryzysu możesz stosować ją zamiast odżywki, po każdym myciu.
  • Olejki do włosów suchych – po każdym myciu nakładaj na końcówki olejek migdałowy, arganowy bądź kokosowy.

Nie zapomnij o ważnych czynnościach, jakimi są:

  • Podcinanie końcówek – co 2-3 miesiące wybierz się do fryzjera, aby obciąć suche końce włosów. Podcinanie sprawia, że uszczerbek nie pnie się w górę, a Twoje włosy wyglądają lepiej i są zdrowsze. Jeśli nie będziesz robić tego regularnie, ilość rozdwojonych końcówek znacznie się zwiększy.
  • Płukanie włosów letnią lub zimną wodą – ta czynność zamyka łuski włosa, co zapobiega utracie wody. Możesz też płukać włosy w wodzie z octem.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co kupuję

Nawilżanie włosów – domowe sposoby na suche włosy

Aby Twoje włosy odzyskały zdrowie i blask, nie musisz wydawać fortuny na kosmetyki czy zabiegi w salonach fryzjerskich. Przedstawiamy sprawdzone, domowe sposoby na suche włosy.

  • Domowa maseczka na suche włosy z jajka i olejku rycynowego

Żółtko, sok z połowy cytryny, odrobinę olejku rycynowego zmieszaj ze sobą i nałóż na włosy. Zawiń czepkiem lub folią i ręcznikiem, a po minimum 30 minutach spłucz i umyj dokładnie głowę łagodnym szamponem bez SLS.

  • Maseczka na suche włosy z bananów, awokado i kefiru

Banana, pół awokado, 4 łyżki kefiru, 2 łyżeczki oleju z pszenicy i łyżeczkę miodu dokładnie zmiksuj, nałóż na umyte włosy i po około 40 minutach spłucz.

  • Domowa odżywka na suche włosy z aloesem

Zmiksuj ze sobą łyżeczkę oliwy z oliwek i pół szklanki przegotowanej wody, potem dodaj łyżkę miodu i wymieszaj. Mieszankę wetrzyj w skórę głowy i rozprowadź na całej długości włosów. Nałóż czepek i ręcznik. Spłucz po 30 minutach.

  • Maseczka z awokado i oleju kokosowego

Połowę rozgniecionego awokado zmieszaj z 2 łyżkami oleju kokosowego, nałóż na głowę, przykryj czepkiem i ręcznikiem, a potem spłucz po 15 minutach.

  • Domowa odżywka do włosów suchych z nafty kosmetycznej

Zmieszaj ze sobą 3 łyżki nafty kosmetycznej, 2 żółtka i odrobinę oleju rycynowego. Taką mieszankę nałóż na suche włosy, zabezpiecz czepkiem i ręcznikiem, a po 30 minutach umyj głowę. Potem nałóż odżywkę i spłucz włosy wodą z sokiem z cytryny.

Pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych polega na ich regularnym nawilżaniu. Dużą zaletą jest możliwość wykorzystywania naturalnych składników, takich jak olej kokosowy, migdałowy, arganowy czy rycynowy. Stosuj preparaty przeznaczone do suchych włosów, wypróbuj domowe sposoby na ich pielęgnację i przekonaj się, że Twoje włosy wkrótce odzyskają blask.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
5
Komentarze (2)
Magda
Nie naklada sie na suche wlosy bialka bo zrobi jeszcze wiekszy przesusz. Jak cos to tylko zóltko
Czytaj całość
Atei
bzdura kompletna z octem tak jak i z cytryną i żółtkiem !!!!!!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni