Polub nas na Facebooku
Czytasz: Olejek różany – jakie ma właściwości? Jak go stosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Olejek różany – jakie ma właściwości? Jak go stosować?

Róże w misce, świeczka i olejek

Fot: almaje / fotolia.com

Olejek różany ma wiele dobroczynnych właściwości. Używany do pielęgnacji twarzy – nawilża i odświeża cerę, dodany do kąpieli – relaksuje i pomaga w stanach zapalnych skóry. Bardzo łatwo można zrobić go w domu. Jeżeli jednak chcemy najwyższej jakości, powinniśmy sięgnąć po bułgarski olejek różany.

Olejek różany otrzymywany jest najczęściej z płatków róży stulistnej i damasceńskiej. Olejek z obu tych gatunków ma żółtą barwę i słodki, kwiatowy, bardzo intensywny zapach. Jest drogi, ale by odczuć jego działanie, wystarczy jedna lub dwie krople. Ze względu na silne działanie kobiety w ciąży powinny go stosować jedynie po konsultacji z lekarzem.

Olejek różany – właściwości

Olejek różany ma bardzo szerokie zastosowanie w aromaterapii. Zarówno stosowany w kominku aromaterapeutycznym, jak i podczas kąpieli czy masażu, pomaga na stres, depresję, bezsenność, łagodzi napięcia nerwowe, stany lękowe i bóle głowy. Poleca się go kobietom w okresie menopauzy, przy silnych dolegliwościach przedmiesiączkowych. Olejek różany ma właściwości regulujące, co pomaga przy nieregularnej, zbyt obfitej lub zbyt skąpej menstruacji. Jest też afrodyzjakiem. Używany w kominku aromaterapeutycznym ma pozytywnie działa na schorzenia dróg oddechowych, na kaszel i problemy oddechowe związane z alergiami. Dzięki swoim właściwościom olejek różany ma też szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry. Jest skutecznym środkiem na jej stany zapalne, odmładza, nawilża, pomaga wspomaga gojenie ran, łagodzi podrażnienia i poparzenia.

Zobacz także: Olej z dzikiej róży – pochodzenie, rodzaje, właściwości, zastosowanie i przepis na domowy olejek z płatków róży

Olejek różany do twarzy

Olejek różany jest polecany do pielęgnacji twarzy. Można go stosować na różne sposoby. Jednym z nich jest masaż. Wystarczy dodać dwie krople olejku różanego do trzech łyżeczek olejku migdałowego. Mieszankę wmasowujemy w czoło, okolice zatok, policzki, podbródek i szyję. Taki masaż pozwala nawilżyć skórę i utrzymać ją w dobrej kondycji. W przypadku wystąpienia na twarzy stanów zapalnych, olejek różany można stosować bezpośrednio. Innym rozwiązaniem jest kojąca maseczka. By ją przygotować, trzeba zmieszać 5 kropli olejku różanego z 2 łyżeczkami olejku migdałowego i 2 łyżeczkami miodu. Przemywamy twarz i wmasowujemy mieszankę. Pozostawiamy na 15 minut, po czym zmywamy ją letnią wodą.

Olejek różany – zastosowanie na całe ciało

Olejek różany można też stosować na całe ciało. Jednym ze sposobów, by cieszyć się zdrowotnym działaniem olejku, jest aromatyczna kąpiel. W tym celu rozcieńczamy od 5 do 10 kropli olejku w łyżce mleka lub miodu i wlewamy do wanny. Taka kąpiel ma szczególnie pozytywny wpływ na skórę: nawilża, zmniejsza rozstępy, łagodzi stany zapalne, wspomaga gojenie ran i oparzeń. Olejek różany dodany do kąpieli pomoże się zrelaksować, co jest pomocne przy dużym stresie czy w stanach napięcia nerwowego.

Pozytywny wpływ na nasze ciało ma też masaż z użyciem olejku różanego. W olejku migdałowym, oliwie z oliwek lub w olejku z pestek winogron rozcieńczamy od 2 do 6 kropli olejku różanego. Pobudzony podczas masażu układ krwionośny pozwala zdrowotnym składnikom olejku dotrzeć do najgłębszych zakamarków organizmu. Podobnie jak kąpiel, masaż z użyciem olejku różanego ma pozytywny wpływ na skórę, łagodzi stany napięcia nerwowego i pomaga poradzić sobie ze stresem.

Jak zrobić olejek różany?

Zrobienie samemu olejku różanego jest bardzo proste. Wystarczy zalać oliwą słoik wypełniony płatkami róż olejem z pestek winogron lub oliwą z oliwek. Można też użyć oliwy z oliwek, jednak olej z winogron ma delikatniejszy zapach. Dzięki temu zapach róży będzie jeszcze mocniej wyczuwalny. Zalane olejem płatki stawiamy w ciepłym miejscu. Dla jeszcze lepszego efektu można dodatkowo podgrzać słoik. W tym celu wkładamy go do garnka z zagotowaną wodą i zostawiamy do wystygnięcia.

Zobacz także: Woda różana – przepis, właściwości, zastosowanie w pielęgnacji twarz i włosów

Olejek różany do włosów

Olejek różany ma też zastosowanie w pielęgnacji włosów. Znajdujące się w nim substancje odżywiają je równie dobrze, jak skórę. Olejek różany na włosy działa nawilżająco, oczyszczająco, pomaga w stanach zapalnych mieszków włosowych. Można nim po prostu nacierać końcówki włosów lub użyć go podczas olejowania. By to zrobić, należy najpierw wmieszać na dłoni 2–3 krople olejku różanego z łyżeczką olejku bazowego (migdałowy, kokosowy, oliwa z oliwek lub pestek winogron). Następnie wcieramy mieszankę we włosy.

Olejek różany z Bułgarii

Różę damasceńską, z której robi się najlepszy olejek różany, uprawia się w basenie Morza Śródziemnego, w Armenii, Gruzji, Chinach i Indiach. Za najlepszy uznaje się jednak bułgarski olejek różany. Warunki glebowe i klimatyczne panujące w Dolinie Róż leżącej w środkowej części kraju nie są spotykane nigdzie indziej na świecie. To właśnie im olejek różany z Bułgarii zawdzięcza swoją renomę. Olejek różany w Bułgarii kosztuje między 5000 a 8000 euro za kilogram. W polskich sklepach za czysty bułgarski olejek różany zapłacimy od 50 (za 0,5 ml olejku) do 180 zł za 2 ml. Buteleczka 9 ml może kosztować nawet ponad 800 zł.

Zobacz film: Olej z wiesiołka – zastosowanie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
39
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?