Masło shea (zwane również masłem karité) to surowiec, który jest powszechnie stosowany w kosmetyce – w czystej postaci oraz jako składnik gotowych produktów kosmetycznych. Właściwości masła shea docenia również medycyna naturalna, która zaleca stosowanie go jako środka antybakteryjnego, przeciwzapalnego czy przyspieszającego regenerację tkanek (na przykład po oparzeniach).
Masło shea – właściwości
Masło karité to olej roślinny otrzymywany z nasion drzewa masłowego. Roślina ta występuje na obszarach suchej afrykańskiej sawanny. Charakteryzują ją imponujące rozmiary (drzewo osiąga nawet 15 m wysokości), duże liście zbierające się w pęki, białe kwiaty oraz żółte owoce, kształtem i rozmiarem przypominające brzoskwinie. Każdy z owoców drzewa masłowego zawiera dużą pestkę (nasiono), z której, po rozgnieceniu, wygotowuje się jadalny tłuszcz – masło shea.
W zależności od stopnia oczyszczenia finalnego produktu wyróżnia się masło shea nierafinowane i rafinowane. Różnią się one nie tylko postacią (masło nierafinowane przypomina łój, podczas gdy rafinowane ma postać podobną do smalcu), ale także zawartością składników aktywnych.
Shea – masło nierafinowane zawiera:
- nasycone kwasy tłuszczowe (palmitynowy, stearynowy),
- nienasycone kwasy tłuszczowe (oleinowy, linolowy),
- polifenole, między innymi kwercetynę, kwas galusowy,
- fitosterole,
- prowitaminę A+E.
W rafinowanym maśle shea znajdziemy:
- nasycone kwasy tłuszczowe (przede wszystkim stearynowy),
- nienasycone kwasy tłuszczowe (przede wszystkim oleinowy),
- fitosterole,
- witaminę E.
Masło shea na twarz, ciało i włosy – działanie
Dzięki drogocennym składnikom aktywnym, masło shea korzystnie wpływa na skórę i włosy. Stosuje się je również jako środek leczniczy w problemach skórnych, stanach zapalnych oraz innych dolegliwościach. Wśród przykładów działania masła karité wymienia się:
- redukcję zmarszczek i poprawę elastyczności skóry (dzięki zawartości witaminy A i E),
- ochronę przeciwsłoneczną – masło shea posiada naturalny SPF 5,
- zmniejszanie utraty wody i odżywianie skóry,
- zapobieganie przesuszeniu skóry lub włosów,
- domykanie ubytków w strukturze włosów i zmniejszanie porowatości włosów,
- łagodzenie stanów zapalnych związanych z osteoporozą,
- łagodzenie bólów reumatycznych,
- łagodzenie napięcia mięśniowego,
- redukcję cellulitu i rozstępów skórnych,
- łagodzenie objawów po poparzeniach słonecznych,
- zmiękczanie stwardnień skórnych (na przykład na piętach),
- przyspieszanie regeneracji skóry, na przykład po ukąszeniach owadów, odmrożeniach, pęknięciach i uszkodzeniach skóry, oparzeniach, trądziku, opryszczce, dermatozach.
Masło shea na włosy – jak stosować?
Masło karité może być stosowane jako serum na zniszczone końcówki włosów. Wystarczy odrobinę masła delikatnie rozgrzać w rękach – by uzyskało płynną formę. Otrzymaną substancję wsmarować w wilgotne włosy. Zabieg ten sprawi, że kosmyki będą błyszczące, miękkie i nawilżone.
Masło shea można wykorzystać także do olejowania włosów. W tym celu odpowiednią ilość rozpuszczonego masła należy wmasować w skórę głowy oraz w suche włosy na całej ich długości. Głowę zawinąć ręcznikiem i odczekać 60 minut. Po tym czasie umyć włosy (aby dokładnie wypłukać masło, konieczne może być dwukrotne umycie głowy). Olejowanie można powtarzać 2 lub 3 razy w tygodniu. Dzięki niemu włosy staną się nawilżone, lśniące i zdyscyplinowane.
Jak stosować masło shea do twarzy?
Masło karité jest składnikiem wielu drogeryjnych kremów nawilżających, jednak można nakładać je na twarz również w czystej formie. Aby odżywić i nawilżyć skórę oraz zmniejszyć oznaki starzenia, należy w twarz zwilżoną wodą termalną wklepać niewielką ilość roztopionego masła shea. Zabieg można powtarzać codziennie rano i wieczorem – masło bardzo szybko się wchłania, więc nie ma ryzyka, że twarz będzie nieestetycznie się świecić.
Masło shea można stosować również punktowo – na zmiany trądzikowe lub podrażnienia skórne. Dzięki niemu rany lub inne zmiany skórne szybciej się zagoją.
Masło shea pod oczy
Nawilżające i odmładzające właściwości masła shea można wykorzystać również w pielęgnacji delikatnej skóry wokół oczu. Niewielką ilość roztopionego masła wystarczy delikatnie wklepać w skórę, rozpoczynając od zewnętrznego kącika oka i przesuwając się ku wewnętrznemu.
Masło shea w ciąży – balsam na rozstępy
Masło shea może bez ryzyka być stosowane przez kobiety, które spodziewają się dziecka. Dzięki silnemu działaniu natłuszczającemu i nawilżającemu zapobiega ono rozstępom i cellulitowi, które mogą pojawić się na skórze ciężarnych kobiet. Rozpuszczone masło można stosować 2 razy dziennie, na skórze całego ciała.
Masło shea – na spierzchnięte usta
Dzięki temu, że masło shea silnie natłuszcza i odżywia, może być z powodzeniem stosowane jako naturalny balsam do ust. Masło nie tylko wygładzi i zregeneruje usta, ale także zapewni im ochronę przed zimnem, wiatrem i promieniowaniem słonecznym.