Włosy u nasady są zawsze zdrowsze, ponieważ czerpią nawilżenie bezpośrednio ze skóry głowy. Na największe zniszczenia narażone są końcówki i to im dobrze jest poświęcić najwięcej uwagi w codziennej pielęgnacji.
Czym jest porowatość włosów?
Na podstawie porowatości włosów można określić ich ogólną kondycję. Wysoka, średnia lub niska porowatość zależy od tego, w jaki sposób układa się łuska włosa. Im kosmyki są bardziej gładkie i śliskie, tym są zdrowsze i nie puszą się. Rozróżnia się 3 rodzaje porowatości włosów: wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate.
Test na porowatość włosów
Profesjonalny test na porowatość włosów można zrobić u trychologa. Domowym sposobem na sprawdzenie, w jakiej kondycji są kosmyki, jest umieszczenie jednego włosa w szklance wody. Im głębiej utonie – tym większa jest jego porowatość, gdyż wysokoporowate włosy mają bardziej rozchylone łuski, przez co szybciej chłoną wodę.
Włosy wysokoporowate – cechy charakterystyczne
Włosy wysokoporowate to kosmyki o słabej kondycji, które puszą się, elektryzują, są suche i zniszczone, a ich końcówki – rozdwojone. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo szybkie wysychanie a także podatność na wszelkiego rodzaju stylizacje, ponieważ stosunkowo łatwo się układają, choć źle znoszą wysoką temperaturę. Po zastosowaniu lokówki czy suszarki można zauważyć znacznie pogorszenie się ich kondycji, przez co włosy przypominają siano. Przyczyną wysokiej porowatości włosów jest ich niewłaściwa pielęgnacja lub jej całkowity brak. Częste farbowanie, rozjaśnianie czy stylizacje gorącym powietrzem mogą powodować nawet nieodwracalne zmiany we włosach i niekiedy jedynym ratunkiem dla nich jest znaczne skrócenie ich długości.
Włosy wysokoporowate – pielęgnacja
Nieodłącznym elementem pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest regularne podcinanie końcówek, przynajmniej raz na 3 miesiące. Do codziennego mycia kosmyków najlepiej używać delikatnych szamponów z jak najmniejszą ilością detergentów, np. przeznaczonych dla dzieci. Kosmetyk należy nakładać tylko na skalp. Podczas spłukiwania wytworzona piana sama umyje końcówki. W czasie mycia głowy można wykonać delikatny masaż. Nie należy szarpać włosów ani ich energicznie pocierać. Do wycierania najlepiej użyć ręcznika papierowego, który wchłonie nadmiar wilgoci. Jeżeli nie ma się możliwości lub czasu, aby włosy wyschły samoczynnie, do ich suszenia należy używać suszarki z dyfuzorem oraz niskiej temperatury. Spanie z mokrymi włosami powoduje ich łamanie.
Kosmetyki i oleje na włosy wysokoporowate
Do pielęgnacji włosów wysokoporowatych należy używać kosmetyków, takich jak maski czy odżywki, tylko na bazie naturalnych emolientów. Są nimi np.: oliwa z oliwek, olej z pestek winogron, siemienia lnianego, róży piżmowej, ryżu czy orzechów, zwłaszcza: macadamia, włoskich i laskowych. W preparatach do pielęgnacji włosów o wysokie porowatości nie może zabraknąć protein, które wnikają w głąb kosmyków i uzupełniają ich ubytki, a także pozostawiają na ich powierzchni ochronną warstwę. W kosmetykach należy szukać takich składników, jak: kolagen, proteiny mleka, keratyna czy jedwab. Cennymi dodatkami nawilżającymi do preparatów na suche i zniszczone włosy są np.: miód, gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, aloes.
Włosy średnioporowate – pielęgnacja
Włosy średnioporowate dobrze się układają i są łatwiejsze w pielęgnacji, w porównaniu z kosmykami o wysokiej porowatości. Nie potrzebują one stosowania ciężkich masek. Do pielęgnacji włosów o średnim poziomie porowatości wystarczą lekkie odżywki na bazie humektantów i protein, np. jedwabiu, keratyny, żółtka.
Włosy średnioporowate – oleje
Do pielęgnacji włosów średnioporowatych sprawdzają się oleje z zawartością kwasów omega-3 oraz omega-6. Są nimi, np.: olej z kiełków pszenicy, lniany, jojoba, z pestek dyni, słonecznikowy i rycynowy.
Włosy niskoporowate – co to znaczy?
Włosy niskoporowate są zdrowe, gładkie, pełne blasku, ale mniej podatne na stylizacje. Kosmyki trudniej wchłaniają wodę, przez co dłużej schną. Wilgoć nie powoduje ich puszenia się ani falowania. Zdrowe włosy nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji, jak kosmetyki o średnim bądź wysokim stopniu porowatości. Łatwo je przeciążyć, dlatego do codziennego stosowania nie powinno się używać preparatów na bazie sylikonów i protein, ponieważ mogą powodować ich nadmierne wysuszanie.
Włosy niskoporowate – oleje
Do pielęgnacji włosów o niskiej porowatości najlepiej stosować lekkie odżywki ziołowe. W składzie kosmetyków do niskoporowatych kosmyków może znajdować się, np.: olej kokosowy lub palmowy, aloes, soki z owoców, wyciągi z ziół oraz keratyna hydrolizowana.