Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy w ciąży można farbować włosy? Farby do włosów dla przyszłej matki
menu
Polub nas na Facebooku

Czy w ciąży można farbować włosy? Farby do włosów dla przyszłej matki

Fryzjerka nakłada farbę kobiecie na włosy

Fot: Syda productions / stock.adobe.com

Malowanie włosów w ciąży w żaden sposób nie wpływa na kolor włosów dziecka. Nie przeprowadzono jak dotąd badań, które potwierdziłyby szkodliwy wpływ koloryzacji włosów ciężarnej na rozwój dziecka. Jednak zabieg ten nie powinien być przeprowadzany w pierwszych miesiącach ciąży.

Zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie podczas ciąży należy poważnie rozważyć. Najlepiej, aby przyszła mama korzystała z możliwie najmniejszej liczby kuracji upiększających, bez konieczności wielogodzinnego i częstego przebywania w salonie fryzjerskim. Zabieg koloryzacji włosów jest oparty na działaniu wielu substancji chemicznych i barwników.

Malowanie włosów w ciąży

Czy w ciąży można farbować włosy? To częste pytanie, jakie zadają sobie przyszłe mamy. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi ani badań, które potwierdziłyby całkowite bezpieczeństwo stosowania produktów do farbowania włosów przez kobiety ciężarne. Badania, których celem było ustalenie, jak farby do włosów wpływają na rozwijający się płód, przeprowadzone były na przełomie lat 70. i 80. 

Uzyskane na ich podstawie wyniki okazały się niejednoznaczne. Z upływem lat produkowane farby do włosów stały się zdecydowanie mniej toksyczne w porównaniu z tymi, które poddano badaniom, a mimo to opinie lekarzy w tym temacie są nadal podzielone.

Specjaliści zalecają, aby z farbowaniem włosów w ciąży wstrzymać się co najmniej do 2 trymestru

Zabiegowi temu nie wolno się poddawać podczas pierwszych 12 tygodni, kiedy ma miejsce proces organogenezy, czyli wytwarzania głównych narządów dziecka i istnieje największe ryzyko poronienia. Podkreślają, że należy sprawdzić czy składniki zawarte w farbie do włosów mogą przeniknąć do krwiobiegu i dostać się do łożyska oraz czy mogą negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie przyszłej mamy.

Wątpliwości budzi zwłaszcza kontakt farby do włosów ze skórą głowy, która podczas ciąży staje się wrażliwsza. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej na kosmetyki. Dlatego warto ograniczyć do minimum ich kontakt ze skórą. Najlepiej zrezygnować z farbowania włosów na jednolity kolor. Warto wykonywać próbę uczuleniową na 48 godzin przed przystąpieniem do koloryzacji. Obecnie stosowane do środki zawierają niewielkie ilości amoniaku lub nie zawierają go w ogóle. Mimo może on się okazać szkodliwy, gdy przedostanie się do organizmu przyszłej mamy, a w konsekwencji do dziecka.

Ciężarne, które decydują się na farbowanie włosów, powinny wziąć pod uwagę, że zachodzące w ich organizmie zmiany hormonalne mogą przełożyć się na rezultat wizyty fryzjerskiej. Włosy mogą zareagować zupełnie inaczej na stosowane środki niż przed ciążą. Ponadto zmiany hormonalne mogą sprawić, że zapach farby do włosów wywoła mdłości czy wymioty.

Farbowanie włosów w ciąży - zasady bezpiecznej koloryzacji

Zaleca się, aby podczas ciąży:

  • nie nakładać farby do włosów na uszkodzoną skórę głowy,
  • używać farb bez amoniaku, opartych na naturalnych składnikach, jak henna (wytwarzana wyłącznie z barwników roślinnych) czy specjalne farby dla ciężarnych kobiet, które ostatnio pojawiły się w sklepach,
  • przeprowadzać koloryzację w wentylowanym pomieszczeniu, żeby ciężarna nie była narażona na wdychanie szkodliwych oparów,
  • poinformować fryzjerkę o swoim stanie, nie wyczekiwać zbyt długo w kolejce i umówić się na konkretną godzinę, kiedy ruch w salonie jest najmniejszy,
  • przestrzegać wskazówek producenta znajdujących się na opakowaniu produktu do farbowania włosów.

Jaka farba do włosów w ciąży?

Podczas ciąży do koloryzacji włosów powinno się używać farb roślinnych, które stworzone są na bazie naturalnych składników. Wnikają one tylko w zewnętrzną warstwę włosa albo do jego wnętrza, gdzie wiążą się z keratyną.

Kolor uzyskany podczas koloryzacji roślinnymi kosmetykami utrzymuje się przez podobny czas jak efekt malowania zwykłą farbą. Zabiegi te nie osłabiają włosów i można je często powtarzać. Jednym minusem ich stosowania jest prawdopodobieństwo, że nie pokryją tak dobrze jak farby chemiczne.

Można też zrezygnować z trwałej koloryzacji na rzecz farbowania szamponami, które zawierają dużo mniej substancji chemicznych. Efekt koloryzacji jest wtedy słabszy i krócej się utrzymuje.

Warto sięgnąć też po farby ziołowe. W ich składzie znaleźć można: łupiny orzecha włoskiego, chinowiec, olejki i wyciągi roślinne oraz substancje pielęgnujące skórę głowy.

Henna w ciąży - czy jest bezpieczna?

Podczas ciąży można bezpiecznie robić hennę. Ma ona wiele pozytywnych właściwości. Barwi, głęboko odżywia i zapobiega wypadaniu włosów. Ponadto likwiduje łupież i ogranicza przetłuszczanie się włosów.

Rozjaśnianie włosów w ciąży

Rozjaśnianie włosów w ciąży nie jest szkodliwe dla dziecka. Zawarty w rozjaśniaczach nadtlenek wodoru szybko się rozpada i do ciała dostaje się jego niewielka ilość. Najlepiej jednak wstrzymać się z zabiegiem do ukończenia pierwszego trymestru ciąży i nie stosować go na opuchniętej lub skaleczonej skórze. Warto w czasie rozjaśniania zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza.

Zobacz film: Jak wybrać szpital do porodu? Źródło: O Matko

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?