Polub nas na Facebooku
Czytasz: Glinka czerwona – bogate właściwości i szerokie zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Glinka czerwona – bogate właściwości i szerokie zastosowanie

maseczka

Fot. StockPlanets / Getty Images

Glinka czerwona ma szerokie zastosowanie w kosmetyce dzięki zawartości wielu cennych składników mineralnych. Przede wszystkim sprawdzi się u osób z cerą tłustą i mieszaną. Zastosowana jako maseczka do twarzy ma działanie ściągające, wygładzające, zwężające pory i oczyszczające.

Trądzik, naczynka, cellulit, wypadanie włosów – to jedne z najczęstszych problemów, z którymi borykają się kobiety w różnym wieku. A co jeśli istniałaby jedna substancja do walki z każdym z tych problemów? Otóż naprzeciw wychodzą preparaty na bazie glinki czerwonej, czyli substancji mineralnej o całej gamie różnych właściwości.

Glinka czerwona – właściwości

Na polskim rynku najczęściej dostępna jest glinka czerwona francuska lub marokańska. Glinka marokańska jest najdelikatniejsza. Pozyskuje się ją np. w kopalniach, w dolinie Moulouya niedaleko miasta Fez. Francuska glinka czerwona pochodzi głównie z południa Francji.

Minerał po wydobyciu jest suszony na słońcu, następnie oczyszczany i mielony mechanicznie. Ostatecznie otrzymuje się substancję, która obfituje w różnego rodzaju składniki prozdrowotne, co tym samym nadaje jej liczne właściwości wykorzystywane w kosmetyce. Ponad połowę składu obejmuje krzemionka, a całą resztę stanowią mikroelementy będące zbawieniem dla skóry. Zalicza się do nich takie pierwiastki, jak potas, magnez, fosfor, wapń, glin, mangan, żelazo, tytan czy krzem.

Glinka czerwona polecana jest przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej oraz normalnej. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji cery trądzikowej, skłonnej do przetłuszczania się, ale również w kuracji cery z tendencją do zaczerwienień i uszkodzeń. Jak inne glinki stosowane w kosmetyce wygładza skórę. Doskonale sprawdza się jako kosmetyk w pielęgnacji skóry z poszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Nie tylko działa ściągająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne, ale również stanowi profilaktykę pękania naczynek. Wygładza, odżywia, ściąga pory, absorbuje łój oraz zanieczyszczenia. Właściwości glinki czerwonej powodują iż skóra staje się gładka, o brzoskwiniowym odcieniu.

Zastosowanie glinki czerwonej

Ze względu na bogaty skład chemiczny glinka czerwona ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Może być stosowana w formie maseczki do twarzy i maski na skórę całego ciała. Maseczka z czerwonej glinki to doskonała baza dla innych maseczek. W kosmetyce dodawana jest do różnych balsamów, kremów, toników, szczególnie dla cery naczyniowej, tłustej oraz kosmetyków stosowanych w walce z cellulitem. Czerwona glinka nakładana na skórę głowy wzmacnia włosy, działa przeciwłupieżowo, przeciwzapalnie, zmniejsza wypadanie włosów. Glinka może być stosowana jako dodatek do kąpieli, wspomaga oczyszczanie organizmu, łagodzi podrażnienia, a także działa kojąco na bóle mięśniowe. Dostępne są również mydła z glinką czerwoną.

Dzięki działaniu uszczelniającemu naczynia krwionośne glinka czerwona stanowi doskonały dodatek do past do zębów dla osób cierpiących na paradontozę i krwawienia z dziąseł. Czerwona glinka działa wzmacniająco na dziąsła i zmniejsza znacznie krwawienie. Znalazła także zastosowanie w przyspieszeniu redukcji siniaków i stłuczeń, przyspiesza regenerację skóry i ustąpienie sińców. Nie należy jej jednak stosować na otwarte rany.

Dzięki wysuszającemu działaniu na skórę czerwona glinka doskonale sprawdza się jako dodatek w terapii grzybicy skóry, szczególnie dotyczy to grzybicy skóry stóp.

Maseczka z glinki czerwonej – jak zrobić?

Glinka czerwona jest dostępna w formie czystej substancji do samodzielnego przygotowania bądź jest zawarta w gotowych już preparatach kosmetycznych. Jeśli zakupi się czystą glinkę czerwoną, zawsze na opakowaniu są zawarte instrukcje co do form jej wykorzystania. Najczęściej robi się samodzielnie maseczkę do twarzy. W tym celu należy wymieszać 2 łyżki glinki czerwonej i 1,5 łyżki przegotowanej wody. Zamiast wody można wykorzystać inną bazę, jak np. olej. Ten drugi sprawdzi się lepiej w przypadku wrażliwej skóry. Maseczka do twarzy z glinki czerwonej na bazie wody bardziej wysusza i wykorzystywana jest raczej przy cerze tłustej i mieszanej. Czerwona glinka nie jest rozpuszczalna w wodzie, więc po połączeniu z nią tworzy pastę, która łatwo jest aplikowana na skórę. Najlepiej trzymać maseczkę na skórze przez około 20 min, a następnie zmyć wodą. Jeśli w czasie zabiegu czuć nadmierne wysuszenie i ściągnięcie skóry, maseczkę można prysnąć co kilka minut delikatnie wodą.

Jak zrobić domową maseczkę do skóry naczynkowej? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Domowa maseczka dla skóry naczynkowej. Źródło: Klinika urody


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
143
11
Komentarze (0)
Nie przegap
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni