Śluz ślimaka, dzięki swoim cennym właściwościom, wykorzystywany jest w kosmetyce do tworzenia preparatów na różne problemy skórne, np.: zmarszczki, blizny, suchość skóry, zmiany trądzikowe i przebarwienia. Kosmetyki ze śluzem ślimaka przeznaczone są do pielęgnacji każdego rodzaju cery, a zwłaszcza dojrzałej, przesuszonej lub z pierwszymi oznakami starzenia się skóry.
Śluz ze ślimaka w kosmetyce
Śluz wykorzystywany w kosmetyce, jako składnik preparatów pielęgnacyjnych, pozyskuje się ze ślimaków śródziemnomorskich, które hoduje się na specjalnych fermach. Substancja o konsystencji żelu, znajduje się w odnóżach ślimaków i charakteryzuje się silnymi właściwościami regeneracyjnymi, dzięki którym tkanki mięczaków, uszkadzane podczas poruszania się natychmiast się odbudowują. Odkryto, że śluz ze ślimaka w taki sam sposób oddziałują na ludzką skórę, przyspieszając procesy jej regeneracji, dlatego zaczęto wykorzystywać go do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych.
Jak wybierać kosmetyki? Dowiesz się tego z filmu
Śluz ślimaka - co w sobie zawiera?
Śluz ślimaka swoje cenne właściwości kosmetyczne zawdzięcza zawartości naturalnych składników, które pozytywnie oddziałują na skórę. Należą do nich:
- Kwas glikolowy - wzmacnia warstwę hydrolipidową skóry, wygładza ją i regeneruje. Reguluje on także proces wydziela sebum oraz oczyszcza pory.
- Alantoina – łagodzi stany zapalne, działa nawilżająco oraz przyspiesza regenerację skóry. Związek wykazuje również silne właściwości kojące, przez co skutecznie koi podrażnienia skórne, a także zmniejsza zmiany trądzikowe. Alantoina wykazuje również skuteczne działanie w redukcji blizn, rozstępów a także wspomaga procesy eliminacji cellulitu.
- Witamina A - pobudza odnowę naskórka oraz przeciwdziała wolnym rodnikom, przez co hamuje procesy starzenia się skóry.
- Witamina C - to silny antyoksydant, który poprzez pobudzanie syntezy kolagenu, pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Kwas askorbinowy uszczelnia naczynia krwionośne, a także ma właściwości rozjaśniające, dzięki czemu skutecznie zmniejsza plamy pigmentacyjne i przyczynia się do promiennego i zdrowego wyglądu cery.
- Witamina E - nawilża zmiękcza i wygładza skórę, a także chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
- Kolagen - odpowiada za elastyczność i jędrność skóry. Substancja spłyca zmarszczki, przez co cera jest bardziej napięta i wygląda młodziej.
- Elastyna - to składnik włókien skóry. Substancja, podobnie jak kolagen, wpływa na jędrność i elastyczność skóry, wygładzając powstałe na niej zmarszczki i nieestetyczne bruzdy.
- Mukopolisacharydy - łagodzą podrażnienia skórne, a w połączeniu z kolagenem i elastyną wykazują silne właściwości nawilżające, regeneracyjne i odmładzające.
- Naturalne antybiotyki - zmniejszają stany zapalne skóry oraz likwidują gromadzące się na nich szkodliwe drobnoustroje.
Śluz ślimaka - właściwości
Śluz ślimaka wykazuje silne właściwości regeneracyjne, działa ochronnie na skórę i przeciwutleniająco, spowalniając tym samym procesy starzenia się skóry. Naturalna substancja, wykorzystywana do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych, zmniejsza widoczność zmarszczek, powodując, że skóra staje się bardziej elastyczna, jędrna i napięta. Dzięki zawartości alantoiny śluz ślimaka wykazuje również właściwości przeciwzapalne, dlatego skutecznie łagodzi zmiany trądzikowe oraz podrażnienia skórne. Kosmetyki ze śluzem doskonale sprawdzają się do pielęgnacji cery suchej, ponieważ skutecznie nawilżają, a także pobudzają syntezę kolagenu, odpowiedzialnego za młody i promienny wygląd skóry.
Kosmetyki ze śluzem ślimaka
Śluz ze ślimaka w kosmetyce wykorzystywany jest głównie do produkcji kosmetyków do pielęgnacji cery, najczęściej kremów do twarzy i pod oczy, maseczek oraz serum. Naturalny surowiec pochodzący ze śluzu ślimaków śródziemnomorskich w kosmetykach, takich jak kremy, bardzo często występuje w towarzystwie innych składników pielęgnacyjnych, które wzmacniają jego działanie, np.: masła shea, oleju ze słodkich migdałów, witaminy E ekstraktu z punarnavy. Maseczki do twarzy wykazują silne działanie regeneracyjne, odżywiające i nawilżające. Kremy pod oczy ze śluzem ślimaka często wzbogacane są np. o ekstrakt z lawendy (redukujący zmarszczki), nawłoć i i ruszczyk kolczasty (działające przeciwobrzękowo, przez co zmniejszają opuchliznę pod oczami), kofeinę (poprawiającą krążenie), słodkie migdały i kwas hialuronowy (o silnym działaniu nawilżającym) czy złoto koloidalne (wyrównujące koloryt cery). W ofercie sklepów kosmetycznych i drogerii można znaleźć również serum w postaci 100% koncentratu ze śluzu ślimaka, bez dodatków bądź ekstrakty uzupełnione o peptydy czy pantenol.
Kosmetyki ze śluzem ślimaka przeznaczone są do pielęgnacji każdego rodzaju cery, a zwłaszcza dojrzałej, szarej, zmęczonej, suchej, z bliznami. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i łagodzącym naturalnej substancji, preparaty pielęgnacyjne mogą być także stosowane przez osoby z podrażnieniami skóry, plamami pigmentacyjnymi czy zmianami po trądziku.
Śluz ślimaka na stawy i rozstępy
Śluz ślimaka dzięki wysokiemu stężeniu białek o właściwościach regeneracyjnych wykorzystywany jest również jako środek na rozstępy. Wyciąg ze śluzu znajduje zastosowanie również w preparatach pomagających na bóle stawów. Skoncentrowana alantoina zawarta w białku śluzu ślimaczego przywraca stawom ruchomość i elastyczność, a także łagodzi dolegliwości bólowe.
Zobacz film i dowiedz się jak działa skóra